Jednym z pierwszych kroków związanych z organizacją ślubu i wesela jest wybór stylu i motywu przewodniego. Rustykalne wesele to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą być blisko natury. Decyzja o rustykalnym stylu, determinuje kolejne i pomaga w ogarnięciu całego przedsięwzięcia. Sielankowy ślub i wesele to nie tylko rustykalne dodatki i dekoracje jak zaproszenia czy bukiet ślubny, ale miejsce ceremonii, zabawy, suknia ślubna czy nawet fotograf.
Styl rustykalny wesela
Atrakcyjny, modny, a jednocześnie ponadczasowy jest ślub rustykalny. Co to znaczy? Jego zasadą jest powrót do natury, autentyczność i prostota. Ważną rolę odgrywa inspirująca siła tradycji. Rustykalny ślub w zwiewnej sukni i wianku na głowie to marzenie wielu młodych panien, a swobodę i szczerość doceni niejeden pan młody.
Zebrałem dla was sporą dawkę wiedzy, inspiracji, doświadczenia i garść porad. Czy ślub rustykalny jest dla was? Sprawdźcie sami!

Rustykalne wesele – co to jest
Określenie rustykalny (łaciński rusticalis, ruralis oznacza wiejski, chłopski) to według słownika języka polskiego „mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”. Synonimem słowa rustykalny jest wiejski, wieśniaczy, chłopski, ludowy, sielski. Trzeba jednak przyznać, że rustykalny ślub brzmi przyjaźniej niż chłopski. Poza tym nie każdy wiejski ślub jest rustykalny. Nie każde rustykalne wesele musi być organizowane na wsi.
Ze stylem rustykalnym możecie się spotkać także w odniesieniu do mody czy designu architektonicznego i wystroju wnętrz. Najczęściej będą to postarzane przedmioty, ascetyczne przestrzenie z udziałem drewna oraz nawiązanie do kolorów ziemi.
Charakterystyka wesela w stylu rustykalnym
Czym charakteryzuje się wesele rustykalne? Styl rustykalny łączy w sobie powrót do przyrody, sielski charakter i osadzenie w tradycji. Wesele rustykalne to wydarzenie pełne natury, swobody i prostoty. Istotą jest minimalizm i autentyczność:
- Powrót do natury przejawia się w zastosowaniu naturalnych materiałów i roślin. Będą to wszelkiego rodzaju ręcznie wykonane dekoracje z drewna, wikliny, juty i lnu. W bukiecie, wianku i na stołach nie może zabraknąć kolorowych polnych kwiatów, ziół i zbóż.
- Sielski charakter to slow wedding w tradycyjnym wydaniu. Możecie nawiązać do wiejskiego klimatu nie tylko przez dobór dodatków, ale wybór miejsca. Pomyślcie, gdzie najspokojniej celebrowalibyście swój ślub i rustykalne wesele?
- Osadzenie w tradycji to nowoczesna słowiańskość. Zwyczaje i obrzędy ślubne oraz weselne pochodzą z tradycji. Zaczerpnijcie z bogatego katalogu. Uwierzcie i, że można to zrobić ze smakiem i naturalnie!
Styl rustykalny wesela – dla kogo?
Rustykalne wesele to nie tylko moda. Dla kogo wesele w stylu rustykalnym będzie strzałem w dziesiątkę? Mieszkańcy wielkich miast tęsknią za powrotem do natury i prostego życia. Mieszkańcy małych miejscowości i wiosek cenią swoje tradycje. Czy oznacza to, że wesele rustykalne to idealne rozwiązanie dla każdej pary młodej? Bynajmniej! Styl rustykalny świetnie sprawdzi się wśród zakochanych par, które darzą miłością nie tylko siebie, ale Matkę Naturę. Należycie do miłośników zwierzaków, a pies na weselu może być jednym z gości?
Wesele w stylu rustykalnym to idealne rozwiązanie dla entuzjastów przyrody i przyrodników, leśników, ekologów. Rustykalne przyjęcie to alternatywa dla sympatyków etnografii, tradycji, słowiańskości i obrzędów. W końcu – wesele rustykalne jest dla każdego, kto lubi naturę i prostotę, minimalizm i celebrację chwili. Powiązanym stylem jest wesele folkowe, pełne odniesień do ludowości.
Rustykalny styl sprawdza się znakomicie o każdej porze roku. Wiosną rustyk prezentuje się świeżo. W gorące noce letnie rustykalny styl to wymarzona swoboda i lekkość. Na jesiennym weselu świetnie sprawdzą się kolory ziemi oraz sezonowe rośliny, owoce i warzywa. Rustykalny klimat to także alternatywa na ciepłe przyjęcie zimą. Wystarczy dobrać odpowiednie dekoracje i elementy z obszernej listy inspiracji na rustykalne wesele.

Wesele rustykalne a boho – różnice i podobieństwa
Często te dwa style – rustykalny i boho są ze sobą zestawiane i mylone. Czy rzeczywiście są synonimami? Słowo boho związane jest z bohemą artystyczną, cyganerią (łaciński bohemus to dawny mieszkaniec Czech, którego utożsamiano z Cyganem). Bohema to artyści, którzy normy i konwenanse mają za nic, a tym co materialne gardzą. Styl weselny boho to mocne i kontrastowe kolory, koronki i makramy, frędzle i pióra, wstążki, namioty, kapelusze i kurtki. Najczęściej zobaczycie dekoracje, które pozornie do siebie nie pasują. Taki hippisowski styl w nowej odsłonie.
Elementy wspólne stylu rustykalnego i boho to ważna rola roślin i kwiatów, wyszukane detale stylizowane oraz pewna swoboda. Łatwo zapamiętać: rustykalny styl to ten bliski naturze i wsi, boho – fantazyjny, hipisowski i niepoukładany (iluzorycznie). Doskonałą ilustracją jest rustykalna sesja narzeczeńska oraz sesja pary w stylu boho. Jak na dłoni widać podobieństwa i różnice.
Co to znaczy ślub rustykalny?
Bardzo często ślub rustykalny jest synonimem wesela rustykalnego, dość niesłusznie. Ślub to ceremonia, podczas której będziecie sobie ślubowali dozgonną miłość. Wesele to przyjęcie z okazji zaślubin. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by kościół lub plener przystroić w rustykalnym stylu. Jeżeli zdecydujecie się na ślub cywilny, możecie powiedzieć sobie TAK! w sielskim budynku z prawdziwym rustykalnym klimatem.
Ślub w stylu rustykalnym – w plenerze czy w kościele?
Warto by uroczystość zaślubin korespondowała z wybraną stylistyką, rustykalnymi dodatkami i wystrojem sali weselnej. Jeżeli ceremonia odbywa się w obrządku katolickim, o ślub plenerowy będzie trudno. Doskonałym wyborem będzie niewielki kościół, najlepiej drewniany. Sprawdźcie najładniejsze kościoły na ślub w Waszej okolicy. W przypadku kościołów w stylach historycznych (barok, gotyk) lub modernistycznych, będziecie potrzebowali rustykalnego wystroju. Dekoracje roślinne i drewniane dodatki w ręku dobrej florystki potrafią czynić cuda.
Rustykalny ślub – ceremonia w plenerze
Rustykalny ślub w plenerze to doskonała alternatywa. Drewniany stół z koronkowym obrusem, pergola z drewna lub wikliny i dobrze dobrane kwiaty to przepis na piękny ślub rustykalny. Co więcej, istnieje wiele pięknych miejsc, w których nie tylko urządzicie wesele, ale także ślub plenerowy.


Jak zorganizować wesele w stylu rustykalnym?
Przed wyborem rustykalnych dekoracji należy oszacować swój budżet i możliwości oraz zdać się na własne upodobania i gust. Przygotujcie sobie harmonogram działań i wypiszcie najważniejsze elementy. Na każdym kroku pamiętajcie, że rustykalny styl to prostota i oszczędność, a nie przepych. Zadbajcie o harmonię i jednorodny styl. Mam nadzieję, że moja lista inspiracji Wam pomoże!
Dekoracje wesela w stylu rustykalnym – inspiracje
Marzy Wam się wesele rustykalne? Wróćcie do natury, także w kolorach. Barwy ziemi to doskonały wybór. Oprócz zieleni świetnie będą komponowały się kolory pastelowe, szarości, biele, beże i ecru. Inspirujcie się naturalnym kolorem drzew, drewna, roślin. Gotowe rozwiązania znajdziecie na Pintereście!

Pomysł na ślubne dekoracje rustykalne – top 20 dekoracji rustykalnych na weselny stół
Często sale weselne zapewniają wystrój, nie zawsze jest on zadowalający. Możecie wynająć florystkę lub dekoratorkę, która stworzy sielski klimat. Innym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie dekoracji, ale wymaga to większych nakładów pracy, czasu i pieniędzy. Czasami wystarczy we własnym zakresie zadbać tylko o rustykalne dodatki, a resztę pracy powierzyć fachowcom. Drewniane tablice i sielskie winietki sprawią, że goście chętnie zasiądą do weselnego stołu. Zawieszki na napoje z ekologicznego papieru czy dekoracje z plastrów drzewnych i szyszek umilą biesiadę. Przedstawię krótką ściągawkę inspiracji na stoły weselne i rustykalne dodatki:
- drewniana ścianka za młodymi
- postarzana tablica drewniana lub ramki na zdjęcia
- drogowskazy weselne z drewna
- drabiny drewniane, koła i beczki
- postarzane ramy okienne i drzwi
- pieńki i drewniane plastry
- drewniane skrzynki z roślinami
- konary, pnie, kora i gałązki drzew
- leśny mech
- polne kamienie
- kostki słomy lub siana
- wiklina i wiklinowe plecionki
- sezonowe zboża, owoce i warzywa z pól, sadów i ogrodów
- haftowane obrusy i serwety z koronką
- makramy i ozdobne sznury zaplatane
- lniane i jutowe woreczki i sznurki,
- dodatki z tektury, papieru czerpanego i papieru eco
- szklane wazony, słoiki i butelki z dodatkiem koronki, lnu lub juty
- ocynkowane wiadra i balie na lód i chłodzone napoje
- topper na tor z drewna
- stylizowana księga gości z leśnymi dodatkami
- drewniane stemple
- korki od win (wypełniacz do szklanych wazonów)
Oświetlenie na rustykalne wesele
Rustykalny styl weselny lubi klimatyczne oświetlenie. Niezależnie czy wybierzecie wesele w plenerze czy w stodole, światła pomogą Wam wprowadzić magiczny nastrój. Warto rozróżnić źródło światła od jego oprawy. Oto kilka przykładów:
- woskowe świece i świeczki
- świeczniki drewniane lub drążone w małych pniach (szklane słoiczki)
- lampiony i latarnie
- sznury lampek
- stylizowane żarówki z dużym palnikiem
Zimne ognie na weselu mogą wyglądać urokliwie. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo, szczególnie w stodole i wnętrzach o drewnianej konstrukcji. Wybierając rustykalne dekoracje, mimo ich bogactwa i dostępności, należy pamiętać o powściągliwości i prostocie. Less is more, także w przypadku rustyku.


DIY – Jak zrobić dekoracje rustykalne na wesele
Część dekoracji możecie stworzyć we własnym zakresie. Najprostszym przykładem jest szklany słoik, do którego możecie przykleić koronkę – świecznik gotowy. Z drewnianych krążków możecie zrobić podstawkę pod talerz lub paterę. Wykorzystując tekturę, papier eko lub czerpany stworzycie efektowne numery stolików. Do wykonania dekoracji przystępujcie jedynie wtedy, gdy macie pewność, że Wam się uda i/lub macie zdolności plastyczne.
Rustykalne dekoracje weselne – sklep internetowy
W prosty sposób znajdziecie gotowe produkty lub inspiracje w ofercie sklepów. Możecie szukać drewnianych i rustykalnych dodatków w ofercie popularnych serwisów czy sklepów. Są też sklepy jak rustykalne-wesele.pl, które mają przygotowany asortyment tylko w stylu rustykalnym.
Rustykalne zaproszenia na ślub
Za pomocą świadomie dobranych zaproszeń na rustykalne wesele, możecie zakomunikować Waszym gościom jakiego stylu powinni oczekiwać. Decydując się na odpowiedni wzór spośród bogatej oferty, warto mieć na uwadze kolorystykę i materiał. Brązy, beże, brzoskwinie, ecru i biele z pastelowym dodatkiem będą się prezentowały prosto, czytelnie i niezwykle gustownie. Nawiązując do bliskości natury, świetnie sprawdzą się tektury, papier czerpany i eko w połączeniu z delikatną koronką, jutowym sznurkiem czy suszonymi roślinami. Przy personalizacji zaproszeń efektowna będzie kaligrafia. Szukając wyjątkowych zaproszeń rustykalnych, warto postawić na handmade. Jeżeli koperta – to tylko z szarego papieru. Rustykalne zaproszenie możecie oznakować stylową pieczęcią z laku lub wosku.
Wspaniałym pomysłem będzie dołączenie do rustykalnych zaproszeń waszego wspólnego zdjęcia z sesji narzeczeńskiej. Podczas sesji możecie zasygnalizować fotografowi, że zależy wam na ujęciu pasującym do rustykalnej stylistyki wesela.
Rustykalne upominki dla gości
Możecie podzielić się radością ze swoimi bliskimi i jednocześnie nawiązać do rustykalnego stylu wesela. Jak? Postawcie na ekologiczne, naturalne i rodzime produkty. Może macie w rodzinie pszczelarza, sadownika lub amatora nalewek. Nawet jeżeli nie, możecie skorzystać z bogatej oferty sklepów. Szukacie pomysłów na rustykalne podziękowania? Oto kilka z nich:
- słoiczki miodu
- własne przetwory lub trunki (np. dżemy, syropy)
- małe roślinki w doniczkach (sukulenty lub kwiatki)
- nasiona łąki kwietnej lub roślin miododajnych
- mydełka z motywem folkowym


Styl rustykalny – florystyka
Florystyka rustykalna to nie tylko dekoracja kościoła czy sali weselnej, ale także bukiety, butonierki i wianki (ten ostatni to wybitnie rustykalny element). Zadbajcie o jednorodny styl. Przy wyborze roślin należy pamiętać o stonowanej kolorystyce i unikaniu nietypowych kontrastów czy krzykliwych akcentów. Świat flory jest niezwykle bogaty i barwny. Postawcie na rodzime gatunki, rośliny znane z łąk, pól, sadów i polan. Współpracując z florystką, możecie stworzyć rustykalny styl za pomocą samych roślin.
Ślub rustykalny florystyka i wybór roślin – jakie kwiaty na rustykalne wesele?
Rośliny to nie tylko kwiaty, ale również pnącza, paprocie, zboża i kłosy, szyszki, gałązki i małe pnie, a także wiklina. Poniżej ściągawka rustykalnych roślin dla ciekawych:
- paprotka,
- chaber,
- dzwonki,
- groszki,
- kosmos,
- maki,
- gipsówka,
- frezja,
- piwonie,
- róże,
- mikołajek nadmorski
- oset ozdobny
- ostróżka,
- powojniki
- goździki,
- jaskry,
- tawułka,
- czarnuszka,
- eukaliptus,
- eustoma,
- trawy o pięknych kłosach (w tym zboża)
Rustykalny wianek dla panny młodej
Prawie obowiązkowym must have na rustykalny ślub, zamiast welonu, jest stylizowany wianek lub opaska. Wianek powinien być dopasowany do urody panny młodej i sukienki. Oprócz polnych i folkowych kwiatów warto postarać się o kłosy zbóż i piękne listki.
W przypadku ślubnego wianka problemem może być jego (nie)trwałość. Istnieją co najmniej dwa rozwiązania tego problemu:
- Pierwszym z nich jest przedłużenie żywotności wianka. W tym celu do naczynia należy wlać nieco wody i zamoczyć w nim wianek (w taki sposób by lekko się zanurzył, nie pływał). Wianek należy przekręcić kilka razy, tak by każda jego strona się nawilżyła. Leciutko zmoczony wianek należy umieścić w reklamówce, a tą –na noc do lodówki. Taki wianek na drugi dzień będzie o kilka godzin żywotniejszy w porównaniu z innymi (przed założeniem na włosy konieczne jest wyciągnięcie go z reklamówki!)
- Drugie rozwiązanie to zastosowanie sztucznego wianka ślubnego – jako zapasowy lub podstawowy. Współczesna florystyka i umiejętności profesjonalistów dają wspaniałe efekty. Czasem różnica tkwi praktycznie tylko w zapachu roślin.
Rustykalna panna młoda
Swobodny styl powinien wypływać z serca. Warto o pozytywne nastawienie pełne luzu. Makeup powinien być jak najbardziej naturalny i dopasowany do urody panny młodej. Makijaż ślubny powinien być delikatny a zarazem charakterystyczny. Najlepiej by oko było tylko delikatnie podkreślone, cera lekko rozświetlona. Kolorystyka palety cieni powinna być dopasowana do koloru cery, oczu i włosów panny młodej (nie należy przesadzać z wyrazistymi kolorami i czernią). Fryzura na rustykalne wesele to włosy lekko rozpuszczone, pofalowane bądź lekko upięte. Odważnym, ale dobrym pomysłem są warkocze.

Suknia ślubna w stylu rustykalnym
Rustykalna suknia ślubna powinna być zwiewna, lekka. To odzwierciedlenie dziewczęcości i naturalności. Sprawdzi się krój prosty, w typie A lub fason empire. Dobrym materiałem będą jedwabie, muśliny i bawełna naturalna. Jeżeli chodzi o kolor, należy unikać czystej bieli, a rozejrzeć się za beżami, ecru, ewentualnie brzoskwiniami. O cekinach i bogatych dekoracjach lepiej zapomnieć, natomiast mile widziane będą hafty i delikatne koronki.
Zapoznajcie się dokładnie z ofertą sklepów z sukniami ślubnymi. Zaręczam, że znajdziecie rustykalne suknie ślubne w dobrych salonach w Lublinie, Warszawie, Krakowie czy Rzeszowie, bez najmniejszego kłopotu.
Sukienka rustykalna na wesele – dla druhny i zaproszonych kobiet
Styl rustykalny to wygoda. Podobnie jak panna młoda, wybierzcie lekkie i zwiewne kreacje. W kwestii koloru zdajcie siena kolory ziemi, unikajcie bieli, beży i ecru. Można pokusić się o baleriny czy sandały zamiast szpilek i innych wysokich butów.
Garnitur ślubny – rustykalny pan młody
Rustykalny garnitur ślubny to nie taka prosta sprawa. O ile ortodoksyjni dżentelmeni nie zrezygnują z jednolitego garnituru ślubnego, czarnego obuwia i białego goździka w butonierce, to z łatwością mogą odrzucić smoking czy frak. Pozostali panowie młodzi mogą zdecydować się na większą swobodę: szelki zamiast paska, wygodne mokasyny zamiast lakierek. Niektórzy decydują się na marynarkę w innym kolorze niż spodnie lub nie noszą jej wcale, pozostawiając tylko kamizelkę. Klasyczne ślubne krawaty i muchy są zastępowane kolorowymi lub drewnianymi. Pomysł tak samo ciekawy jak dyskusyjny.

Rustykalna muzyka na sielskie wesele
Podobnie jak wiejski stół nie jest wyznacznikiem rustykalnego stylu, tak samo nie jest nią popularna polska muzyka dyskotekowa. Jaką muzykę wybrać na rustykalne przyjęcie i tańce?
Pierwszą myślą jest zespół – i słusznie. Wśród wielu kapel warto wybrać taką, która oprócz tradycyjnego repertuaru weselnego ma utwory folkowe, inspirowane etnografią i nawiązujące do polskiej tradycji. Rzadko spotykane instrumenty ludowe lub biały śpiew jako wokal to kolejny atut. Naprawdę warto rozważyć wcześniej jaki zespół na wesele w lubelskim, mazowieckim, podkarpackim czy innym miejscu w Polsce będzie świetnie grał i pasował do rustykalnego klimatu. Dobry DJ też da radę. Szukajcie takiego, który nie boi się eksperymentować z muzyką. Zadbajcie o wybór najlepszej piosenki na pierwszy taniec – W kinie w Lublinie, Płonąca Stodoła czy Dancingowa Piosenka Miłosna? Wybierzcie sercem!
Weselne menu i tort na rustykalne wesele
Rustykalne przyjęcie to nie (tylko) wiejski stół. Sielskie przyjęcie to dobry pretekst by serwowana była tradycyjna kuchnia polska, przy czym należy wybierać takie menu, które będzie atrakcyjne. Należy unikać ciężkich potraw, a wybierać proste dania, sprawdzone przepisy wykorzystujące sezonowe owoce i warzywa.
Decydując się na weselny tort rustykalny, warto wybrać naked cake (nagi tort). Piętrowe ciasto składa się z biszkoptowych placków przełożonych nadzieniem. Z zewnątrz zamiast marcepanu, lukru lub polewy znajduje się masa przecierana w ten sposób by lekko uwidocznić strukturę tortu. Proste dekoracje rustykalnego tortu to kwiaty (w tym jadalne) lub świeże owoce (najlepiej leśne). Jeżeli musi być topper, to ewentualnie drewniany.
Rustykalne menu podczas sielskiego przyjęcia
Na rustykalnym przyjęciu sprawdzą się candy bary nie tylko z muffinami, ale tradycyjnymi kruchymi ciasteczkami i ciastami. Gości można uraczyć pachnącymi i świeżymi owocami sezonowymi z sadów i lasów: jabłkami, gruszkami, truskawkami, jagodami, jeżynami i poziomkami. Efektownie będzie wyglądał jadalny mech w połączeniu z owocem granatu. Świetnym pomysłem będą nalewki regionalne lub własnoręcznie przygotowywane przez rodzinę. W ocynkowanych wiaderkach lub balii z lodem obok wysokoprocentowych trunków można postarać się o butelkowaną lemoniadę.
Auto na rustykalne wesele
Zastanawia Was kwestia samochodu na wesele rustykalne? Możecie skorzystać z kilku opcji. Pierwsza to klasyczne auto na ślub. Samochód w stylu retro lub zabytkowy będzie pasował do każdego stylu weselnego. Najbardziej adekwatnym pojazdem do ślubu i wesela rustykalnego będzie bryczka lub powóz. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest ograniczenie użycia spalinowego silnika (auto hybrydowe, samochód elektryczny, rezygnacja z auta). Wybór należy do Was.
Sala na wesele w stylu rustykalnym – gdzie zorganizować rustykalne wesele?
Zastanawiacie się nad wyborem miejsca na rustykalne wesele? Dobrym rozwiązaniem będą te miejsca, które są zbudowane lub dekorowane drewnem. Najlepszym pomysłem będą oryginalne lub odświeżone miejsca bliskie naturze i wsi. Pamiętajcie, że miejsce wesela to nie tylko parkiet, ale towarzyszący krajobraz. Oto lista miejsc, w których urządzicie niezapomniane wesele rustykalne:
- stodoła drewniana lub nowoczesna (szklana)
- stary spichlerz
- skansen
- folwark
- młyn
- winnica
- ceglarnia
- drewniany dworek
- gustowna karczma
- wiejska chałupa lub chata
Wybraliście lato? Spróbujcie urządzić wesele w namiocie. Chcecie stylizować nowoczesną salę na rustyk? Nie ma problemu. Wystarczy trochę wyobraźni, konsekwencji i pracy.
Rustykalne wesele w stodole
Drewniana stodoła to czysty styl rustykalny i jego kwintesencja. Nic nie zastąpi specyficznego zapachu drewnianych desek i odbioru przestrzeni. W rustykalnej stodole panuje swojski klimat, który od początku wesela zobowiązuje do swobody i zachęca do zabawy. W stodole świetnie sprawdzą się lampiony, świece i świeczki, światełka w postaci sznurów i stylowych żarówek. Stylowe ciepłe światło w połączeniu z drewnem gwarantują magiczny nastrój. Stodoła to rozwiązanie na cieplejsze miesiące. Zimą będą potrzebne dodatkowe piecyki lub nagrzewacze. Zimowy ślub i wesele w stodole mogą wyglądać pięknie, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Alternatywą może być wesele w karczmie. Należy pamiętać, że noce bywają chłodne, a pogoda może być kapryśna. Bez względu na wszystko… Nie ma chyba bardziej sielskiego budynku niż stodoła. Wesele w stodole to strzał w dziesiątkę!


Rustykalne wesele w namiocie
Namiot wydaje się być rozwiązaniem najbliższym naturze. Drewniany parkiet rozkładany wśród zieleni zapewnia niemal bezpośredni kontakt z przyrodą – otaczającą florą, czystym powietrzem. Jasny materiał namiotu to dobre neutralne tło dla dekoracji i roślin. Namiot to pozornie najtańsze rozwiązanie. Przy wyborze rustykalnego namiotu należy pamiętać o stylowej florystyce, klimatycznych światłach i pięknych dekoracjach ślubnych, co wiąże się z generowaniem dodatkowych kosztów. Namioty można ze sobą łączyć, dzielić i tworzyć układ adekwatny do liczby gości. Podobnie jak w stodole, rustykalne wesele w namiocie sprawdzi się w cieplejsze dni i noce.
Rustykalne wesele w nowoczesnej sali
Trudnością dla młodych par może okazać się małą dostępność typowo rustykalnych miejsc. Co kiedy stodoły mają zajęte terminy? Nie zapomnijcie, że nawet w nowoczesnej Sali możecie zbudować rustykalny nastrój. Wróćcie raz jeszcze do listy dekoracji rustykalnych i wybierzcie Wasze ulubione. Detale i dodatki to potężna siła. Nie zapomnijcie, że rustyk nie lubi przepychu, lecz prostotę!
Zobaczcie stylizowaną sesję ślubną glamour, którą fotografowałem w nowoczesnej stodole. To kopalnia pomysłów i przykład na harmonię pomiędzy bogactwem detali a umiarkowaniem.
Rustykalne wesele w plenerze
Rustykalne przyjęcie weselne w plenerze to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią bliskość, szczerość i to co przytulne. Spokojne wesele odbywające się we własnym nienarzuconym tempie to propozycja nie tylko na kameralne przyjęcie, ale i klasyczne wesele. Do żywiołowych tańców przyda się drewniany parkiet, który można udekorować sznurami światełek. Drewniane altany, leniwe hamaki, stylizowane ławki lub skrzynie do siedzenia będą zapewniały komfort i spokojną atmosferę na luźne spotkania i rozmowy.


Najlepsze miejsca na organizację wesela w stylu rustykalnym – top 50 rustykalnych sal
Gdzie zorganizować wesele? Weselna mapa Polski jest bogata w niezwykłe, ciekawe i oryginalne miejsca. Specjalnie dla Was przygotowałem listę 50 najlepszych miejsc na rustykalne wesele. W jednym miejscu zebrałem folwarki, stodoły, dworki i osady z wybranych części Polski. Sprawdźcie najlepsze i nietypowe miejsca na wesele w województwie lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim.
Sala weselna w stylu rustykalnym – Warszawa i mazowieckie
W Warszawie i okolicy znajdziecie co tylko chcecie, także wymarzone miejsce na rustykalne wesele. Wśród wielu miejsc, znajdziecie prawdziwe perełki i lokalizacje zapierające dech w piersi.
- Folwark Ruchenka
- Osada Młyńska
- Cicha 23
- Pałac Mała Wieś
- Stodoła Borucza 43
- Stodoła Czereśniowy Sad
- Dom w Przepitkach
- Szklarnia Grodzisk
- Błażejówka
- Oczyszczalnia Miejsce
- Dworek Aleksandrówka
- Sielsko Anielsko Niesadna
Rustykalne wesele w Lublinie i okolicy
Lubelszczyzna to gwarancja sielskiego klimatu. Jako fotograf w Lublinie, widziałem wiele ślicznych miejsc. Lubelskie wesele rustykalne możecie zorganizować w przepięknej scenerii nieopodal lasów, łąk i pól. Wciąż pojawiają się nowe stodoły i uroczyska. Sprawdźcie!
- Łubinowe Wzgórze Eko Resort & Natural SPA
- Folwark Walencja
- Wierzchowiska Golf & Country Club
- Siedlisko Jabłonna
- Siedlisko Sobibór
- Zaborze 47
- Doboszówka Stodoła i Osada Leśna
- Stodoła Mazanówka
- Zagrodowa Osada w Uściążu
- Uroczysko Zaborek
- Stara Chatka
- Szklana Stodoła
Styl rustykalny wesela – Rzeszów i Podkarpacie
Rustykalne wesele na podkarpaciu może być niezapomnianym przyjęciem wśród zieleni i słońca. Jako fotograf ślubny działający w Rzeszowie i okolicy podpowiem kilka przepięknych miejsc, które skradną Wasze serca.
- Wesele w Sadach Albigowa
- Folwark Hulaj Dusza
- Stodoła przy Lesie
- Wesele w Stodole Prusie
- Stary Młyn Dębno
- Kuźnia Pstrągownia
- Siedlisko Janczar Pstrągowa
- Altana Siwy Dym
Rustykalne wesele w Krakowie i małopolskim
Jakość i styl to cechy, które łączą każde z poniżej prezentowanych miejsc. Małopolska potrafi zawrócić w głowie. Prześliczne miejsca w niezwykłym sąsiedztwie natury lub zabytkowych przestrzeni to obietnica swobodnej atmosfery i dobrej zabawy.
- Hotel Vinnica
- Villa Love
- Willa Tadeusz
- Ślub w Jurcie
- Dolina Cedronu
- Pałac Minoga
- Pałac Żeleńskich
- Dwór w Brzeznej
- Dworzyszcze Wola
- Dwór w Tomaszowicach
- Folwark Zalesie
- Folwark Wiązy
Rustykalne wesele – świętokrzyskie
W Kielcach i okolicy znajdziecie kilka propozycji godnych rozważenia.


Fotograf na wesele rustykalne
Co wyróżnia fotografa na rustykalne wesele? Zwróćcie uwagę na styl zdjęć w portfolio. Jeżeli fotografie podobają się Wam, zaufajcie swojej intuicji. Fotograf powinien cechować się lekkością w opowiadaniu historii. W efekcie powstają zdjęcia z naturalnymi kolorami, niewymuszonymi ujęciami pełnymi emocji i szczerości. Zobaczcie jak fotograf radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Piękny reportaż ślubny to nie tylko zbiór starannie wykonanych i ułożonych zdjęć, ale wartościowa pamiątka na lata. Szukacie więcej wskazówek? Przeczytajcie poradnik – jak szukać fotografa ślubnego. Interesuje Was cena? Sprawdźcie ile kosztuje fotograf na wesele.