ślub w plenerze

Jak zorganizować ślub w plenerze – 15 porad

Coraz częściej synonimem ślubu marzeń jest ten w plenerze. Ceremonia na świeżym powietrzu to nie tylko więcej swobody i naturalności, ale nietypowe rozwiązanie dla wyjątkowych par. Przysięga wśród szumu liści drzew, tańce do białego rana wśród przyrody, stylowa strefa chillout dla ludzi, którzy chcą tego co autentyczne, chcą zwolnić, chcą czuć więcej. To tylko niektóre z możliwości jakie oferuje ślub w plenerze. Poniżej kilka ważnych i rzeczowych porad. Sprawdźcie!

Organizacja ślubu w plenerze

Cywilna ceremonia ślubna w plenerze to nie tylko klimat znany z filmów, gdzie panuje więcej luzu, ale marzenie niejednej panny młodej. Zanim to nastąpi, należy spełnić kilka warunków, na które przyszła para młoda ma wpływ. Na początku warto podjąć decyzję czy ślub w plenerze będzie miał charakter kościelny czy wyłącznie cywilny? Od tego zależą dalsze losy, decyzje i planowanie wymarzonego wesela plenerowego.

Ślub cywilny w plenerze – jak zorganizować

Częściej i łatwiej jest o cywilny ślub w plenerze. Najpierw trzeba ustalić w urzędzie stanu cywilnego datę ceremonii i złożyć wniosek o udzielenie ślubu plenerowego (kiedyś było trudniej, po nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego z 2015 roku jest już łatwiej). Złożenie takiego wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem zgody na ślub w plenerze. Miejsce ślubu plenerowego nie może zakłócać powagi ceremonii, powinno zapewniać bezpieczeństwo uczestników, a w widocznym miejscu musi stać godło Polski. W praktyce nie powinno być problemu z otrzymaniem pozytywnej opinii. Ważne też by wybrać Urząd Stanu Cywilnego właściwy dla miejsca ceremonii, a nie miejsca zamieszkania lub zameldowania pary. Ślub kościelny w plenerze to odrębna kwestia i więcej wysiłku.

ślub w plenerze

Ślub kościelny w plenerze?

Ślub cywilny i ślub kościelny nie tylko różnią się od siebie charakterem. Pierwszy z nich ma moc prawną wobec przepisów państwa polskiego i udziela go urzędnik stanu cywilnego, drugi to ślubowanie miłości wobec Boga w obecności księdza (w wymiarze praktycznym ślub konkordatowy wywołuje skutek wyznaniowy i prawny). Istnieje też ślub humanistyczny, który może odbyć się bez urzędnika. Katolicki ślub w plenerze jest niemożliwy, o czym mówi Kodeks Prawa Kanonicznego, respektowany przez księży i wiernych. Istnieje pewien wytrych w postaci trzech paragrafów kanonu 1118:

  • § 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.
  • § 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.
  • § 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Można więc próbować uzyskać zgodę od miejscowego biskupa, wiąże się to jednak z długimi procedurami (nawet ponad rok) a finał nie zawsze jest pomyślny dla młodej pary. Plenerowy ślub kościelny to dyskusyjna sprawa. Wniosek o pozwolenie do biskupa musi być dobrze umotywowany, przemyślany i szczery. Jak to bywa z przepisami prawnymi, wiele można obejść dobrą argumentacją i interpretacją, ale gorliwy katolik kieruje się prostotą i prawdą. Jednym z rozwiązań jest znalezienie kaplicy w urokliwym miejscu.

Innym rozwiązaniem może być zawarcie oddzielnie ślubu katolickiego w kościele i cywilnego ślubu w plenerze. Znam pary, które zdecydowały się na ceremonię w kościele, a wesele w plenerze. Powyższe rozważania dotyczą kościoła katolickiego. Kościoły protestanckie nie komplikują sprawy i możliwy jest ślub w plenerze.

krucyfiks i ikony na drewnianej ścianie

Wady i zalety plenerowego ślubu

Ślub w plenerze na pewno jest rozwiązaniem nietypowym i świetnym wyborem dla miłośników natury, życia w stylu slow, przyrodników i osób wrażliwych na piękno. Warto jednak pamiętać o kilku aspektach, które są istotne dla tego typu przedsięwzięcia.

Ważnym czynnikiem, na który para młoda nie ma wpływu, jest pogoda. Organizacja ślubu w plenerze jest pod tym względem ryzykowna. Opady deszczu lub skrajne temperatury mogą nieźle namieszać. Ale i na to znajdzie się rozwiązanie!

Ślub w plenerze jest kosztowny. Łatwo ulec pozorom, ale ślub plenerowy z racji swej wyjątkowości wymaga nietypowych a kosztownych rozwiązań wśród których może znaleźć się namiot ślubny, wynajem krzeseł dla gości lub noclegu. Koszty ślubu w plenerze to nie tylko pieniądze, ale nakład sił, czasu i sprawnej organizacji.

Otoczenie natury jest niewątpliwym walorem. Naturalna sceneria podczas przysięgi, świeże powietrze podczas zabaw i tańców są pożądane. Przyroda to także nieproszeni goście, wśród których najczęściej pojawiają się insekty (komary najgorsze), wiatr, spadające liście.

Czy warto? Zielony las, kolorowe ogrody czy piękny park to naturalna sceneria dla wyjątkowego ślubu. Na pewno dla wielu z gości ślub plenerowy to nowe doświadczenie. Okoliczności natury sprawią, że już samo wejście będzie pamiętne i piękne. Po ślubie można sprawnie przejść do życzeń, a następnie do weselnej zabawy bez konieczności dojazdu (jak ma to miejsce w tradycyjnym ślubie). Kontakt z przyrodą, śpiew ptaków, łagodny wiatr usposabiają nie tylko samą parę młodą i gości, ale nawet urzędnik stanu cywilnego zdaje się mieć ludzką twarz, a przez powagę urzędu przebija uśmiech i na krótką chwilę staje się prawdziwym mistrzem ceremonii.

ślub cywilny w plenerze

Jakie są koszty ślubu w plenerze?

Jeżeli chodzi o cennik ślubu w plenerze, wiele zależy od pomysłów pary młodej i inspiracji ślubnych. Istotną kwestią jest oszacowanie liczby gości, ilości dekoracji i wymagań pary młodej już przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego. Najlepiej wybrać urząd właściwy dla miejsca ślubu.

Koszty organizacji ślubu w plenerze można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są koszty stałe:

  • Sporządzenie aktu małżeństwa to 84 zł. Oprócz ustalenia daty ślubu, należy złożyć pisemny wniosek o uzyskanie pozwolenia na ślub plenerowy
  • Opłata za ślub w plenerze to 1000 zł. Przepisy i treść ustawy o aktach stanu cywilnego traktują, że opłata nie może wynosić więcej niż 50% średniego wynagrodzenia, w praktyce jest to zazwyczaj 1000 zł. Na opłatę składa się m.in. koszt dojazdu, strój urzędnika, patera na obrączki, nabycie insygniów z wizerunkiem orła białego ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polski.
  • Gdy uda się załatwić ślub kościelny, ofiara wynosi „co łaska”, czyli w zależności od parafii i księdza inaczej. Najlepiej wybadać sytuację samemu i szczerze porozmawiać wcześniej z księdzem.

Dodatkowe koszty zależą od pragnień pary młodej. Do niezbędnych elementów należy organizacja i urządzenie miejsca przysięgi (udekorowany stół z godłem polski w przypadku ślubu cywilnego lub ołtarz w przypadku ślubu kościelnego; krzesła dla gości, dekoracyjna pergola lub altana). Drugi element to miejsce wesela – zarówno część jadalna jak i taneczna. Należy pamiętać o zapleczu sanitarnym. Jedzenie, dekoracje, zabawy, atrakcje to oczywistość!

Odpowiednim rozwiązaniem jest sporządzenie wstępnego kosztorysu, który będzie zawierał wszystkie te elementy z uwzględnieniem liczby zaproszonych gości. Sam wybór miejsca jest istotny. Najlepiej wybrać malownicze miejsce, które profesjonalnie zajmuje się organizowaniem wesel plenerowych. Takie lokale nie dość, że dysponują zapleczem gastronomicznym i sanitarnym, mają także wszelkie potrzebne wyposażenie do ślubu i wesela, a także sieć powiązań z innymi usługodawcami.

panna młoda i goście na weselu w stodole

Jak zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź porady!

Niejedna panna młoda pragnie bajkowej oprawy ślubu w plenerze. Aby ślub i wesele wyglądały dobrze nie tylko we wspomnieniach, ale i na fotografiach, należy poświęcić trochę czasu i uwagi.

Ślub w plenerze – Twój styl

Styl ślubu w plenerze jest bardzo ważny. Podobnie jak decyzja o charakterze przysięgi – cywilna czy wyznaniowa, podobnie wybór charakteru uroczystości i wesela pociąga za sobą kolejne konsekwencje. Czym się kierować, podejmując dobrą decyzję?

Pierwszy aspekt to charakter pary młodej i jej marzenia. Jeżeli panna młoda lubi przyrodę lub pan młody pracuje w parku narodowym, naturalnym wyborem jest przyroda i swobodny, naturalny styl. To samo dotyczy wszystkich amatorów natury, fauny i flory, specjalistów, naukowców i ludzi lasu. Tęsknota za sielskim życiem, równowagą, skupieniem się na tu i teraz? Przyjęcie w stylu slow wedding może być zorganizowane w konwencji rustykalnej, boho lub w sposób powściągliwy a piękny. Dla pięknoduchów, hipisów i hipsterów adekwatny będzie styl boho. Dla miłośników wsi, drewna lub folkloru idealny będzie ślub rustykalny.

Drugi aspekt to charakter miejsca ślubu plenerowego. Mimo, że często już sam wybór lokacji wiąże się z upodobaniem pary młodej, to nie zawsze musi tak być. Pary młode, które wybrały miejsce modne, stylowe lub po prostu piękne, mogą trzymać się konwencji nawiązującej do miejsca. W drewnianej stodole można urządzić ślub rustykalny. Miejsca na ślub boho to leśna polana lub piaszczysta plaża. Wśród zamków, dworów i dworków można urządzić plenerowy ślub glamour.

Miejsce na ślub w plenerze. Gdzie?

Wybór odpowiedniej lokalizacji na ślub w plenerze jest niezwykle szeroki. Można postawić na naturę i wybrać las, łąkę czy stylowy ogród. Wiele par swoje tak mówi nad taflą jeziora, morza czy nad rzeką. Epickie góry lub piaszczysta plaża? Niezależnie od wariantu natury, wartością dodaną jest epicki krajobraz, który stanowi dekorację samą w sobie.

Można sugerować się wymarzoną stylistyką i zorganizować rustykalny ślub w stodole, dworku lub wesele w skansenie. Pięknoduchy mogą powiedzieć sobie tak w stylu boho na dachu volkswagena T2 na jednej z dzikich plaż.

Sprawdzić się mogą miejsca, z którymi para jest związana przez emocje lub sentyment. Wzgórze, gdzie miały miejsce zaręczyny, stary dąb, który był świadkiem Waszego pierwszego pocałunku? Niektórzy decydując się na ślub w plenerze wybierają własny dom. Przydomowy ogród to luz, swoboda i nieco mniej stresu i przede wszystkim komfort organizacyjny.

Ceremonię możecie zorganizować wszędzie, jeżeli tylko miejsce na ślub w plenerze będzie godne i urząd stanu cywilnego wyrazi zgodę. Przy wyborze lokalizacji warto wziąć pod uwagę bezpieczeństwo gości i swobodny dostęp do miejsca ślubu.

Kościelny ślub w plenerze zawsze będzie związany z jakimś miejscem kultu – kościółkiem, kaplicą lub kapliczką. To daje wiele możliwości. Jeżeli miejsce ślubu jest urokliwe i wyjątkowe, warto wyznać sobie przysięgę w obecności księdza w plenerze, a wesele urządzić w stylowej sali (wtedy unika się problemów w niesprzyjającą pogodą). A może odwrotnie? Czasem lepiej wziąć ślub w kościele, a plenerowe wesele urządzić w wymarzonym miejscu.

Pora na ślub w plenerze – która godzina jest najlepsza?

Optymalna godzina na rozpoczęcie ślubu zależna jest od pory roku i – co za tym idzie – warunków oświetleniowych. Nie warto ślubować sobie miłości w południe. Emocje i tak sprawią, ze parze młodej będzie gorąco, a ostre światło nie tylko pogłębia cienie na twarzach gości, co nie wygląda korzystnie na fotografiach ślubnych, ale powoduje mrużenie oczu. W nielicznych przypadkach mocne słońce może doprowadzić do udaru.

Warto więc rozważyć popołudnie, kiedy jest spokojnie, światło jest bardziej miękkie, a temperatura jest poniżej ekstremum. Generalnie można przyjąć, że na cztery godziny przed zachodem słońca jest dobry czas na ślub w plenerze.

piękna pogoda na ślub w plenerze

Pogoda na ślub w plenerze

Jednym z ważniejszych aspektów przy planowaniu ślubu plenerowego jest pogoda. W wielu wyobrażeniach ślub w plenerze to słońce, zieleń i błękit nieba, jednak nie zawsze tak jest. Niezależnie czy jest wiosna, lato lub jesień, pogoda potrafi być kapryśna. Choć ludzie nie mają na nią wpływu, to na przygotowanie się do niej – już tak.

Upały, dużo słońca i czyste niebo to dobra pogoda na ślub plenerowy. Panna młoda może czuć się swobodnie w swojej lekkiej sukni (pan młody w całym garniturze już mniej). Warto mieć przy sobie butelkę wody i chustkę do otarcia potu, a może i łez. Jeżeli nawet panują upały, po południu jest już przyjemniej. Jako fotograf ślubny uczulam pary młode, że południe nie jest najlepszym czasem na zdjęcia – ostre światło i głębokie cienie nie każdemu odpowiadają. Warto pomyśleć o miejscu przysięgi pod pergolą, baldachimem lub w cieniu drzew.

Gdy na dworze jest ciepło i pochmurno, ale nie pada – jest dobrze. Jako fotograf ślubny doceniam miękkie światło i mogę pocieszyć moje pary, że zdjęcia ślubne będą piękne. Dobrze, gdy ostre światło nie razi po oczach, a goście nie są przypiekani słońcem.

tato z dzieckiem na tle iluminacji wesela w plenerze

Ślub w plenerze – zapasowy plan

Najmniej pożądaną sytuacją są opady deszczu i niskie temperatury. Warto więc już podczas organizacji ślubu w plenerze pomyśleć o wielkoprzestrzennym namiocie ogrodowym, altanie lub materiałowych żaglach albo wybrać miejsce, które oprócz możliwości pleneru ma także drewnianą altanę, namiot lub stodołę.

Drugą kwestią wartą przemyślenia jest temperatura. O ile w dzień może być ciepło, po zmierzchu temperatura spada. Osoby permanentnie tańczące i bawiące się, będąc w ruchu utrzymają ciepło. Wśród weselników znajdą się jednak zawsze goście, którzy lubią posiedzieć i porozmawiać lub utkną za stołem na dłuższą chwilę. Można rozważyć dmuchawy z ciepłym powietrzem i różnego rodzaju nagrzewnice lub po prostu wielkie ognisko. Innym wyjściem jest – jak w przypadku opadów – wybór takiego miejsca, które oprócz zabawy pod chmurką oferuje pomieszczenia wśród czterech ścian.

Ślub w plenerze – strój

Zasadniczo ślub w plenerze zwalnia parę młodą i gości z dostosowania się do pewnych, utartych schematów. W zachowaniu i stroju jest miejsce na więcej luzu i swobody.

Suknia panny młodej na ślub w plenerze może być lżejsza i bardziej przewiewna niż standardowe suknie. Najlepszym pomysłem są kroje luźne, nawiązujące do stylu rustykalnego i boho, ze sznurkami, koronkami, lekkimi rękawami i półrękawkami. Raczej nie będzie dobrym pomysłem krój syrenki. Warto przemyśleć długość sukni. Ślub w plenerze to raczej płaska podeszwa niż obcas – a to ma znaczenie przy doborze długości sukni ślubnej! Doskonałym dodatkiem będzie wianek z kwiatów, choćby skromny. W kwestii biżuterii warto o powściągliwość i delikatne wyczucie.

wzór na sukni ślubnej

Garnitur pana młodego generalnie zawsze powinien być elegancki, jak na dżentelmena przystało. Raczej nie są polecane fraki, sztywne kroje ściśle nawiązujące do kanonu wieczorowej i reprezentatywnej mody męskiej. Podczas ślubu plenerowego świetnie sprawdzą się naturalne włókna, lekkie materiały i wszelkiego rodzaju kratki (np. szary garnitur w kratę z brązową kamizelką, lub garnitur w kolorze butelkowej zieleni z kraciastą kamizelką). Szelki, brązowe obuwie lub nawet kapelusz – są akceptowalne.

marynarka pana młodego wisi na drzewie

Goście mogą ubrać się lekko, stosownie do pogody i rangi wydarzenia, jednak z odrobiną swobody. Warto obserwować niebo i prognozy pogody i adekwatnie mieć ze sobą cieplejsze okrycie wierzchnie na zimny wieczór lub parasol w przypadku deszczu. Dobrym pomysłem ze strony pary młodej jest zapewnienie koców na okrycie podczas nocnego chłodu.

Podczas ślubu w plenerze można więcej. Chyba najważniejszą wskazówką jest płaskie obuwie, szczególnie w przypadku kobiet. Szpilki, obcasy i koturny nie są sprzymierzeńcami zabawy na świeżym powietrzu. Obuwie o płaskiej podeszwie to must have. Kto wie czy podczas szalonej zabawy i tańców jakiekolwiek obuwie może stać się zupełnie zbędne? Bose stopy na weselu w plenerze to nie tylko cecha wesela boho, ale oznaka dobrej zabawy!

Dekoracje na ślub w plenerze

Niezależnie czy wybór padnie na ślub w plenerze czy w budynku, warto zadbać o stylowe dekoracje. Stylowe dodatki to takie, które są w dobrym guście, których nie jest za dużo i nie za mało. Na ślubie i weselu plenerowym świetnie sprawdzą się dodatki w stylu naturalnym, rustykalnym czy nawet boho. Kolorowe kwiaty, dodatki traw, ich układy i kombinacje potrafią zrobić wrażenie. Liście eukaliptusa, piwonie, miskanty czy kwiaty polne – wybór zależy od indywidualnych upodobań. W przestrzeni dobrze wygląda drewno i drewniane elementy: skrzynie, drogowskazy, tablice, świeczniki, pniaki do siedzenia lub jako podstawki, wiklinowe rzeźby.

Strefa chilloutu

W nawiązaniu do dekoracji i drewna, można postarać się o leżaki, huśtawki, pergole i stylowe ławki, przy których goście weselni będą mogli w błogiej atmosferze rozmawiać, śmiać się i korzystać z życia. Warto oprócz parkietu i stołów zadbać o strefę odpoczynku.

dziewczynka na hamaku - strefa chilloutu

Oświetlenie

Ślub w plenerze nie może obejść się bez niepowtarzalnego oświetlenia. Po pierwsze, oświetlenie pełni funkcję bezpieczeństwa. Ważne by goście rozpoznawali się na parkiecie, nie zgubili się i bezpiecznie przemieszczali się wśród weselnej infrastruktury. Na stołach dobrze będą wyglądały świece i stojące lampiony. Na zewnątrz można rozmieścić świece syberyjski, ogniska lub latarnie. Przy parkiecie mogą znaleźć się sznury światełek, girlandy lampek lub żarówki o dekoracyjnych żarnikach. Wybór jest duży i zależy od upodobań pary młodej i stylistyki ślubu w plenerze.

oświetlenie wesela w plenerze

Nagłośnienie i muzyka plenerowego wesela

Jeżeli marzy się Wam by ślub w plenerze uwzniośliła muzyka, możecie pomyśleć o skrzypku, harfiarce czy innym instrumencie, który Wam w duszy gra. Zadbajcie o odpowiednie nagłośnienie lub zlećcie to muzykom.

Jeżeli chodzi o przyjęcie i weselną zabawę, warto zainwestować w dobry zespół lub DJ-a, który dysponuje doświadczeniem i odpowiednim sprzętem nagłośnieniowym i kompetencjami! Chyba lepiej słyszeć średnią muzykę w dobrych głośnikach niż dobrą muzykę w złych.

DJ na wesele w pnerze

Nieproszeni goście – komary na weselu

Ślub w plenerze to nie tylko osoby, które są kochane i mile widziane. Czasem pojawiają się goście, którzy byli nieproszeni. Nie chodzi tu wcale o niechcianych kuzynów, ale o owady. Światło, ciepło i smakołyki przyciągają różne insekty. Wśród nich można znaleźć piękne ćmy i chrząszcze (chociaż znam osoby, które nie darzą tych pięknych owadów sympatią), ale także muchy lub co gorsza – komary. Warto być krok przed nimi i wyposażyć miejsce ceremonii i zabaw w świece odstraszające.

Logistyka, transport i parking

Dużo jest miejsc, które są idealne do ślubu w plenerze. Stare dworki, skanseny i gospody, zespoły parkowe, stodoły, szklarnie. Często te lokale oferują także bazę noclegową w postaci hotelu, drewnianych domków, pokoi pałacowych, chałupek krytych strzechą czy hipsterskich namiotów. W takim przypadku, goście z sąsiedztwa poradzą sobie we własnym zakresie, a goście z daleka zamieszkają na te jedną noc w uroczym miejscu.

W przypadku parków, ogrodów, rustykalnej stodoły czy skansenu nie będzie raczej problemu z parkingiem i transportem gości. Jeżeli chodzi o dziką naturą, las, plażę czy góry, warto zadbać o skuteczny i bezpieczny dojazd gości. Można to wziąć za dobrą kartę – pojazd retro lub oldskulowy autobus może być niezłym dodatkiem do wesela. Dla tych gości, którzy przyjadą własnym pojazdem warto zadbać o parking.

Menu na wesele w plenerze

Nietypowe miejsca na wesele w plenerze nie wykluczają smacznego jedzenia. Analogicznie do logistyki weselnej, wiele zależy od charakteru miejsca. Jeżeli wesele ma miejsce w przypałacowym parku, to i jedzenie będzie jak z pałacu. W przypadku stodoły, świetnie sprawdzą się lokalne smakołyki swojskie dania. W miejscach trudnodostępnych i dzikich, warto sprawdzić ofertę dobrego cateringu. Ślub w plenerze to także okazja by menu weselne urozmaicić wyśmienitymi potrawami z grilla lub z ogniska.

Plenerowe atrakcje i zabawy weselne

Ślub w plenerze, to także okazja do plenerowego wesela w klimacie elegancji i swobody. Nietypowy charakter przyjęcia usposabia do nietypowych zabaw. Oprócz zwyczajowych zabaw, które są znane z sal weselnych (ale tylko te w dobrym smaku), plenerowe wesele to szansa na nowy wymiar szaleństwa. Coraz większą popularnością cieszą się gry plenerowe, gry integracyjne lub strefy zabaw z elementami z drewna i nawiązującymi do natury.

Fotograf na ślub w plenerze

Istotnym elementem jest fotograf ślubny. Zdjęcia ślubne mogą być nie tylko po prostu piękne, ale mogą stanowić formę historii miłosnej z Waszego dnia. Miejsca, ludzie, sytuacje zwykłe i powszednie, detale, inspiracje i interpretacje to składowe naturalnego reportażu ślubnego. Warto zainwestować w fotografa ślubnego, który jest kompetentny i doświadczony.

Ślub w plenerze – Czy warto?

Mam nadzieję, że rozwiałem choć nieco wątpliwości i zasygnalizowałem najważniejsze zagadnienia, jeżeli chodzi o ślub w plenerze. Jest to rozwiązanie nietypowe, choć coraz bardziej popularne. Ryzyko i obawy można zmniejszyć do minimum, a każda chwila, wysiłek i pieniądze poświęcone na organizację plenerowego wydarzenia zwrócą się z nawiązką i pozostaną w pamięci pary młodej i gości na długie lata. Warto!

Leave a Reply