Ślub w plenerze

Ślub w plenerze jest synonimem wymarzonej ceremonii. Zaślubiny w okolicznościach natury to szansa na niezapomniany dzień dla wspaniałych ludzi. Ślub w plenerze nie tylko wygląda filmowo, ale sprzyja autentyczności i spontanicznym reakcjom. Każda para młoda marzy by ich ślub był wyjątkowy i wyróżniał się spośród innych. Dzień wesela jest niepowtarzalny i szczególny, dlatego zasługuje na unikatową oprawę. Plenerowy ślub umożliwia stworzenie baśniowej atmosfery, która zapada w pamięć. To właśnie dlatego coraz więcej par decyduje się na organizację ślubu w plenerze. Ceremonia plenerowa w Polsce jest niszowa, ale coraz bardziej popularna. Przygotowałem Wam kilka porad, które są pomocne w zorganizowaniu wymarzonego ślubu w plenerze, który oczaruje Was i Waszych gości.

Czy ślub w plenerze musi być cywilny?

Zastanawia Was czy ślub w plenerze musi być cywilny? Nie zawsze! Jedną z najważniejszych kwestii jest decyzja o formie zawarcia małżeństwa. Od tego zależą dalsze losy, decyzje i planowanie wymarzonego ślubu plenerowego. Zasadniczo do wyboru są:

 • ślub cywilny,
 • ślub kościelny,
 • inne śluby wyznaniowe,
 • ślub humanistyczny.

Jeżeli chodzi o ślub w plenerze, dość łatwo i sprawnie jest zorganizować ślub cywilny. Ze ślubem kościelnym jest o wiele trudniej. Wymaga to więcej czasu i cierpliwości, a czasem jest niemożliwe.  Kościół katolicki nakłada dodatkowe warunki i wymaga szeregu pozwoleń. W przypadku innych kościołów może być łatwiej. Na jakie koszty i formalności powinniście się przygotować?

Ślub cywilny w plenerze – formalności i koszty

Plenerowy ślub cywilny to nadal nieoczywisty i oryginalny wybór, na który decyduje się coraz więcej młodych par. Ślub jak z bajki na leśnej polanie, wśród gór czy na jednej z plaż jest realny.

Cywilny ślub plenerowy – formalności

Zastanawiacie się jakie dokumenty są wymagane do ślubu w plenerze? Niezależnie czy planujecie ślub cywilny w Rzeszowie, Lublinie czy ślub cywilny w Warszawie, zasady w każdym USC są podobne. Najpierw trzeba ustalić w urzędzie stanu cywilnego datę ceremonii i złożyć wniosek o udzielenie ślubu plenerowego (kiedyś było trudniej, po nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego z 2015 roku jest dużo łatwiej). Złożenie takiego wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem zgody na ślub w plenerze. Według przyjętych zasad, miejsce ślubu plenerowego:

 • nie może zakłócać powagi ceremonii,
 • powinno zapewniać bezpieczeństwo uczestników,  
 • w widocznym miejscu musi stać godło Polski.

Czy są jakieś dodatkowe formalności związane z organizacją ślubu w plenerze? Nie. Już po pierwsze wizycie urzędnik Stanu Cywilnego powinien Wam wszystko wytłumaczyć i pomóc. W praktyce nie powinno być problemu z otrzymaniem pozytywnej opinii na wniosek o udzielenie ślubu plenerowego. Ważne by wybrać Urząd Stanu Cywilnego właściwy dla miejsca ceremonii, a nie miejsca zamieszkania lub zameldowania pary.

Cywilny ślub plenerowy – koszty

Jeżeli chodzi o cennik ślubu w plenerze, wiele zależy od pomysłów pary młodej i inspiracji ślubnych. Istotną kwestią jest oszacowanie liczby gości, ilości dekoracji i wymagań pary młodej już przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego. W przypadku ślubu cywilnego w plenerze, koszt jest regulowany przepisami ustawy.

Koszty organizacji ślubu w plenerze można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są koszty stałe:

 • Sporządzenie aktu małżeństwa to 84 zł. Oprócz ustalenia daty ślubu, należy złożyć pisemny wniosek o uzyskanie pozwolenia na ślub plenerowy
 • Opłata za ślub w plenerze to 1000 zł. Przepisy i treść ustawy o aktach stanu cywilnego traktują, że opłata nie może wynosić więcej niż 50% średniego wynagrodzenia, w praktyce jest to zazwyczaj 1000 zł. Na opłatę składa się m.in. koszt dojazdu, kompletny strój urzędnika USC, patera na obrączki, nabycie insygniów z wizerunkiem orła białego ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polski.

Dodatkowe koszty zależą od pragnień pary młodej. Do niezbędnych elementów należy organizacja i urządzenie miejsca przysięgi (stół z miejscem na godło Polski; krzesła dla gości, dekoracyjna pergola lub altana). Odpowiednim rozwiązaniem jest sporządzenie wstępnego kosztorysu, który będzie zawierał wszystkie te elementy z uwzględnieniem liczby zaproszonych gości. W budżecie ślubnym powinny znaleźć się również: oprawa florystyczna, wypożyczenie ślubnych dodatków (dywan, meble, świeczniki) czy oprawa muzyczna.

Ślub kościelny w plenerze – formalności i koszty

Ciekawi Was czy można wziąć kościelny ślub w plenerze? Ślub cywilny i ślub kościelny nie tylko różnią się od siebie charakterem. Pierwszy z nich ma moc prawną wobec przepisów państwa polskiego i udziela go urzędnik stanu cywilnego, drugi to ślubowanie miłości wobec Boga w obecności księdza (w wymiarze praktycznym ślub konkordatowy wywołuje skutek wyznaniowy i prawny).

Ślub kościelny w plenerze – formalności

Niezależnie czy Wasz ślub kościelny (konkordatowy) będzie w budynku kościoła czy w plenerze, jako narzeczeni, zobowiązani jesteście do szeregu formalności. Pierwszą z nich jest spisanie protokołu przedślubnego. Ksiądz, który jest odpowiedzialny za spisanie protokołu, powinien doradzić Wam, jakie i które dokumenty należy przygotować. Są to: metryka Chrztu, dowód osobisty, świadectwo ukończenia katechizacji, zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających możliwość zawarcia małżeństwa, zaświadczenie o ukończonych naukach przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni rodzinnej. Dodatkowo może być wymagane poświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi oraz poświadczenie o spowiedziach przed ślubem. Zwyczajowo zapowiedzi są wygłaszane na 3 miesiące przed ślubem, ale nic nie stoi na przeszkodzie by był to krótszy czas. Ważne jest by zdobyć poświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach w parafii przyszłego małżonka (jeżeli pochodzi z innej parafii niż panna młoda).  Nauki przedmałżeńskie to seria spotkań dla narzeczonych w formie konferencji, rekolekcji lub warsztatów oraz kilka wizyt w poradni życia rodzinnego.

Katolicki ślub w plenerze to nie lada wyzwanie! Kodeks Prawa Kanonicznego, respektowany przez księży i wiernych, zawiera konkretne wymogi. Szczegółowe przepisy występują w postaci kanonu 1115 oraz trzech paragrafów kanonu 1118:

 • Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt (…) Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (w innej parafii)
 • Kan. 1118 § 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
 • Kan. 1118 § 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
 • Kan. 1118 § 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze?

Zasadniczo ślub katolicki powinien odbywać się w kościele, bo jest to miejsce poświęcone. Można próbować uzyskać zgodę od miejscowego biskupa, wiąże się to jednak z długimi procedurami (nawet ponad rok) a finał nie zawsze jest pomyślny dla młodej pary. Plenerowy ślub kościelny to dyskusyjna sprawa. Wniosek o pozwolenie do biskupa musi być dobrze umotywowany, przemyślany i szczery. Jak to bywa z przepisami prawnymi, wiele można obejść dobrą argumentacją i interpretacją, ale gorliwy katolik powinien kierować się prawdą i dobrem.

Jakie są rozwiązania tego impasu? Pierwszy pomysł to ślub w mniejszej kaplicy, która znajduje się w malowniczym miejscu, np. w lesie, w górach czy nad wodą. Kapliczki i kaplice są miejscami uświęconymi i na pewno łatwiej będzie uzyskać zgodę na ślub w miejscu sakralnym niż w innym plenerze.

Kolejnym pomysłem może być zawarcie oddzielnie kameralnego ślubu w kościele oraz cywilnego ślubu w plenerze z udziałem zaproszonych gości.

Jeżeli uda Wam się uzyskać zgodę na katolicki ślub w plenerze, pamiętajcie o stworzeniu odpowiednich warunków. Konieczne jest przygotowanie ołtarza polowego, który musi nawiązywać do powagi i majestatu sakramentu. Najlepiej ustalić wszelkie szczegóły z księdzem, który będzie odpowiedzialny za liturgię.

Ślub kościelny w plenerze – koszty

Koszt kościelnego ślubu w plenerze kształtuje się podobnie do typowego ślubu konkordatowego. Podstawową opłatą jest ta wręczana księdzu, który będzie odpowiedzialny za sakrament. Nie ma powszechnie obowiązującego cennika i najczęściej jest to dobrowolna opłata „co łaska”. Jeszcze przed ślubem należy odbyć nauki przedmałżeńskie (koszt 200-400 złotych), wygłosić zapowiedzi (opłata dobrowolna, często około 50 złotych). W kosztorysie należy uwzględnić oprawę muzyczną i/lub opłatę dla organisty. Dość często spotyka się w różnych parafiach zwyczaj angażowania i opłaty organiście za oprawę muzyczną oraz kościelnemu za pomoc w przygotowaniu i przebiegu liturgii. Wśród dodatkowych kosztów znajdą się usługi florystki, cena za wypożyczone krzesła, meble i dekoracje związane z ceremonią w plenerze.

Plenerowy ślub humanistyczny – formalności i koszty

Formalności przy ślubie humanistycznym praktycznie nie istnieją! Najmniej popularną, ale wciąż rozwijającą się formą ceremonii jest ślub humanistyczny. To nietypowe rozwiązanie w nietypowych sytuacjach. Jest to ślub bez udziału księdza lub urzędnika USC. Ślubu udzielają sobie zakochani przy udziale celebransa. Ceremonia może mieć dowolny przebieg ustalony wspólnie przez parę i celebransa. Taki ślub nie ma żadnego skutku prawnego i nie jest uznawany ani w świetle świeckiego prawa cywilnego ani kościelnego. Dla kogo jest taka ceremonia?

Często na ślub humanistyczny decydują się pary, które hołdują humanistycznemu systemowi wartości: racjonalizmowi, wolności jednostki, afirmacji tolerancji, równości, zaufania i przyjaźni. Ślub humanistyczny to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie niezależność i lekceważących konwenanse. W Polsce ślub humanistyczny to alternatywa dla partnerów tej samej płci czy rozwodników, którzy marzą o baśniowym ślubie w plenerze.

Kształt i forma ceremonii w całości zależą od pary młodej. Narzeczeni mogą wybrać nie tylko dowolne miejsce (z poszanowaniem praw własności), ale mają wpływ na sposób i treść przysięgi małżeńskiej.

Koszt ślubu humanistycznego to przede wszystkim opłata dla mistrza ceremonii lub celebransa za pomoc w przygotowaniu scenariusza i przeprowadzenie ceremonii. Koszt ślubu humanistycznego to około 800-1000 złotych. Do tego należy doliczyć wszelkie inne koszty w postaci wynajmu miejsca, dodatkowych mebli, dekoracji, usług florystki.

Idealne miejsce na plenerowy ślub

Wybór odpowiedniej lokalizacji na ślub w plenerze jest tak samo bogaty, jak i ważny. Wasz ślub marzeń możecie zorganizować, gdzie tylko chcecie, jeżeli tylko lokalizacja nie zostanie zakwestionowana przez władze udzielające ślubu. Można postawić na naturę i wybrać las, łąkę kwietną lub stylowy ogród. Wiele par swoje tak mówi nad taflą jeziora, morza czy nad rzeką. Epickie góry lub piaszczysta plaża? Niezależnie od wariantu natury, wartością dodaną jest urokliwy krajobraz, który stanowi dekorację samą w sobie. Można sugerować się wymarzoną stylistyką i zorganizować rustykalny ślub w stodole, dworku, karczmie lub skansenie. Pięknoduchy mogą powiedzieć sobie tak w stylu boho na dachu volkswagena T2 na jednej z dzikich plaż. Sprawdzić się mogą miejsca, z którymi jesteście związani przez emocje lub sentyment. Wzgórze, gdzie miały miejsce zaręczyny, stary dąb, który był świadkiem Waszego pierwszego pocałunku? Niektórzy decydując się na ślub w plenerze wybierają własny dom. Przydomowy ogród to luz, swoboda i nieco mniej stresu i przede wszystkim komfort organizacyjny.

Pamiętajcie, że im bardziej niezwykłe miejsce, tym najczęściej koszt takiego ślubu będzie wyższy! Ceremonię możecie zorganizować wszędzie, jeżeli tylko miejsce na ślub w plenerze będzie godne i urząd stanu cywilnego wyrazi zgodę. Przy wyborze lokalizacji warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo gości i swobodny dostęp do miejsca ślubu dla usługodawców.

Wygodnym i dość popularnym rozwiązaniem jest plenerowy ślub cywilny w pobliżu miejsca wesela. Na ślubnej mapie Polski nie brakuje dworków, folwarków, stodół, hoteli i ośrodków, które dysponują pięknym krajobrazem. Niewątpliwym atutem takiego wyboru będzie wygoda Wasza i Waszych gości. Ponadto możecie liczyć na doświadczenie i pomoc właścicieli miejsca.

Kościelny ślub w plenerze zawsze będzie związany z jakimś miejscem kultu – kościółkiem, kaplicą lub kapliczką. To daje wiele możliwości. Jeżeli miejsce ślubu jest urokliwe i wyjątkowe, warto wyznać sobie przysięgę w obecności księdza w plenerze, a wesele urządzić w stylowej sali (wtedy unika się problemów w niesprzyjającą pogodą). A może odwrotnie? Czasem lepiej wziąć ślub w kościele, a wesele plenerowe urządzić w wymarzonym miejscu.

Jak zorganizować ślub w plenerze – porady

Niejedna panna młoda pragnie bajkowej oprawy ślubu w plenerze. Aby ślub i wesele wyglądały dobrze nie tylko we wspomnieniach, ale i na fotografiach, należy poświęcić trochę czasu i uwagi.

Ślub w plenerze – zapasowy plan

Najmniej pożądaną sytuacją są opady deszczu lub niska temperatura. Warto więc już podczas organizacji ślubu w plenerze pomyśleć o wielkoprzestrzennym namiocie ogrodowym, altanie lub materiałowych żaglach albo wybrać miejsce, które oprócz możliwości ślubu w plenerze oferuje drewnianą altanę, pergolę, namiot lub zadaszenie.

Namiot na ślub w plenerze

Popularnym rozwiązaniem jest namiot na ślub w plenerze. Nie musi być to konstrukcja ogromna. Taki namiot nie zawsze musi mieć pełne ściany. Ważny jest przede wszystkim szczelny dach, który uchroni przed ewentualnym deszczem. Czasem wystarczy dosłownie jeden lub dwa nowoczesne żagle. Decydując się na namiot, wybierzcie możliwie najprostszy, elegancki model. Dobra florystka pomoże Wam z namiotu na ślub w plenerze zrobić miejsce marzeń.

Altana na ślub w plenerze

Altana lub pergola na ślub plenerowy to istotna dekoracja i bardzo przydatne miejsce. Mniejsza altana lub pergola to prosty lub fantazyjny łuk, pod którym powiecie sobie „TAK”. Wystarczy zadbać o piękne kwiaty, a altana przemieni się w miejsce jak z bajki. Duże altany wymagają nieco więcej pracy, ale możliwe jest w nich umieszczenie stołu dla urzędnika USC lub nawet miejsc dla pary młodej. To działa świetnie i może pięknie wyglądać.

Pogoda na ślub w plenerze

Jednym z ważniejszych aspektów przy planowaniu ślubu plenerowego jest pogoda. W wielu wyobrażeniach ślub w plenerze to słońce, zieleń i błękit nieba, a jednak nie zawsze tak jest. Niezależnie czy na zewnątrz panuje wiosna, lato lub jesień, pogoda potrafi być kapryśna. Choć ludzie nie mają na nią wpływu, to na przygotowanie się do niej – już tak.

Upały, dużo słońca i czyste niebo to dobra pogoda na ślub plenerowy. Panna młoda może czuć się swobodnie w swojej lekkiej sukni (pan młody w całym garniturze już mniej). Warto mieć przy sobie butelkę wody i chustkę do otarcia potu, a może i łez. Jeżeli nawet panują upały, po południu jest już przyjemniej. Jako fotograf ślubny uczulam pary młode, że południe nie jest najlepszym czasem na zdjęcia – ostre światło i głębokie cienie nie każdemu odpowiadają. Warto pomyśleć o miejscu przysięgi pod pergolą, baldachimem lub w cieniu drzew.

Gdy na dworze jest ciepło i pochmurnie, ale nie pada – jest dobrze. Jako fotograf ślubny doceniam miękkie światło i mogę pocieszyć moje pary, że zdjęcia ślubne będą piękne. Dobrze, gdy ostre światło nie razi po oczach, a goście nie są przypiekani słońcem.

Ślub w plenerze a deszcz – jak się przygotować?

Jedną z najmniej przyjemnych rzeczy jakie mogą wystąpić podczas ślubu plenerowego jest deszcz. Bardzo często młode pary na pytanie czego się obawiają przed swoim ślubem (nie tylko plenerowym), odpowiadają, że jest to deszcz! To, że będzie padało nie jest końcem świata. Już tłumaczę!

Po pierwsze istotą ślubu nie jest uzależnianie humoru od pogody. Najważniejsze jest żywe uczucie i szczera intencja, z którą będziecie sobie ślubować miłość. Klimat ślubu budujecie przede wszystkim Wy! Jeżeli nastawienie i Wasze miny będą optymistyczne, z dużym prawdopodobieństwem pozytywny nastrój udzieli się Waszym gościom.

Po drugie – warto się przygotować. Na wszelki wypadek można przygotować zapasowy plan. Wystarczy postarać się o namiot lub zadaszenie nad miejscem zaślubin, jak i nad miejscami dla gości. Czasem wystarczy prosty biały namiot lub obszerny żagiel. Takie rozwiązanie może dość atrakcyjnie wyglądać. Niektóre z miejsc, które organizują śluby plenerowe ma zapasowe miejsce pod dachem lub dysponuje większą altaną dla gości. W ostateczności wystarczą parasole dla gości i trochę więcej cierpliwości. Nie pozwólcie by deszcz ostudził Wasze gorące emocje.

Ślub w plenerze – Twój styl

Styl ślubu w plenerze jest bardzo ważny. Podobnie jak decyzja o charakterze przysięgi – cywilna, wyznaniowa czy humanistyczna, wybór charakteru uroczystości i wesela pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Czym się kierować, podejmując dobrą decyzję?

Pierwszy aspekt to charakter pary młodej i jej marzenia. Jeżeli któreś z Was jest miłośnikiem świata przyrody, oczywistym wyborem jest swobodny, naturalny styl. To samo dotyczy wszystkich amatorów natury, fauny i flory, specjalistów, naukowców i ludzi lasu. Towarzyszy Wam tęsknota za sielskim życiem, równowagą, skupieniem się na tym co tu i teraz? Przyjęcie w stylu slow wedding może być zorganizowane w sposób powściągliwy a piękny. Dla pięknoduchów, hipisów i hipsterów adekwatny będzie styl boho, pełen luzu, bez konwenansów i szeregu zasad. Dla miłośników wsi, drewna lub folkloru idealny będzie ślub rustykalny.

Drugi aspekt to charakter miejsca ślubu plenerowego. Bardzo często styl ślubu w plenerze jest determinowany przez styl miejsca, które wybraliście na ceremonię. Jeżeli Wasz wybór padł na dworski lub pałacowy park, na miejscu będzie plenerowy ślub w stylu glamour. Może wybraliście wesele w stodole i będzie Wam pasował rustykalny charakter ślubu?

Ślub w plenerze boho – inspiracje

Popularnym stylem weselnym, który świetnie pasuje do ślubu w plenerze jest boho. Czym właściwie jest ten styl? Pierwotnie ślubny styl boho nawiązywał do bohemy artystycznej, cyganerii. Był to swoisty styl bez stylu, bez reguł, bez konwenansów. Zamiast sukni ślubnej wystarczyła ulubiona sukienka a zamiast garnituru wygodny, dziwaczny strój. Współcześnie styl boho to jedna z odmian elegancji. Styl boho charakteryzuje się swobodą, luzem, dystansem, dlatego tak bardzo pasuje do ślubu w plenerze!

Kolory to połączenie pasteli, kolorów ziemi z barwami wyrazistymi i kontrastującymi. Suknia ślubna boho powinna być lekka, zwiewna, nietypowa, z udziałem koronki i zdobień. Suknia ślubna boho podkreśla kobiece wdzięki, bez warstw tiulu i gorsetu. Dół zazwyczaj jest prosty, luźny, powiewający. Rękawy to kwestia dowolności – mile widziane są koronkowe, szerokie, długie. Męski garnitur boho to klasyk elegancji, ale w nietypowym kolorze, np. butelkowa zieleń. Zamiast klasycznych czarnych oxfordów sprawdzą się brązowe mokasyny, a zamiast paska mile będą widziane szelki (tylko nie łączcie paska z szelkami). Zarówno w przypadku panny młodej i pana młodego sprawdzi się stylowy kapelusz.

Dekoracje na ślub w plenerze boho

Bukiet ślubny boho to najczęściej bogata, obszerna kompozycja kwiatów i liści, której towarzyszą długie, kolorowe wstążki. Pożądany jest efekt świeżości, lekkości, naturalizmu i przypadkowości. Bukiet ma sprawiać wrażenie kwiatów, zerwanych na łące, kilkanaście minut przed ślubem. Kompozycja roślin powinna być barwna, bogata i gustowna. Świetnym pomysłem może okazać się kwietny wianek boho. Ta dekoracja może stać się wizytówką panny młodej, niezależnie czy będzie to obfity, bogaty wieniec czy skromny wianek. Warto pamiętać, że kwiaty użyte do dekoracji, bukietu czy wianka powinny do siebie nawiązywać i korespondować. Świetnie sprawdzą się kłosy i liście traw, piwonie, róże, eustomy, eukaliptusy, goździki, jaskry, jeżówki, rudbekie i jastruny. Warto zadbać o rośliny polne i łąkowe.

W kwestii dodatków boho nie zapomnijcie o frędzlach, węzłach i koronkach. Świetnie będą prezentowały się makramy, łapacze snów, liście ze sznurków, makaty, pióra, trawy pampasowe.

Pora na ślub w plenerze – która godzina jest najlepsza?

Optymalna godzina na rozpoczęcie ślubu zależna jest od pory roku i – co za tym idzie – warunków oświetleniowych. Nie warto ślubować sobie miłości w południe. Emocje i tak sprawią, ze parze młodej będzie gorąco. Ponadto ostre światło nie tylko pogłębia cienie na twarzach gości, co wygląda niekorzystnie na fotografiach ślubnych, ale powoduje mrużenie oczu. W nielicznych przypadkach wystawienie się na intensywne działanie słońca może doprowadzić do udaru.

Warto więc rozważyć popołudnie, kiedy jest spokojnie, światło jest bardziej miękkie, a temperatura jest poniżej ekstremum. Generalnie można przyjąć, że na cztery godziny przed zachodem słońca jest dobry czas na ślub w plenerze.

Okrycia dla gości i koce

Jeżeli obawiacie się niskich temperatur na ślubie w plenerze, możecie zaopatrzyć każde z miejsc w ciepły koc lub przygotować strefę dla zmarzluchów. Niektóre z lokalizacji organizujących śluby, ma ciepłe koce na wyposażeniu. W innym wypadku można poczynić inwestycję na własną rękę.

Ślub w plenerze – strój

Zasadniczo ślub w plenerze zwalnia parę młodą i gości z dostosowania się do sztywnych reguł i utartych schematów. W zachowaniu i stroju jest miejsce na więcej luzu i swobody. Nie należy jednak przesadzać. Dobry gust i szacunek do gości wymaga pewnej dozy elegancji.

Goście mogą ubrać się lekko, stosownie do pogody i rangi wydarzenia, jednak z odrobiną swobody. Warto obserwować niebo i prognozy pogody i adekwatnie mieć ze sobą cieplejsze okrycie wierzchnie na zimne popołudnie lub parasol w przypadku deszczu. Dobrym pomysłem ze strony pary młodej jest zapewnienie koców na okrycie podczas wieczornego chłodu.

Suknia na ślub w plenerze

Suknia panny młodej na ślub w plenerze może być lżejsza i bardziej przewiewna niż standardowe suknie. Najlepszym pomysłem są kroje luźne, nawiązujące do stylu rustykalnego i boho, ze sznurkami, koronkami, lekkimi rękawami i półrękawkami. Raczej nie będzie dobrym pomysłem krój syrenki. Warto przemyśleć długość sukni. Ślub w plenerze to raczej płaska podeszwa niż obcas – a to ma znaczenie przy doborze długości sukni ślubnej! Doskonałym dodatkiem będzie wianek z kwiatów, choćby skromny. W kwestii biżuterii warto o powściągliwość i delikatne wyczucie.

Garnitur na ślub plenerowy

Garnitur ślubny pana młodego generalnie zawsze powinien być elegancki, jak na dżentelmena przystało. Raczej nie są polecane fraki, sztywne kroje ściśle nawiązujące do kanonu wieczorowej i reprezentatywnej mody męskiej. Podczas ślubu plenerowego świetnie sprawdzą się naturalne włókna, lekkie materiały i wszelkiego rodzaju kratki (np. szary garnitur w kratę z brązową kamizelką, lub garnitur w kolorze butelkowej zieleni z kraciastą kamizelką). Szelki, brązowe obuwie lub nawet kapelusz – są akceptowalne.

Obuwie z płaską podeszwą

Podczas ślubu w plenerze można więcej. Chyba najważniejszą wskazówką jest płaskie obuwie, szczególnie w przypadku kobiet. Szpilki, obcasy i koturny nie są sprzymierzeńcami spacerów na świeżym powietrzu. Obuwie o płaskiej podeszwie to must have. Kto wie czy przy odrobinie szaleństwa obuwie stanie się zupełnie zbędne? Bose stopy na weselu w plenerze to nie tylko cecha wesela boho, ale oznaka spontaniczności!

Drogowskazy ślubne

Jeżeli organizujecie ślub plenerowy w miejscu nietypowym, niedostępnym lub zupełnie znanym, warto o czytelną komunikację dla gości. Jednym ze sposobów na czytelne zasygnalizowanie gościom, gdzie będziecie ślubować miłość, jest umieszczenie drogowskazów. Mogą to być tabliczki z drewna. Ważne by przetrwały podmuchy wiatru i ewentualne opady.

Dekoracje na ślub w plenerze

Ślub w plenerze to przestrzeń dla wyobraźni. Jako para młoda możecie realizować nawet najbardziej odjechane pomysły. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

 • Dekoracje ślubu plenerowego powinny być bezpieczne dla gości, odporne na deszcz, wiatr i niekorzystną pogodę.
 • Zdecydujcie się na jeden styl. To wystarczy! Jednorodny motyw będzie wyrazisty, czytelny. Wybór jednego konkretnego stylu podpowie Wam jakich kolorów, rozwiązań i materiałów należy użyć – od stroju ślubnego, przez florystykę po najmniejszy detal dekoracji.
 • Jeżeli nie macie doświadczenia w zakresie sztuk wizualnych i estetyki, powierzcie obowiązki zawodowemu dekoratorowi, florystce lub weddingplanerom, którzy skoordynują odpowiednio prace, tak by Wasz ślub wyglądał baśniowo!

Jeżeli postanowicie organizować plenerowy ślub na własną rękę, przed przystąpieniem do realizacji, przygotujcie sobie dobry plan i szczegółową listę. Nie zapomnijcie o dekoracji miejsca ślubu (altana, pergola), krzesłach lub ławkach dla gości, dywanie dekoracyjnym, dodatkach, bukietach i dekoracjach.

Warto zadbać o wyjątkowe dekoracje na ślub w plenerze cywilny lub kościelny. Stylowe dodatki to takie, które są w dobrym guście, których nie jest za dużo i nie za mało. Często sprawdza się zasada less is more! Na ślubie i weselu plenerowym świetnie sprawdzą się dodatki w stylu naturalnym, rustykalnym, folkowym, tropikalnym czy nawet boho. Kolorowe kwiaty, dodatki traw, ich układy i kombinacje potrafią zrobić wrażenie. Liście eukaliptusa, piwonie, miskanty czy kwiaty polne – wybór zależy od indywidualnych upodobań. W przestrzeni dobrze wygląda drewno i drewniane elementy: skrzynie, drogowskazy, tablice, świeczniki, pniaki do siedzenia lub jako podstawki, wiklinowe rzeźby.

Oświetlenie

Ślub w plenerze, jeżeli odbywa się bliżej zmierzchu, nie może obejść się bez niepowtarzalnego oświetlenia. Po pierwsze, oświetlenie pełni funkcję bezpieczeństwa. Ważne by goście orientowali się w przestrzeni, nie zgubili się i bezpiecznie przemieszczali się wśród ślubnej infrastruktury. Dobrze będą wyglądały dekoracyjne świece i stojące lampiony.

Nagłośnienie ślubu plenerowego

Jeżeli marzy się Wam by ślub w plenerze uwzniośliła muzyka, możecie pomyśleć o skrzypku, harfiarce czy muzyku grającym na innym instrumencie, który Wam w duszy gra. Zadbajcie o odpowiednie nagłośnienie lub zlećcie to muzykom.

Jeżeli w plenerze planujecie także przyjęcie weselne, koniecznie znajdźcie najlepszy zespół na wesele.

Nieproszeni goście – komary na ślubie

Ślub w plenerze to nie tylko osoby, które są kochane i mile widziane. Czasem pojawiają się goście, którzy byli nieproszeni. Nie chodzi tu wcale o niechcianych kuzynów, ale o owady. Tłum ludzi przyciągają różne insekty. Wśród nich najbardziej dokuczliwe są muchy lub co gorsza – komary. Warto być krok przed nimi i wyposażyć miejsce ceremonii w świece odstraszające.

Logistyka, transport i parking

Dużo jest miejsc, które są idealne do ślubu w plenerze. Stare dworki, skanseny i gospody, zespoły parkowe, stodoły, szklarnie. Często te lokale oferują także bazę noclegową w postaci hotelu, drewnianych domków, pokoi pałacowych, chałupek krytych strzechą czy hipsterskich namiotów. W takim przypadku, goście z sąsiedztwa poradzą sobie we własnym zakresie, a goście z daleka zamieszkają na te jedną noc w uroczym miejscu.

W przypadku parków, ogrodów, rustykalnej stodoły czy skansenu nie będzie raczej problemu z parkingiem i transportem gości. Jeżeli chodzi o dziką naturą, las, plażę czy góry, warto zadbać o skuteczny i bezpieczny dojazd gości. Można to wziąć za dobrą kartę – pojazd retro lub oldskulowy autobus może być niezłym dodatkiem do wesela. Dla tych gości, którzy przyjadą własnym pojazdem warto zadbać o parking.

Zaproszenie na ślub w plenerze

Tekst zaproszenia na ślub cywilny w plenerze zasadniczo nie różni się od treści zaproszenia na klasyczny ślub. Na początku powinny być wymienione Wasze imiona i nazwiska jako pary młodej (kto zaprasza?). Poniżej może znajdować się zapisek „wraz z rodzicami” jeżeli rodzice pomagają lub dorzucają się do organizacji ślubu. Następnie należy napisać kogo się zaprasza. Istotne jest zastosowanie zwrotu grzecznościowego przed imieniem i nazwiskiem zaproszonego gościa. Poniżej powinny znaleźć się szczegóły dotyczące miejsca i czasu planowanego ślubu, ewentualnie wesela. Na końcu warto zawrzeć prośbę o potwierdzenie przybycia (podać numer telefonu każdego z narzeczonych oraz określić ostateczną datę na odpowiedź). Jeżeli chodzi o tekst zaproszenia na ślub cywilny, można go ozdobić sentencją przed oficjalną formułą.

Wady i zalety plenerowego ślubu

Ślub w plenerze na pewno jest rozwiązaniem nietypowym i świetnym wyborem dla miłośników natury, życia w stylu slow, przyrodników i osób wrażliwych na piękno. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach, które są istotne dla tego typu przedsięwzięcia.

Zalety ślubu plenerowego

 • Oryginalne rozwiązanie dla odważnych par
 • Otaczający krajobraz jest samoistną dekoracją
 • Okazja do powiedzenia sobie TAK na świeżym powietrzu
 • Bliski kontakt z przyrodą
 • Charakter ślubu plenerowego koresponduje z charakterem miłośników natury
 • Ślub w plenerze to kolejna okazja na smakowanie chwili w duchu slowweding
 • Mniej formalny charakter ślubu pozwala na nieco luźniejszy strój i zachowania
 • Możliwość założenia zwiewnej i nietypowej sukni ślubnej i butów na płaskiej podeszwie
 • Kwiaty piękne prezentują się w naturalnym otoczeniu
 • Idealne rozwiązanie na kameralny ślub
 • Wizualnie ciekawe rozwiązanie z perspektywy reportażu ślubnego

Wady ślubu w plenerze

 • Prawdopodobieństwo wystąpienia nieudanej pogody
 • Dodatkowe koszty związane z organizacją ślubu (wynajem mebli, krzeseł, dekoracji)
 • Dodatkowe formalności związane z organizacją ceremonii
 • Nieproszeni goście w postaci owadów

Ślub w plenerze – Czy warto?

Czy warto? Zielony las, kolorowe ogrody czy piękny park to naturalna sceneria dla wyjątkowego ślubu. Na pewno dla wielu z gości ślub plenerowy to nowe doświadczenie. Okoliczności natury sprawią, że już samo wejście będzie pamiętne i piękne. Po ślubie można sprawnie przejść do życzeń, a następnie do weselnej zabawy bez konieczności dojazdu (jak ma to miejsce w tradycyjnym ślubie). Kontakt z przyrodą, śpiew ptaków, łagodny wiatr usposabiają nie tylko samą parę młodą i gości, ale nawet urzędnik stanu cywilnego zdaje się mieć ludzką twarz, a przez powagę urzędu przebija uśmiech i na krótką chwilę staje się prawdziwym mistrzem ceremonii.

Ważnym czynnikiem, na który para młoda nie ma wpływu, jest pogoda. Organizacja ślubu w plenerze jest pod tym względem ryzykowna. Opady deszczu lub skrajne temperatury mogą nieźle namieszać. Ale i na to znajdzie się rozwiązanie!

Ślub w plenerze jest kosztowny. Łatwo ulec pozorom, ale ślub plenerowy z racji swej wyjątkowości wymaga nietypowych a kosztownych rozwiązań wśród których może znaleźć się namiot ślubny, wynajem krzeseł dla gości lub noclegu. Koszty ślubu w plenerze to nie tylko pieniądze, ale nakład sił, czasu i sprawnej organizacji.

Mam nadzieję, że rozwiałem choć nieco wątpliwości i zasygnalizowałem najważniejsze zagadnienia, jeżeli chodzi o ślub w plenerze. Jest to rozwiązanie nietypowe, choć coraz bardziej popularne. Ryzyko i obawy można zmniejszyć do minimum, a każda chwila, wysiłek i pieniądze poświęcone na organizację plenerowego wydarzenia zwrócą się z nawiązką i pozostaną w pamięci pary młodej i gości na długie lata. Warto!

Polecane miejsca na ślub plenerowy w lubelskim

Jakie będzie najlepsze miejsce na ślub cywilny w plenerze? Zebrałem dla Was listę podpowiedzi. Są to takie miejsca, gdzie urządzicie nie tylko przepiękny ślub jak z filmu, ale także równie urocze wesele. Niewątpliwą zaletą wyboru jednej z proponowanych lokalizacji jest zaplecze i pomoc właścicieli w przypadku niepogody lub deszczu. Sprawdźcie sami! Ślub plenerowy w woj. Lubelskim zorganizujesz w:

Polecane miejsca na ślub plenerowy w mazowieckim

Fotograf na ślub w plenerze

Istotnym składnikiem ślubu w plenerze może okazać się fotograf ślubny. Zdjęcia mogą być nie tylko po prostu piękne, ale mogą stanowić formę zapisu historii miłosnej z Waszego dnia. Miejsca, ludzie, sytuacje zwykłe i powszednie, detale, inspiracje i interpretacje to składowe naturalnego reportażu ślubnego. Warto zainwestować w fotografa ślubnego, który jest kompetentny i doświadczony. Chętnie sfotografuję Wasz wymarzony ślub w plenerze. Zapytajcie tylko o wolny termin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *