Ślub cywilny w USC Lublin

W Polsce narzeczeni, którzy zamierzają sformalizować swój związek, mają do dyspozycji trzy możliwości: ślub cywilny, ślub kościelny albo ślub konkordatowy. Bardzo modne i widowiskowe są również śluby humanistyczne, ale decydują się na nie tylko ci, którym nie zależy na skutkach prawnych związanych z zawarciem małżeństwa. Choć wiele par deklaruje, że tzw. papierek nie jest im do niczego potrzebny, to z czasem zdeklarowani przeciwnicy formalnych związków rewidują swe poglądy i decydują się na ślub cywilny. Lublin, Warszawa, Rzeszów – wszystkie urzędy stanu cywilnego pracują w oparciu o te same przepisy, natomiast różnice dotyczą pewnych niuansów.

Ślub cywilny Lublin – od czego zacząć przygotowania?

Zacznijmy od tego, kto może wziąć ślub cywilny. W Polsce związek małżeński może zawrzeć para – kobieta i mężczyzna, jeśli oboje mają ukończone 18 lat. W szczególnych sytuacjach za zgodą sądu małżeństwo może zawrzeć kobieta, która ma 16 lat. Osoby zamierzające wziąć ślub nie mogą być ze sobą spokrewnione w linii prostej, nie mogą być spowinowacone w linii prostej, nie mogą być w stosunku przysposobienia (adoptujący i adoptowana) i oczywiście muszą być stanu wolnego, czyli krótko mówiąc: kawaler i panna ewentualnie rozwiedzeni lub wdowiec, wdowa. Te same zasady obowiązują w każdym urzędzie, czy to będzie ślub cywilny w małym miasteczku, czy ślub cywilny w Lublinie.

Ile się czeka na ślub cywilny w Lublinie?

Większość urzędów, w tym także USC Lublin ślub pozwala wyznaczyć nie wcześniej niż na trzy miesiące przed wybraną przez narzeczonych datą, gdyż kalendarze w dużych miastach “otwierane” są na 90 dni do przodu. Małżeństwo może być zawarte nie wcześniej niż po upływie miesiąca od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów, z ważnych powodów kierownik USC Lublin może skrócić ten czas. Jeśli młodym zależy na szybkim ślubie, powinni wybrać mniej oblegane miesiące, np. październik czy listopad.

Jakie dokumenty należy zgromadzić, aby ślub cywilny mógł się odbyć?

Niezależnie od tego, gdzie zamierzamy wziąć ślub – czy będzie to USC w Warszawie, ślub cywilny w Rzeszowie, czy też Urząd Stanu Cywilnego Lublin – Stare Miasto – dokumenty, które musimy złożyć, są zawsze takie same. Różnice wynikają jedynie z tego, czy narzeczeni zawierają małżeństwo po raz pierwszy, czy dla któregoś z nich jest to kolejny ślub. Oto wykaz niezbędnych dokumentów:

  • dowody tożsamości (dowód osobisty, paszport – dokument ze zdjęciem) do okazania,
  • dowód opłaty skarbowej,
  • zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeśli jest potrzebne,
  • zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem – w przypadku korzystania z pełnomocnictwa.

Jeżeli jeden z narzeczonych jest cudzoziemcem, powinien dostarczyć dokument, który potwierdzi, że może zawrzeć związek małżeński. Urząd może także poprosić o dodatkowe dokumenty takie jak odpis aktu urodzenia lub odpis aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu. Dokumenty należy składać osobiście pod adresem: Urząd Stanu Cywilnego Lublin, Rynek 1, pokój nr 2 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj:

Ile kosztuje ślub cywilny w Lublinie?

Opłaty za ślub cywilny w całej Polsce są takie same, opłata skarbowa wynosi 84 złote. A jaka jest opłata za inny ślub w USC Lublin? Ślub konkordatowy kosztuje tyle samo co ślub cywilny. Natomiast znacznie więcej zapłacimy za ślub cywilny w plenerze. Lublin, tak jak inne miasta, w tym wypadku pobiera dodatkową opłatę w wysokości 1000 złotych. Ta opłata nie jest pobierana, jeśli ślub odbywa się w szpitalu lub w więzieniu. Ślub cywilny można wziąć w dowolnym urzędzie poza miejscem zamieszkania, ale warto wybrać Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie ze względu na klimat Starego Miasta w którym się on znajduje. USC w Lublinie jest jednym z piękniejszych w Polsce.

Gdzie jest Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie?

Przygotowując się do ślubu konkordatowego, potrzebowałem sporządzić akt małżeństwa w USC w Lublinie. Szukając adresu można natknąć się na ul. Spokojną 2. Rzeczywiście jest tam Urząd Stanu Cywilnego i można tam załatwić wiele spraw. Warto jednak wiedzieć, że wszelkie sprawy związane ze ślubami organizuje się pod adresem: Urząd Stanu Cywilnego Lublin, ul. Rynek 1. Jest to budynek Trybunału Koronnego, który znajduje się na środku Starego Miasta w Lublinie, w otoczeniu kamienic i uroczych lokali. Od przygotowań, po ceremonię, wszystko załatwicie w jednym miejscu!

Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie – piękne miejsce na ślub

Budynek Trybunału Koronnego ma nie tylko bogatą historię, ale i wystrój. Przyszłe pary młode, które będą zawierały ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie mają szczęście! By dostać się do Sali Ślubów trzeba pokonać schody i przejść przez korytarze. Jest to przyjemny spacer pośród historycznych obrazów i wnętrz urządzonych ze smakiem. Sala ślubów jest przestronna, jasna, a jej wystrój urozmaicają obrazy z postaciami historycznymi. To dobre miejsce na powiedzeni sobie TAK!

Jeżeli szukacie czegoś więcej, możecie zdecydować się na ślub w plenerze. W województwie lubelskim jest wiele miejsc znanych i nieznanych na piękną ceremonię plenerową. Sprawdźcie!

Urząd stanu cywilnego a ślub konkordatowy

Jeżeli zastanawiacie się czy potrzebujecie wizyty w USC przed ślubem wyznaniowym, to podpowiem Wam, że tak! Jeżeli wybraliście ślub wyznaniowy (potocznie zwany kościelnym) lub konkordatowy i jednocześnie chcecie by małżeństwo przez Was zawarte było respektowane przez prawo polskie, musicie zgłosić się wcześniej do Urzędu Stanu Cywilnego by zdobyć zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. W praktyce, nawet jeżeli wybraliście ślub kościelny w Lublinie, powinniście przynajmniej 3 miesiące wcześniej udać się do USC.

Przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie przygotujcie dowody osobiste, dowód opłaty skarbowej (84 zł na konto właściwego USC). Jeżeli mieszkacie w Lublinie, a ślub wyznaniowy jest poza Lublinem, formalności związane z USC możecie załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie. Urzędnicy zajmą się resztą. Ważne byście przed przystąpieniem do ślubu, podczas wizyty w USC byli obecni razem i złożyli zapewnienie o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Takie pismo przygotuje Wam urzędnik podczas wizyty i da wam do podpisu. Poza tym złożycie oświadczenie o waszym przyszłym nazwisku oraz nazwisku waszych przyszłych dzieci. Urzędnicy USC w Lublinie zasadniczo są życzliwi i pomagają krok po kroku w wypełnieniu formalności.

Jaka suknia ślubna na ślub cywilny w Lublinie?

Polecane miejsca na ślub cywilny

Fotograf na ślub cywilny w Lublinie

Jeśli powyższy poradnik dotyczący organizacji ślubu cywilnego w Lublinie okazał się dla Was przydatny, nie pozostaje nic innego jak wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego z Lublina w celu upamiętnia waszej ceremonii. Serdecznie polecam się na tę okoliczność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *