Slow wedding – 15 zasad udanego wesela slow

Dosłownie cały świat pędzi. Nieustannie podkręcane jest tempo życia i ilość potrzeb. Cytując jednego z moich ulubionych wykonawców: Kolejna strona „Mieć czy być”, czy Erik Fromm wiedział jak żyć? W rzeczywistości ciągłej sprzedaży, gdzie „być” przestaje cokolwiek znaczyć?

Odpowiedzią na negatywne skutki globalizacji jest życie w stylu slow. Nie chodzi tyle o spowolnienie, co wolność. Slow wedding to wolność w podejmowaniu decyzji o wymarzonym ślubie i przyjęciu weselnym. To świadome smakowanie chwil i życie bliskie naturze. Filozofia slow wedding to propozycja dla wszystkich narzeczonych, którzy planują wyjątkowy dzień.

Kilka słów o slow

Nasze czasy charakteryzują się nieustannym zabieganiem, troską o zobowiązania, zmęczeniem. Któż z nas nie stresował się pracą, a także obowiązkami poza nią. Ciągły pośpiech i stres powodują, że brakuje nam czasu nie tylko dla bliskich, ale i dla samych siebie. W takich warunkach łatwo stracić sprzed oczu to co najważniejsze. Analogicznie do jedzenia fast food, które na dłuższą metę nie jest zdrowe, rozwiązaniem jest slow food (zdrowe i świadome odżywianie się).

Slow life a slow wedding – podobieństwa

Receptą na zmartwienia może okazać się filozofia slow life. Less is more. Slow life to skupienie się na tym co tu i teraz. Slow life to wolniejsze obroty i uspokojenie swojego rytmu dnia. Slow life to cieszenie się chwilą i małymi rzeczami, które nas spotykają. A jak to wszystko się ma do dnia ślubu i wesela?

Slow wedding

Ślub może kojarzyć się wielu parom młodym z ogromem przygotowań, wymagającymi obowiązkami oraz tradycyjnym rytmem ślubnym: przygotowaniami, ceremonią (w kościele lub cywilną) oraz weselem, które zaczyna się powitaniem chlebem i solą, a kończy tańcami do białego rana, kilka godzin po klasycznych oczepinach. Wymarzony ślub nie musi tak wyglądać. Wystarczy podejście w duchu slow life.

Czym charakteryzuje się slow wedding?

Slow wedding to odbieganie od utartych schematów tradycyjnego ślubu i wesela. Nie chodzi o przekorę, ale pewne świadome zabiegi. Slow wedding to planowanie i organizacja ślubu bez spiny, z minimalnym stresem. Już na samym początku warto uświadomić sobie, że największą wartością jest miłość i Wasza relacja, a nie przejmowanie się co powiedzą sąsiedzi, babcia lub rodzice na jeden z Waszych ślubnych wyborów. Slow wedding to świadome decyzje podejmowane w zgodzie z Waszymi upodobaniami i naturą. Zarówno ślub jak i wesele w nurcie slow wedding to smakowanie chwili i celebrowanie życia z przyjaciółmi. Nie obowiązuje Was pierwszy taniec, przejście przez próg, czy piętrowy tort. To Wy dyktujecie własne warunki!

Dość często pary, które wybierają ślub cywilny w Rzeszowie, ślub w USC Lublin czy ceremonię cywilną w Warszawie (także w innych miastach), decydują się na wesele slow, podczas którego każda chwila to smakowanie życia.

15 zasad udanego slow wedding

Slow wedding jest coraz bardziej popularny w Polsce. Nic dziwnego! To nie tylko kwestia mody, która przybywa z Zachodu. Slow wedding to naturalna reakcja na skostniałe tradycyjne tendencje, szybkie życie i wszechobecny konsumpcjonizm. Jak zorganizować wymarzony ślub i wesele w nurcie slow wedding? Przygotowałem Wam listę porad. Są to zasady, które gwarantują udaną zabawę, naturalne i szczere doznania oraz celebrowanie Waszej miłości w dniu ślubu!

1. Slow down – zwolnijcie!

Na samym początku zwolnijcie. Slow wedding to nie tylko powolność. To wolność wyboru. Złapcie się za ręce, odetchnijcie powoli, wsłuchajcie się w bicie serca. Następnie nazwijcie Wasze potrzeby. Wypiszcie na czym Wam zależy, jakie są Wasze oczekiwania, plany i wytyczne. Opracujcie plan, który jest zgodny z Waszymi pragnieniami. Sprawdźcie co jest konieczne, potrzebne a co będzie tylko dekoracją. Ustalcie priorytety. Każdy krok stawiajcie powoli, z rozmysłem i pomysłem! Kolejne etapy nie muszą być obowiązkiem, a mogą się stać Waszymi wspomnieniami. Smakujcie takie chwile!

2. Trzymajcie się Waszej wizji

Ślub i wesele w nurcie slow wedding wiąże się często z nieszablonowym myśleniem i nowatorskimi wyborami, które mogą budzić kontrowersje. Slow wedding nie jest dla każdego. To propozycja dla odważnych i zdecydowanych. Podążanie za swoimi ideałami i wizjami może być kosztowne. Niektóre z wyborów mogą nie podobać się rodzinie lub nie przypaść do gustu gościom. Najważniejsze by Wasze wybory były Wasze – zgodne z Waszymi postanowieniami. Bądźcie konsekwentni, a na końcu cieszcie się wymarzonym ślubem i weselem.

3. Głos serca zamiast tradycji

Slow wedding to często odbieganie od norm i zasad do których przyzwyczaiły nas tradycyjne śluby. Zamiast schematycznego działania proponuję mieć serce i patrzać w serce! Już na etapie przygotowań możecie zrezygnować z tych części tradycyjnego wesela, które kłócą się z Waszymi przekonaniami. Pamiętajcie, że ślub to Wasz dzień. Kierujcie się swobodą i konsekwencją w podejmowaniu decyzji i autentycznie cieszcie się najmniejszym sukcesem. Czasem możecie spotkać słowa oburzenia lub nieprzychylny wzrok rodziny lub znajomych. Bardzo często początkowa niechęć tych osób do nieszablonowych pomysłów przemienia się w podziw. Kierujcie się sercem i nie żałujcie niczego!

slow wedding - para młoda - wymarzony ślub

4. Wszechobecny luz

Mało stresu. Dużo radości. Slow wedding to dużo luzu i dystansu do wielu spraw. Najważniejsza jest Wasza relacja, którą celebrujecie. Dzień ślubu to Wasz czas, który możecie przeżyć pięknie, świadomie i autentycznie. Nie macie wpływu na wszystko – po co więc się tym przejmować? Zadbajcie o relaks i zdrowy dystans już podczas przygotowań. Kolekcjonujcie chwile, troszczcie się o siebie, zgromadźcie ukochane osoby. Taki dzień ślubu zapamiętacie na długo.

5. Mniej znaczy więcej

Slow wedding = less is more. Mniej znaczy więcej i to nie mniej więcej. Potrzebujecie kilu setek gości? Potrzebne są Wam stoły uginające się od potraw i przestrzeń zdominowana dekoracjami? Konieczny jest harmonogram weselny z mnóstwem atrakcji? No właśnie! Nie liczy się ilość a jakość. Podejmując decyzje, stawiajcie na autentyczność i minimalizm. Zastanówcie się co jest konieczne do realizacji Waszego ślubu marzeń i zróbcie to!

Świetnym przykładem jest ślub i wesele Gaby i Przemka. Osoby znane w świece kultury i sztuki wybrały wysmakowane przyjęcie zamiast hucznego wesela. Koniecznie zobaczcie to wesele w hotelu Blue DIamond!

6. Zrealizujcie swoje marzenia w stylu slow

Slow wedding to okazja na zorganizowanie ślubu marzeń. Nie obowiązują Was ramy i ograniczenia jak podczas tradycyjnego wesela. Możecie pozwolić sobie na więcej. Marzyliście o przysiędze nad jeziorem? Chcieliście przetańczyć wesele boso? Może macie szczególne pasje lub zainteresowania, które warto wyeksponować podczas wesela? Jesteście związani z kulturą ludową? Zróbcie wesele folkowe w skansenie. Lubicie dobry design? Zróbcie wesele industrialne. Ograniczają Was tylko Wasze marzenia!

slow wedding zdjęcia ślubne Marek Czeżyk

7. Pokażcie swój styl

Skorzystajcie z możliwości jakie oferuje slow wedding. Niezobowiązujący klimat i duża swoboda sprawiają, że możecie wybrać dowolny styl ślubu i wesela. Stylowe wesele slow wedding może wyglądać pięknie nie tylko na zdjęciach. Przemyślcie nawet drobne szczegóły i dodatki jak papeteria czy auto na ślub. Wybór konkretnego stylu zapewnia Wam jednorodność całości i pomaga w podejmowaniu mniejszych decyzji. Co się sprawdzi najbardziej? Styl naturalny, styl boho, styl tropikalny, styl industrialny czy styl folkowy? Odpowiedni może być kolorowe wesele w stylu rustykalnym. Bez obaw możecie tańczyć na trawie i ślubować sobie miłość pod rozłożystym drzewem. A jeśli chcecie wybrać glamour lub styl tradycyjny? Zróbcie to, bo możecie. Wyraźcie się poprzez Wasz własny styl!

8. Blisko natury

Slow wedding jest radością z bliskości natury. To nie tylko o ucieczka od miejskiego zgiełku. Bliskość przyrody i świeże powietrze sprawiają, że każda chwila smakuje lepiej. Szum wiatru, śpiew ptaków, wędrówka Słońca po niebie nadają niepowtarzalności. To idealne warunki na relaks, rozmowy z bliskimi i żywiołową zabawę za dnia i przez całą noc. Zastanówcie się jaki klimat Wam odpowiada. Przysięga ślubna na polu lawendy to piękne zdjęcia i wspomnienia. Wasze zielone serca biją według spokojnego rytmu? Zdecydujcie się na wesele w lesie.

Natura potrafi inspirować kolorami. Każda pora roku charakteryzuje się własnymi odcieniami, typowymi roślinami i barwą światła. Znakomitym pomysłem mogą być kolory ziemi. Sprawdźcie ślubną sesję stylizowaną i zobaczcie jak może wyglądać jesienne wesele w stylu slow.

9. Ekologiczne podejście

Czy wiecie, że Wasz ślub może być eko? Nie chodzi tyle o modne dodatki co mądre rozwiązania. Więcej szkła, mniej plastiku. Możecie podawać napoje w szklanych butelkach. Wodę i soki można serwować w szklanych karafkach. Zamiast sztucznych dodatków postawcie na piękne i naturalne kwiaty. Możecie zdecydować się na rośliny doniczkowe zamiast bukietów na stołach. Wybierając weselne menu, korzystajcie z sezonowych owoców i warzyw. W kwestii dekoracji ślubnych postawcie na rośliny kwitnące w okresie waszego ślubu. Segregujcie odpady według zasad. Zadbajcie o to by jedzenie się nie zmarnowało – rozdajcie je gościom lub podarujcie potrzebującym.

miejsce na ślub w stylu slow wedding

10. Zaproście szczerych ludzi i spędzajcie czas z Waszymi gośćmi

Po pierwsze zapraszajcie tylko te osoby, które chcecie. Nie musicie zapraszać dalekiego kuzyna tylko dlatego, że tak wypada, bo kiedyś on zaprosił Was. Wiecie kogo wypada zaprosić? Wszystkie osoby bliskie Waszemu sercu, które na jakimś etapie życia okazały swoją serdeczność. Pomyślcie o Waszym komforcie, nie martwcie się konwenansami. Po drugie – w czasie wesela świętujcie z Waszymi gośćmi. Warto pomyśleć o wyrazach wdzięczności: podziękowaniach dla rodziców czy drobnych prezentów dla gości. Razem tańczcie, śmiejcie się i rozmawiajcie.

11. Wasza muzyka – dźwięki zgodne z Waszym gustem muzycznym

Slow wedding to okazja na zabawę w rytmie muzyki, która porusza czułe struny Waszego serca. Zdecydujcie się na taki repertuar muzyczny, który jest zgodny z Waszym gustem. Muzyka potrafi łączyć ludzi tak samo skutecznie jak dzielić. Na pewno własne wesele do muzyki, której się nie lubi nie będzie trafionym pomysłem. Slow wedding zakłada, że każdy element wesela jest dopasowany do Was. Możecie zdecydować się na motyw przewodni, styl muzyczny lub wyeliminowanie jednego ze stylów. Coraz popularniejsze są wesela bez disco polo. Jeżeli lubicie muzykę folkową, zaproście kapelę. Czujecie dobrze mocne brzmienia? Zatrudnijcie zespół rockowy. Najczęściej sprawdzi się dobry DJ ze smakiem. Wybrany gatunek muzyki nie musi dominować, ale może być subtelnie wpleciony w przebieg całego wesela. Zastawiacie się jaki zespół weselny wybrać w lubelskim, mazowieckim, podkarpackim lub innym rejonie Polski? Postawcie na taką muzykę, którą uwielbiacie.

12. Wasze menu – przez żołądek do serca

Podobnie jak w przypadku muzyki, nie da się dogodzić wszystkim. Postarajcie się o takie jedzenie, które smakuje Wam! Slow wedding to szeroki wachlarz możliwości. Zamiast tradycyjnej kuchni możecie zaprosić gości na kulinarną podróż do krajów orientu, nad Morze Śródziemne lub do jednej z małych ojczyzn. Slow wedding to świetna okazja by zaserwować regionalne specjały, szczególnie jeżeli Wasi goście przybyli z daleka. Możecie wybrać kuchnię sezonową i skorzystać ze świeżych darów ziemi. Kochacie zwierzęta i zaproponujecie dania vege? Super! Marzy Wam się przepyszna pizza? A może dania z grilla? Wybierzcie kuchnię, która jest bliska Waszym sercom i żołądkom. Pamiętajcie o umiarze – niech jedzenie się nie marnuje.

stoły na wesele w stylu slow wedding

13. Relaks – odpoczynek na ślubie i weselu

Zadbajcie o relaks Wasz i Waszych gości. Mogą to być małe rozwiązania jak strefa chilloutu z leżakami wśród klimatycznych lampek. Może to być wspólne śniadanie na trawie na drugi dzień po weselu. Relaksowi i zabawie sprzyjać będzie zorganizowanie wesela w stodole. Możecie zdecydować się na przyjęcie w basenie. Stawiajcie na indywidualne i szalone pomysły.

14. No stress – nie szukajcie problemów

Nie przejmujcie się co by było, gdyby… Nie zastanawiajcie się nad tym jaka będzie pogoda. Nie martwcie się czy Wasza stylizacja nie jest zbyt odważna. Warto zatroszczyć się o te elementy, na które macie wpływ. Dość łatwo zgubić priorytety lub zapędzić się w ślepą uliczkę przy jakimś aspekcie organizacji wesela. Wystarczy wrócić do pierwszej porady – zwolnić, wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie co jest ważne. Nie dokładajcie sobie zmartwień ani podczas organizacji, ani w dniu wesela. Upraszczajcie sobie życie, nie traćcie energii na nieistotne kwestie.

15. Bawcie się do samego rana

W dniu ślubu i wesela bądźcie sobą, bądźcie ciałem i myślami tu i teraz. Zrobiliście co było w Waszej mocy by zorganizować slow wedding. To finał Waszej wspólnej drogi i początek nowego etapu. Smakujcie każdą chwilę. Możecie zapomnieć o troskach, obowiązkach i tym co powszednie. Oddajcie się zabawie. Celebrujcie wspólny czas z bliskimi. Bawcie się i korzystajcie z życia. Te momenty się nie powtórzą.

slow wedding wesele do rana

Fotograf na slow wedding

Co zrobić by pielęgnować wspólne wspomnienia? Zainwestujcie w dobrego fotografa ślubnego. Fotografia ślubna to próba uchwycenia tego co ulotne: emocji, wspomnień, wydarzeń, miejsc i ludzi. Przeczytajcie mój artykuł jak szukać fotografa ślubnego i wybierzcie świadomie. Sprawdźcie, ile kosztuje fotograf na wesele i od czego zależy cena.

Ja uwielbiam fotografować śluby w nurcie slow, bo to gwarancja szczerych ludzi o otwartych sercach i umysłach. Lubię naturę i to co piękne. Towarzyszenie zakochanym to zaszczyt i najlepsza praca jaka istnieje na ziemi. Chętnie sfotografuję Wasz wymarzony ślub. Wystarczy zapytać się o – nomen omen – wolny termin na slow wedding i wypełnić formularz.

slow wedding inspiracje ślubne

Gdzie zorganizować slow wedding – polecane miejsca

Wymarzony ślub i wesele w nurcie slow wedding możecie zorganizować w wielu miejscach. Które z nich są najlepsze? Niektóre pary świetnie odnajdą się w naturalnych klimatach. Miłośnikom przyrody polecam stodoły, folwarki i hotele z malowniczym krajobrazem. Zupełnie inną kategorią są budynki industrialne, w których panuje umiarkowany ascetyzm i przejrzystość przestrzeni. Stylowe dworki, pałace i eleganckie hotele potrafią być urokliwe. Specjanie dla Was przygotowałem listę najlepszych miejsca na slow wedding w Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Krakowie i okolicach. Wybierzcie mądrze i z sercem!

Mazowieckie – wymarzone miejsce na slow wedding

Warszawa i okolice to zdecydowanie najciekawsze i nietypowe miejsca na ślub i wesele w nurcie slow wedding. Co więcej, znajdziecie tu także wyspecjalizowanych usługodawców, którzy nadają na podobnych falach co Wy. Sprawdźcie!

Lubelskie – gdzie urządzić slow wedding

Lublin i okolice ma wiele urokliwych zakątków. Znajdziecie tu klimatyczne stodoły pachnące drewnem, ziołami i słomą. Wśród wielu nietypowych i oryginalnych miejsc na wesele w województwie lubelskim znajdziecie takie, które są bliskie naturze i ułatwiają celebrację cennych chwil. Zobaczcie!

inspiracje slow wedding

Podkarpackie – slow wedding w Rzeszowie i okolicy

Jeżeli szukacie miejsca na ślub i wesele slow wedding w okolicach Rzeszowa, nie zawiedziecie się. Jest kilka uroczych miejsc, które zapewniają kontakt z naturą i relaks.

Małopolska – slow wedding Kraków

W Krakowie i okolicy znajdziecie mnóstwo eleganckich i gustownych miejsc na ślub i wesele slow wedding. Wiele z nich to istne perełki dla smakoszy chwil, kuchni i krajobrazów. Wybierzcie świadomie najciekawsze miejsce na celebrację miłości!

Slow wedding – najczęściej zadawane pytania

Co to jest slow wedding?

Polecane miejsca na slow wedding?

Slow wedding – dla kogo?

Ile kosztuje slow wedding?

Przeczytajcie inne artykuły, dzięki którym urządzicie wymarzony ślub i wesele

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *