Jak szukać fotografa ślubnego?

Przygotowania do Waszego ślubu to decyzje. Im lepsze decyzje, tym lepszy ślub. Podpowiem Wam jak szukać fotografa ślubnego. Pomogę Wam podjąć dobrą decyzję z perspektywy pana młodego, świadka i fotografa. Zaczynamy!

Jak szukać fotografa ślubnego - infografika

Czy warto szukać fotografa ślubnego?

Spoiler: tak! Warto znaleźć dobrego fotografa na ślub. Wasz dzień będzie miał wyjątkową oprawę. Podczas ślubu i wesela będą momenty, które się nie powtórzą. Wybierzcie fotografa, który pokaże Waszą historię na zdjęciach w ciekawy sposób.

Dlaczego należy szukać fotografa na ślub?

Profesjonalny fotograf ślubny pokaże Wasz dzień w wyjątkowy sposób. Co więcej: dobry fotograf sfotografuje zwykły ślub w ciekawy sposób. Zły fotograf zepsuje nawet najpiękniejszy ślub. Wielu fotografów ma swój styl – szukajcie Waszego! Ślub to niepowtarzalne chwile i emocje. Profesjonalny fotograf stworzy dla Was sentymentalną pamiątkę na długie lata. Dobre zdjęcia ślubne są ponadczasowe.

Kiedy szukać fotografa ślubnego?

Najlepiej rok przed datą planowanego ślubu. Atrakcyjny fotograf ślubny ma często zapełniony kalendarz na następny sezon lub nawet dwa. Ale… Nie poddawajcie się. Czasem zdarzy się pojedynczy wolny termin. Kto pyta, nie błądzi. Wasz ślub odbywa się poza sobotą? Wasze szanse na znalezienie fotografa zwiększają się!

Jak zacząć szukać fotografa ślubnego?

Zróbcie sobie notatki lub listę. Napiszcie jaki styl Wam odpowiada. Glamour, boho, rustykalny, reportażowy, dokumentacyjny? Lubicie zdjęcia pozowane czy nieustawiane? Sprawdźcie jakie kolory lubicie – naturalne czy podrasowane. Potrzebujecie zdjęcia grupowego? A może do tego sesja narzeczeńska lub plener ślubny? Notujcie! Załóżcie sobie budżet. Zapiszcie Wasze oczekiwania – ilość zdjęć, dodatki. Mając datę i miejsce ślubu oraz Wasze oczekiwania, usiądźcie przed komputerem!

Gdzie szukać fotografa ślubnego?

Data i miejsce ślubu to podstawa. Potem trzeba znaleźć usługodawców. Najpewniejszym pomocnikiem jest wyszukiwarka Google. Każde zapytanie to dziesiątki odpowiedzi uporządkowane od najlepszych (według algorytmu). Oprócz wyszukiwarki Google, warto sprawdzić Facebook, Instagram, portale ślubne, organizacje fotografów ślubnych, a także zobaczyć jakiego fotografa wybrali Wasi znajomi lub rodzina. Może wśród nich jest Wasz? Rozwiązanie w postaci targów ślubnych w czasach pandemii jest dość utrudnione.

 • Google
 • Facebook
 • Instagram
 • Portale ślubne
 • Organizacje fotografów ślubnych
 • Poczta pantoflowa – fotograf z polecenia
 • Targi ślubne
 • Strona www fotografa ślubnego

Fotograf na ślub i wesele w Google

Poszukiwania fotografa na ślub i wesele zacznijcie od Google. Najczęstsze frazy wpisywane w wyszukiwarkę to „fotograf ślubny” i „fotografia ślubna” oraz ich kombinacje:

 • Fotografia ślubna + miasto
 • Fotograf ślubny + miasto
 • Fotograf + miasto
 • Dobry fotograf ślubny + miasto
 • Fotograf ślubny + miasto + opinie

W efekcie dostaniecie: mapy, grafikę, listy, podpowiedzi wyszukiwarki. Jak się odnaleźć w gąszczu informacji? Po kolei…

Najczęstsze pytania dotyczą miejsca – gdzie, porad – jak szukać fotografa. W wynikach wyszukiwania dostaniecie zazwyczaj:

 • Opłacane przez fotografów reklamy Google (pierwsze 3-4 wyniki na początku i na końcu stron)
 • Rankingi i portale branży ślubnej
 • Strony www wysoko pozycjonowanych fotografów
 • Inne

Płatna reklama fotografa ślubnego

Wyniki wyszukiwania w postaci reklam Google (to te z małym dopiskiem reklama) to reklama za którą płaci fotograf. To rozwiązanie nie zawsze jest złe. Fotografowie, którzy opłacają reklamy Google mogą okazać się przedsiębiorcami, którzy dbają o swój biznes. Jeżeli dbają o widoczność, to znaczy, że profesjonalnie podchodzą do swojej pracy i są w stanie zapłacić za promocję. Warto sprawdzić!

Jak szukać fotografa ślubnego na Google?

Oprócz wyników płatnych, istnieją pozostałe wyniki zwane organicznymi. Na górze listy znajdą się fotografowie, którzy najbardziej dbają o swoją stronę i mają ciekawe treści. Dodatkowo Google podpowie Wam lokalne wyniki, podeśle mapki Waszego rejonu z zaznaczonymi fotografami ślubnymi.

Wśród wysoko pozycjonowanych wyników są portale ślubne i różnego rodzaju rankingi, które mają potężne bazy danych i dużo treści. Sztab ludzi gromadzi, porządkuje i produkuje reklamy, listy usługodawców, a algorytm widzi to jako dobre praktyki. Weselne portale mogą być pomocne, ale nie zawsze. Znalezione wyniki trzeba mocno weryfikować.

Jak szukać fotografa ślubnego – Google grafika

Fotograf robi zdjęcia. Zdjęcia to grafika. Pewniejszą metodą na znalezienie wymarzonego fotografa będą wyniki w grafice Google. Wystarczy wpisać miejsce wesela, np. „Wierzchowiska wesele”. W wynikach wyszukiwania znajdziecie dziesiątki zdjęć z danego miejsca. Wybierzcie najlepsze i odnajdźcie autora. Być może styl tego fotografa Wam odpowiada. Podobnie zróbcie ze zdjęciami z ceremonii.

Długie frazy w Google

Innym sposobem na dobre szukanie są rozbudowane i precyzyjne zapytania. Pytajcie nie tylko o miejsce, ale także o styl i charakter wesela, np. naturalny fotograf ślubny, rustykalne zdjęcia ślubne, reportaż ślubny, fotograf na przyjęcie kameralne, fotograf na ślub boho, fotograf na wesele góralskie. Szukając fotografa po stylu lub estetyce, możecie trafić na tego właściwego.

Na co zwracać uwagę szukając w Google?

Będąc zalogowani na koncie Google, wyszukiwarka zna Wasze preferencje i lokalizację. Jeżeli chcecie powiększyć liczbę wyników nielokalnych, wylogujcie się przed szukaniem. Uwaga! Wyniki z pierwszych stron wyszukiwania nie zawsze będą zawierały najlepsze zdjecia.

Ranking fotografów

Wśród portali weddingowych i innych stron z klasą znajdziecie gotowe rankingi usługodawców. Wśród takich rankingów są listy fotografów. Podobnie jak w przypadku reklam Google, najwyższe miejsca często są opłacane. Nie należy skreślać takich portali, ale najczęściej znajdziecie tam fotografów w niskim i średnim przedziale cenowym, którzy mają podobny styl i robią zdjęcia ładne, ale powtarzalne. Wiele z kont fotografów jest nieaktywnych lub nieaktualnych.

Organizacje i stowarzyszenia fotografów ślubnych

Jest też inny typ rankingów. Są to portale zrzeszające fotografów. Te są bardziej wiarygodne. Konta fotografów są weryfikowane wielostopniowo, a zdjęcia oceniane. To rozwiązanie wybiera wielu ambitnych fotografów. Do najpopularniejszych należy mywed.com – tu bardzo często spotkacie wysokiej jakości zdjęcia ślubne. Sprawdźcie!

Fotograf ślubny na Facebooku

Po pierwsze każdy fotograf oprócz swojej strony prowadzi Facebooka i Instagrama. Warto zobaczyć, czy Wasz fotograf żyje. Jeżeli w ostatnim czasie publikuje ciekawe zdjęcia, to dobry znak. Po drugie – niektórzy fotografowie ślubni wybierają Facebook lub Instagram jako główne źródło reklamy. Często przy ich postach zobaczycie mały napis „Sponsorowane”.

Facebook to także grupy ślubne. Oprócz grup typu ślub mazowieckie, wesele lubelskie i podobnych są grupy tematyczne i ogłoszeniowe. Znajdziecie tam ogłoszenia i pytania o fotografów, ale trzeba bardzo uważać. Często pod zapytaniem o fotografa, w ciągu kilku minut dostaniecie kilkadziesiąt propozycji. Autorami są fotografowie. Kto pierwszy, ten lepszy. Raczej nikt nie będzie przeglądał dokładnie całej listy losowych wyników.

Ponadto na wiele zapytań, np. o auto lub o salę dostaniecie oferty od fotografów, którzy nie czytają treści ogłoszeń. Jeżeli zapytacie się o budżet do 3000 zł, dostaniecie też oferty przekraczające kwotę. Podobnie bywa z pytaniem o termin.

Jak szukać fotografa ślubnego – Instagram

Instagram to zdjęcia. Trzeba to sprawdzić! Wielu fotografów prowadzi swojego Instagrama i wstawia tam najlepsze zdjęcia. Oprócz zdjęć, znajdziecie tam często informacje i ciekawostki o fotografie. Szukać możecie podobnie jak w Google. Zapytania to hashtagi, np. szukając reportażowego stylu wpiszecie #reportazslubny #weddingphotojournalism. Szukacie pięknych zdjęć #slubglamour #pieknyslub #fotografnawesele. Coś bardziej hipsterskiego? #bohowedding #rustical #rusticalwedding. Inny sposób to lokalizacja, czyli znaczniki miejsc. Wystarczy odnaleźć miejsce wesela lub ślubu i spośród wielu zdjęć wybrać najlepsze.

Fotograf na Instagramie – na co uważać?

Instagram promuje kwadratowy format zdjęć lub zbliżony do kwadratowego. Fotograf ślubny robi najwięcej zdjęć poziomo. Co z tego wynika? Zdjęcia, które znajdziecie są kadrowane. Są też zdjęcia robione specjalnie pod Instagram. W ciągu ostatnich lat jest wysyp pozowanych sesji ślubnych z atrakcyjnymi modelkami, modelami i dekoracją. Jest to imitacja ślubu i na takie zdjęcia łatwo się nabrać. Instagram to dużo możliwości dla oszustów i fejkowych kont. Sprawdzajcie dokładnie.

Targi ślubne

Targi ślubne są bardzo różne. Na wielu z nich znajdziecie studia fotograficzne i fotografów z minionej epoki. Zostaniecie zawaleni ilością albumów, ulotek, z których niewiele się zapamięta. Ceny na targach często są promocyjne polskim zwyczajem, czyli sztucznie. Istnieją alternatywne targi ślubne. Na tych jest większe prawdopodobieństwo, że znajdziecie sensownego fotografa. Często sami fotografowie ślubni pomagają w organizacji takich targów.

Portfolio fotografa – strona www

Każdy szanujący się fotograf ma swoją wizytówkę. To własna strona internetowa. Na stronie najczęściej znajdziecie portfolio, galerie ze ślubów, informacje o fotografie, kontakt i ofertę. Zwracajcie uwagę nie tylko na estetykę strony, ale na zdjęcia. Przeglądajcie całe materiały. Wielu fotografów wstawia tylko najlepsze ujęcia lub sesje stylizowane, które są zupełnie inne od reportażu ślubnego i łapania momentów. Jeżeli nie znajdziecie serii zdjęć, poproście fotografa o pokazanie kilku całych reportaży. Jeżeli podoba Wam się strona fotografa i jego zdjęcia, to jest dobry znak. Możecie śmiało pisać!

Fotograf ślubny – opinie i recenzje

Warto czytać opinie i recenzje na Google, Facebooku i innych mediach. Warto być krytycznym. Pozytywne opinie mogą pochodzić od znajomych i rodziny fotografa. Negatywne opinie mogą pochodzić od konkurencji. Czytajcie z głową, weryfikujcie.

Fotograf ślubny z polecenia

Ta metoda jest prosta. Wśród rodziny i przyjaciół możecie zapytać o ich fotografa ślubnego, jeżeli podobają się Wam zdjęcia. Dostaniecie informacje z pierwszej ręki o współpracy z fotografem. A może sami widzieliście jak taki fotograf pracuje na ślubie przyjaciela lub przyjaciółki? To duża pomoc w znalezieniu Waszego fotografa na wesele.

Jakich błędów uniknąć szukając fotografa? Kilka porad na koniec!

Pisząc z zapytaniem do kilku fotografów, nie wysyłajcie zbiorowej wiadomości mail. Ponadto nie wysyłajcie tej samej wiadomości do kilku fotografów. Algorytm Facebooka lub Google może taką wiadomość zakwalifikować jako SPAM!

Pisząc wiadomość na Facebooku lub Instagramie Wasza wiadomość może trafić do folderu „Inne”. Jeżeli Wasz fotograf się nie odzywa – napiszcie maila lub zadzwońcie.

Cena – jak szukać fotografa ślubnego?

Ceny fotografa ślubnego są bardzo różne. Stawki wahają się od 1500 do nawet 10 000 zł. Niektórzy mają kilka pakietów, niektórzy jednolite stawki. Generalnie warto zacząć szukać od ceny 3500 zł. Poniżej tej ceny działają początkujący i półlegalnie. Możecie przyjąć zasadę, że szukacie fotografa w cenie 10-15% budżetu wesela. Cena różni się regionalnie i od jakości świadczonych usług. Niska cena to niska jakość. Profesjonaliści mają wysoką cenę. Wysoka cena nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości. Wybierając fotografa, nie sugerujcie się tylko ceną! Dokładnie oglądajcie zdjęcia!

O cenie fotografa ślubnego napisałem oddzielny artykuł. Zobaczcie!

Oferta fotografii ślubnej

Jeżeli podobają się Wam zdjęcia fotografa ślubnego, napiszcie! W odpowiedzi powinniście otrzymać ofertę ślubną. Dokładnie się z nią zapoznajcie. Taka oferta powinna być konkretna i zawierać wszystkie istotne szczegóły. Ile? Jak? Co dostaniecie? Ile godzin pracuje fotograf ślubny? Jak pracuje fotograf ślubny? Czy fotografuje przygotowania? Czy używa lamp błyskowych?

Najlepszy fotograf ślubny

Od razu powiem Wam, że nie istnieje na świecie obiektywny ranking najlepszych fotografów ślubnych. Nie chodzi tylko o kwestię gustu i upodobań. Są różne strony branży ślubnej, które mają rankingi fotografów. Nawet jeżeli w którymś z nich zajmowałbym top 10, nie uważałbym, że jestem najlepszy. Po pierwsze często te rankingi są sponsorowane. Po drugie, najważniejsze są Wasze upodobania. Istnieją różne style fotografowania, podejścia do ludzi, ceny i stawki. Najlepszy fotograf ślubny to taki, który stworzy najlepsze zdjęcia dla Was!

Jak oceniać zdjęcia fotografa ślubnego?

Nie pytajcie na forach i grupach o to czy zdjęcia są dobre. Ktoś doradzi Wam styl reportażowy, a Wy lubicie glamour. A może potrzebujecie fotografa, który będzie fotografował detale ślubne, dodatki i ozdoby, a ktoś poleci Wam artystę reportażystę? Wasze oczekiwania to indywidualne potrzeby. Kierujcie się sercem i Waszym gustem!

Ocena zdjęć!

Podczas szukania fotografa ślubnego, sporządźcie własną listę i wybierzcie kilku najlepszych. Oceńcie zdjęcia pod kątem Waszych upodobań. Zwracajcie uwagę nie tylko na sesje plenerowe lub na stylizowane sesje ślubne (to takie zdjęcia na których piękne modelki i modele wśród stylizacji udają ślub). Jeżeli szukacie fotografa ślubnego, zobaczcie całą galerię zdjęć. Ocena portfolio to podstawa wyboru fotografa na Twój ślub. Sprawdźcie jak wyglądają pojedyncze zdjęcia i całe reportaże. Oceńcie, czy podoba Wam się styl pracy. Jeżeli w końcu odnajdziecie fotografa, z którym czujecie więź, odezwijcie się i spotkajcie!

Spotkanie na żywo (lub live on-line) to całkiem inny poziom rozmowy. Najczęściej spotykam się z moimi przyszłymi parami w lokalu z dobrą kawą i dużym stolikiem. Mam wtedy możliwość pokazania portfolio, albumów ślubnych i pudełek z wydrukami. Spotkanie z fotografem ślubnym to szansa na poznanie się i zadanie dodatkowych pytań.

Spotkanie z fotografem ślubnym

Jeżeli odszukaliście swojego fotografa, spotkajcie się na żywo. To najprostszy sposób na sprawdzenie czy fotograf istnieje, żyje i pracuje. Możecie poprosić o przyniesienie portfolio, wydruków i albumów. Takie spotkanie to szansa na wspólną rozmowę i zadanie dodatkowych pytań.

O co pytać fotografa ślubnego?

Jeżeli dostaliście porządny katalog ofertowy, na większość pytań znacie odpowiedź. Warto dopytać czy nocleg i dojazd fotografa są w cenie. Zapytajcie fotografa czego potrzebuje od Was. Wy zapytajcie fotografa o Wasze potrzeby. Może będą to zdjęcia grupowe? Jeżeli nie macie pomysłu – przygotowałem gotową listę pytań do fotografa ślubnego.

Umowa z fotografem ślubnym

Finalizacja poszukiwań fotografa to podpisanie umowy. Jeżeli dostaliście odpowiedzi na pytania i jesteście zdecydowani, podpiszcie umowę. Profesjonalny fotograf zawsze podpisze z Wami umowę. Taki dokument zawiera obowiązki, profity i warunki współpracy każdej ze stron. Nie rozumiecie jakiegoś punktu? Pytajcie fotografa. Im prościej, tym lepiej. Podajecie swój PESEL? Sprawdźcie czy fotograf podał swój NIP lub PESEL! Podpisujecie RODO? Sprawdźcie co z tego wynika. Czy zgadzać się na publikację wizerunku? Tak! Fotograf pokazuje tylko najlepsze zdjęcia, więc nie musicie się obawiać. Po drugie – przecież oglądaliście zdjęcia innych par. To Wam pomogło. Pomóżcie innym.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *