wyjście pary młodej z kościoła ze ślubu w stylu folk

Wesele w stylu folkowym – historia Agnieszki i Piotrka

Wesele, że hej! Coraz więcej młodych par świadomie decyduje się na wesele tematyczne np. folk wesele. Takie przyjęcie ma swoją własną stylistykę, motywy przewodnie, kolory i dodatki. Stylowe wesele świetnie wygląda oraz pozostaje w pamięci młodej pary i gości. Wybór tematycznego wesela pomaga w dalszej organizacji ślubu. Wśród naturalnych stylów najczęściej spotyka się rustykalne lub boho. A przecież wyjątkowym pomysłem, który odnosi się do tradycji, swojskości i feerii barw jest wesele w stylu folkowym.

Czy da się zorganizować wesele ludowe, które jest swojskie i eleganckie? Podpowiedzią będą zdjęcia ślubne Agnieszki i Piotrka. Ten reportaż ślubny był kolorowy i pełny autentycznych emocji. Wesele w stylu Folkowym to więcej niż moda. Folk to styl życia.

Co to jest wesele w stylu folk?

Wesele w stylu folkowym charakteryzuje się nawiązaniem do ludowej tradycji miejscowej. Motywem przewodnim jest ornamentyka, żywe i różnorodne kolory oraz nawiązanie do wsi i swojskości. Już na początku warto wspomnieć, że folklor to nie tylko kurpiowskie wycinanki lub łowickie wzory. Polski folklor jest różnorodny i barwny. Każdy region w Polsce ma swoją tradycję, określony strój ludowy, pieśni, tańce i barwy. Inspiracji weselnych warto szukać w regionalnych skansenach lub izbach. Weselny styl folkowy nawiązuje mocno do świata natury, wierzeń i tradycji. Organizując przyjęcie folk można mocno nawiązać do miejscowych tradycji lub stworzyć nowoczesną interpretację stylu ludowego.

Dla kogo wesele w stylu folkowym?

Przyjęcia w tradycyjnym, ludowym stylu bardzo często są kojarzone z góralami, kurpiami lub folklorem łowickim. Czy wesele w stylu folkowym jest więc przeznaczone tylko dla osób pochodzących z tradycyjnej wsi? Bynajmniej! W każdym dużym i małym mieście są zespoły pieśni i tańca ludowego. Coraz więcej jest miłośników białej muzyki, tradycyjnych mitów i pieśni. Tańczycie w zespole? Gracie na tradycyjnym instrumencie? Śpiewacie regionalne pieśni? A może po prostu czujecie się dobrze i swobodnie tańcząc w rytm tradycyjnej muzyki? Jesteście miłośnikami tradycyjnych ornamentów i roślinnych wzorów? Wesele folkowe to idealny wybór! Przyjęcie folkowe to także alternatywa wesela w stylu slow.

Uwielbiam fotografować szczere pary. Miałem szczęście! Para młoda czuła ludowy klimat. Pan młody, Piotrek, przez wiele lat grał na klarnecie w Zespole Tańca Ludowego UMCS z Lublina. Autentyczny klimat był zachowany!

Czym charakteryzuje się folkowe wesele?

Po pierwsze – naturalność. Warto uświadomić sobie prosty fakt. Ludowe stroje, kolory, ornamenty najczęściej mają swoje źródło w świecie przyrody. Nasi przodkowie obserwując kolorowe kwiaty, kształty liści i łodyg, tworzyli własny język wizualny. Znane w całej Polsce kolorowe ornamenty to najczęściej wiciokrzewy, lilie, nagietki czy liście jesionu. Częstym motywem są zwierzęta. Wśród plecionek pojawiają się kur (kogut) i kura, symbole światła i płodności.

Drugi impuls to kultura ludowa, wytwór rąk ludzkich. Popularne są ludowe wycinanki, spośród których najbardziej znane są łowickie. Chętnie używanym motywem są hafty i koronki.

A jak natura i kultura ludowa wyglądają w praktyce na weselu w stylu folkowym? Podpowiem!

Chusty w stylu folk

Kwieciste chusty ludowe to prosty sposób na nawiązanie do stylu folkowego. Taka barwna chusta pasuje jako dodatek do sukni ślubnej panny młodej lub sukienek druhen. Pan młody może wyposażyć się w poszetkę, krawat lub muchę nawiązującą do ornamentyki ludowej.

Korale na ludowe wesele

Najbardziej popularne są te „czerwone niczym wino”, ale występują także w innych kolorach lub we wzory czy motyw roślinny. Ludowe korale mogą być dodatkiem do stroju, biżuterią w formie bransolet lub dekoracją sali – ścian, stołów lub opraw oświetlenia

Kwiaty i zboża – florystyka folkowa

Ważną, naturalną inspiracją przyjęcia weselnego w stylu folk są rośliny! Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest bukiet panny młodej składający się ze zbożowych kłosów, kwiatów polnych i barwnych wstążek. Takie bukiety mogą także trzymać druhny. Ciekawym rozwiązaniem na ozdobę głowy panny młodej, zamiast welonu, będzie kwietny wianek. Do wianka pasować będzie dekoracja w postaci kolorowych wstążek. Rodzime zboża i kwiaty powinny dekorować stoły weselne. Ponadto, rośliny mogą występować nie tylko jako kwiaty, kłosy i liście, ale jako ornamenty!

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych roślin może być lawenda. Lawendowy krzew może być motywem przewodnim folkowego wesela. Fioletowe dodatki mogą skraść serce. Lnianie woreczki z suszonymi kwiatami potrafią odstraszać uciążliwe insekty. Zobaczcie zdjęcia ślubne w lawendzie i się zainspirujcie!

Ornamenty na folkowe wesele

Popularne są plecionki florystyczne, wycinanki i koronki. Te wzory mogą występować jako dodatek do stroju, ale nie tylko! Słoiczki na świece oplecione koronką. Barwna papeteria ślubna. Tort weselny dekorowany floralnymi wzorami lub nawet żywymi kwiatami! Skarpetki pana młodego? Poszetki? Możliwości jest wiele.

wesele w stylu folk - tablica inspiracji

Drewno, len i juta – wesele w stylu ludowym

Wśród dodatków na wesele w stylu folkowym nie powinno zabraknąć naturalnych materiałów. Dobrym wyborem jest drewno. Drewniane mogą być skrzynki, podstawki pod świece, spinki do koszuli, detale biżuterii. Świetnie komponować się będzie jutowy sznurek w postaci kokardek, plecionek świeczek lub nawet puszczony luzem. Tematycznie jako materiał na obrusy, serwety lub nawet męskie koszule sprawdzi się naturalny materiał, np. len.

Kolorowe wstążki na ludowe wesele

Prostym i efektownym rozwiązaniem są kolorowe wstążki. Barwne wstęgi i wstążeczki sprawdzą sie świetnie zarówno jako dodatek do bukietu ślubnego, ozdoba do włosów i stroju, a także jako dekoracja Sali weselnej, drewnianego parkietu, kościoła czy samochodu. Wiele folkowych inspiracji znajdziemy na Pinterest.

Sukienki folkowe na wesele

Jeżeli szukacie rozwiązania jakim jest folkowa suknia ślubna lub sukienki folkowe na wesele dla druhen, przemyślcie dokładnie sprawę! Ja proponuję wybór jednej z trzech opcji!

Folkowa suknia ślubna na wesele

Pierwszym wyborem jest dosłownie folkowa suknia. Ludowa, etno, regionalna. Dokładanie taka, w jakiej tańczyły kobiety jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Najłatwiej mają panny młode, które aktywnie tańczą w zespole tańca i pieśni ludowej. Po prostu mogą wypożyczyć suknię na ślub. Jeżeli jesteś przyszłą panną młodą, ale nie masz nic wspólnego z zespołem tańca, po prostu znajdź taki zespół w twoim regionie i zapytaj się o możliwość wypożyczenia.

Jeżeli marzy Ci się ślubna suknia w odcieniach bieli, rozważ wypożyczenie ludowego stroju tylko na pierwszy taniec!

Drugą możliwością jest zastosowanie części regionalnego stroju lub mocna inspiracja. W praktyce może to być kolorowy gorset – dołączony lub wszyty w tradycyjną suknię ślubną. Inną opcją mogą być ornamentalne wzory i kwiaty wszyte kolorowymi nićmi w suknię. Taki barwny motyw sprawdzi się w pasie, w okolicach dekoltu lub na samym dole klasycznych sukni ślubnych.

Trzecią opcją jest klasyczna suknia ślubna z dodatkami. Do folkloru można nawiązać w sposób prosty, stosując kolorową chustę zarzuconą na ramiona, czerwone korale, kolorowy welon, wianek kwietny. Ważne mogą okazać się takie detale jak kolorowe wstążki przypięte do bukiety ślubnego lub jako ozdoba do włosów.

Sukienki folkowe na wesele dla druhny

Przedstawione przeze mnie trzy opcje wyboru sukienki folkowej na wesele dotyczą także druhen. Warto pamiętać o zasadzie, według której to para młoda jest najważniejsza. Strój druhny powinien być skromniejszy od stroju panny młodej, ale równie godny. Dobrym pomysłem może być zestaw: panna młoda w tradycyjnej sukni regionalnej, druhna w sukience z ornamentem. Analogicznie – panna młoda w białej sukni z ludowym ornamentem i druhny w jednolitych sukniach z dodatkiem chusty. Najbardziej okazałe sukienki folkowe na wesele to zestaw, w którym druhny występują w tradycyjnych strojach, a panna młoda w tradycyjnym stroju weselnym, ale na tyle bogatym, kolorowym i z takimi dodatkami, które wyróżnią ją na tle pozostałych panien.

Znalazłem dla Was 2 sklepy internetowe oferujące sukienki folkowe na wesele:
https://folkownia.pl/47-sukienki-folk
https://www.kokofolk.pl/33-sukienki-folk

Stroje pary młodej na wesele folkowe

Decydując się na ludowy styl wesela, warto by strój pana młodego korespondował ze strojem panny młodej. Jeżeli przyszłą żona decyduje się na pełny strój ludowy, warto by i pan młody taki ubrał. Do sukni ślubnej z wszytym ornamentem będzie pasował nawet klasyczny garnitur z kolorowym dodatkiem w postaci poszetki, zdobionego pasa, krawatu lub muchy.

Miejsce na wesele w stylu folk

Decydując się na wesele w stylu folkowym, sprawa wyboru sali jest dość prosta. Jeżeli chcecie zdecydować się na lokal, idealnie sprawdzą się budowle, które nawiązują do tradycji i historii. Świetnym pomysłem są stodoły, młyny i izby, a także wesele w karczmie. Bardziej eleganckie wesele folkowe można urządzić w drewnianym dworku tradycyjnym lub folwarku. Wnętrze powinno być drewniane lub z dodatkami drewna. Bielone ściany, drewniane stropy, słomiane strzechy są pożądane.

Doskonałym rozwiązaniem może być wesele w plenerze. Drewniane stoły na świeżym powietrzu, nad nimi wstążki lub sznury świateł. Na tańce i weselne zabawy sprawdzi się drewniany parkiet z rustykalnym oświetleniem. Jeżeli obawiacie się deszczu, rozwiązaniem może być namiot weselny.

Wesele w skansenie

Warto poszukać miejsc, które łączą wszystkie wyżej wymienione elementy. Są to skanseny. Zorganizowanie wesela w tradycyjnym skansenie, który pełni funkcje muzeum, jest raczej niemożliwe. Ale… Na mapie Polski pojawia się coraz więcej miejsc, które dysponują nie tylko tradycyjną salą weselną, ale zespołem budowli lub pojedynczym budynkiem, który autentycznie jeszcze kilkadziesiąt lat temu był karczmą, izbą, dworkiem lub nawet plebanią. W przestrzeni skansenu można wynająć jeden z budynków, kilka lub zorganizować przyjęcie na świeżym powietrzu.

Agnieszka i Piotrek zdecydowali się na wesele w skansenie Kresowa Osada. I to był strzał w dziesiątkę! Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni znajdował się dworek, chałupy, różnego rodzaju warsztaty – budowle z drewna i cegły, drewniana scena. Przestrzeń urozmaicała dekoracyjna stodoła na wesele, detale, wstążki, taśmy i chorągiewki. Całość otoczona była drewnianym płotem. Para młoda nie tylko miała miejsce na weselne stoły i tańce, ale piękne otoczenie, które wykorzystaliśmy na plenerową sesję w dniu ślubu!

Muzyka na weselu folkowym

Jednym z elementów budujących klimat ważnych wydarzeń jest muzyka. Organizując wesele w stylu folk warto wybrać kapelę ludową, zespół z repertuarem ludowym lub nawet didżeja, który specjalizuje się w klimatach etno i folk. Muzyka folkowa to nie tylko przeboje, które wchodzą w ucho. To nie tylko rytmiczne kawałki, przy których dobrze się tańczy. Ciekawym rozwiązaniem mogą być utwory wykonywane tradycyjnym białym śpiewem, podczas których słowiański pierwiastek powoduje ciarki na plecach. Innym ważnym elementem są tradycyjne instrumenty muzyczne, które zapewnią autentyczny folkowy vibe.

Zespoły weselne w lubelskim, podkarpackim czy mazowieckim często mają w szerokim repertuarze folkowe hity. Co więcej! Niektóre z tych zespołów specjalizują się tylko w muzyce ludowej i folkowej. Na własne uszy słyszałem taką kapelę!

Atrakcje na wesele w stylu folk

Jeżeli chcecie zadbać o to by Wasze przyjęcie weselne było ludowe na sto procent, warto przemyśleć każdy szczegół. Myślcie niestandardowo! Oczywistym rozwiązaniem będzie wiejski stół, tradycyjne nalewki i potrawy. Oczywiste będą tradycyjne wypieki i słodkości.

Ciekawym urozmaiceniem folkowego wesela może być auto na ślub. Zamiast klasycznego samochodu można zamówić konny zaprzęg, bryczkę lub wóz. Śnieżną zimą można podjechać saniami.

Weselne zabawy warto urozmaicić o regionalne warianty w dobrym guście. Zamiast rzucania bukietem, warto rozważyć opcję z odcinaniem wstążek od bukietu. W podziękowaniu rodzicom można zadbać o skrzynie nawiązujące do tradycyjnych. Odważne pary zamiast tortu weselnego mogą zdecydować się na korowaja, tradycyjny wypiek weselny. Inspiracji na podobne pomysły jest wiele. Skąd je czerpać? Z lokalnych tradycji!

Wesele w stylu folk – inspiracje

To wy decydujecie o waszym ślubie i formie przyjęcia. Nawet jeżeli zdecydujecie się na wesele w stylu folkowym, nie musicie od razu występować w tradycyjnych strojach. Ważne by zachować zdrowy rozsądek i autentyczność. Agnieszka i Piotrek zdecydowali, że zachowają klasyczną białą suknię i ciemny garnitur. Do ślubu pojechali starym autkiem do którego żywili sentyment.

Ludowy charakter miał ślub. Kościół był przyozdobiony kwiatami i wstążkami, a ceremonii towarzyszył Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego. Przyjęcie weselne było zorganizowane w skansenie – Kresowej Osadzie. O muzykę i klimat zabawy dbała prawdziwa ludowa kapela! Nie zabrakło biesiady, żywiołowych tańców na parkiecie i zabaw przy stołach. Wśród wielu muzyków znalazł się i Piotrek, pan młody, który wymiatał na klarnecie.

Historia wesela w skansenie

Jako fotograf ślubny w Rzeszowie i okolicy, działam intensywnie. Nie inaczej było na folkowym weselu Agi i Piotrka. Z aparatami w rękach biegałem kursowałem pomiędzy stołami, parkietem, podwórkami i stodołami. Od zapachu drewna, ziemi po deszczu i kolorowych tańców kręciło się w głowie… Ale był czas na chwilę wytchnienia. Na kilkadziesiąt minut skradłem gościom młodą parę. Zabrałem Agę i Piotrka na mini sesję w dniu ślubu. Lubię ten czas, kiedy para młoda ma chwilę wytchnienia od weselnego zgiełku. Cisza. Chwila zatrzymania. W tej ciszy emocje mogą wybrzmieć. Miarowo słychać migawkę aparatu. Po kilkunastu minutach mam zdjęcia przeniknięte emocjami.

Jeżeli cenicie tradycję, klimat swobody i żywiołową zabawę, warto rozważyć wesele w stylu folkowym. Chcecie więcej? Zobaczcie moje zdjęcia z wesela rustykalnego. A może spodoba Wam się sielski plener, który w całości sfotografowałem w skansenie? Fotografowanie swobodnych i naturalnych przyjęć to moja specjalność. Jeżeli rozważacie ślub i wesele w stylu folkowym, rustykalnym lub swobodnym, mogę zostać Waszym fotografem. Poznajcie więcej szczegółów. Napiszcie!

Wesele, hej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *