Ślub kościelny – Lublin i lubelskie

Dzień ślubu jest długo wspominanym i pięknym wydarzeniem. Ślub w kościele to nie tylko uroczystość o niezwykłej urodzie, ale wewnętrzne przeżycie. To finał bardzo ważnego rozdziału w relacji między narzeczonymi. Wasz ślub kościelny w Lublinie i okolicy, czy gdziekolwiek indziej może być wyjątkowy. Co zrobić by Wasz wymarzony ślub był niezwykły, naturalny i niezapominany? Im lepiej się przygotujecie, tym bardziej możecie liczyć na udany ślub kościelny, który poruszy serca Wasze i nie tylko.

Więcej par wybiera ślub kościelny niż ślub cywilny w USC Lublin. Za wyborem ślubu kościelnego w Lublinie i okolicy przemawiają różne względy. Czasem jest to przywiązanie do tradycji. Czasem jest to wynik nawoływania rodziny i bliskich. Najlepiej, gdy ślub kościelny jest świadomą decyzją i pragnieniem pary młodej. W plenerze czy w kościele? Czy można wybrać kościół na ślub? Które kościoły w Lublinie są najpiękniejsze? Jak się przygotować? Ile kosztuje ślub w kościele? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poradniku.

Przygotowania do ślubu kościelnego

Po podjęciu wspólnej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego, czekają Was przygotowania. Jeszcze zanim zrealizujecie marzenie przyszłej panny młodej o sukni ślubnej w Lublinie, czeka Was trochę formalności. Pierwszym krokiem jest zarezerwowanie terminu ślubu. To bardzo ważna kwestia. O ile salę należy rezerwować odpowiednio wcześniej (rok lub dwa lata przed ślubem), to w przypadku kościoła jest łatwiej. Nawet jeżeli w danym dniu odbywa się już ślub, nie ma problemu by odbył się kolejny. W dużych parafiach jest to norma. Trudniej może być w małych kościołach obsługiwanych przez jednego lub kilku księży. Przygotowania narzeczonych do ślubu można podzielić na zewnętrzne – formalne i wewnętrzne – duchowe. Przygotowałem Wam listę, która ułatwi zarówno przygotowanie zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Przygotowanie duchowe do zawarcia ślubu w kościele obejmuje:

  • Czynny udział w cyklu katechez przedmałżeńskich (tzw. kurs przedmałżeński lub nauki przedmałżeńskie). Są to spotkania grupowe lub indywidualne prowadzone różnymi metodami: warsztaty, wykłady, rozmowy, rekolekcje, inne. Mimo podobnej tematyki mogą mieć różną formę: nauki weekendowe, spotkania cotygodniowe. Szukacie porad? Możecie przeczytać mój artykuł o naukach przedmałżeńskich w Lublinie.
  • Indywidualne spotkania w poradni rodzinnej. Najczęściej wymagane są trzy, chociaż ja uczestniczyłem w kursie przedmałżeńskim, gdzie jedno ze spotkań było prowadzone przez panią z poradni życia rodzinnego (więc pozostały mi jeszcze dwa indywidualne spotkania)
  • Dwukrotna spowiedź (najczęściej najbliższa spowiedź po podpisaniu protokołu oraz w tygodniu bezpośrednio przed ślubem). Po takiej spowiedzi należy zebrać podpis na specjalnym zaświadczeniu, które dostaniecie po podpisaniu protokołu. Czasem taką kartkę dostaniecie też na kursie (ja na wszelki wypadek zbierałem podpisy na dwóch kartkach). Co więcej, możecie uczestniczyć w więcej niż jednej spowiedzi. Chodzi o to, że formalnie wymagane są dwa podpisy.

Formalności przed ślubem – jakie dokumenty do ślubu kościelnego?

Narzeczeni, którzy postanowili zawrzeć ślub kościelny, mają obowiązek zgłosić się do odpowiedniej kancelarii parafialnej najpóźniej na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu, by spisać protokół przedślubny. Do jego sporządzenia są potrzebne:

  • dowody osobiste narzeczonej i narzeczonego
  • aktualne świadectwo chrztu (ważne 6 miesięcy, czasem 3 – zobaczcie jakie są wymagania w Waszej parafii). Najczęściej ślub odbywa się w parafii narzeczonej. W takim przypadku, narzeczony, jeżeli pochodzi z innej parafii, musi uprzednio wcześniej uzyskać świadectwo chrztu w swojej rodzinnej parafii (opłaty nie są wymagane lub są symboliczne)
  • świadectwo bierzmowania (ale tylko jeżeli brak takiej adnotacji w świadectwie chrztu)
  • w przypadku wdowców i rozwiedzionych, dokumenty potwierdzające stan wolny
  • świadectwo katechizacji z ostatniej klasy szkoły średniej
  • dokument z Urzędu Stanu Cywilnego – Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważny 6 miesięcy!) lub dokument z USC o zawarciu małżeństwa cywilnego
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (czasem zdarza się, że podczas sporządzania protokołu jesteście jeszcze w trakcie lub przed kursem przedmałżeńskim. Wtedy takie zaświadczenie możecie załączyć później)
  • świadectwo odbycia nauk przedślubnych w poradni rodzinnej

Bardzo często zdarza się, że przyszła żona i mąż pochodzą z różnych parafii. W takich przypadkach, po spisaniu protokołu przedślubnego, narzeczony lub narzeczona spoza parafii dostaje prośbę o wygłoszenie zapowiedzi, którą należy dostarczyć do rodzinnej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi, podpisane zaświadczenie dostarcza się do kościoła, w którym udzielany będzie ślub.

W tygodniu bezpośrednio poprzedzającym ślub narzeczeni oraz świadkowie powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, w celu spisania aktu zawarcia małżeństwa. Na typ etapie należy przygotować:

  • zaświadczenie o spowiedzi. Spowiedź jest dwukrotna, w tym ostatnia w tygodniu bezpośrednio przed ślubem. Takie zaświadczenie oddacie więc w dniu ślubu lub jeden dzień przed.
  • dowody osobiste świadków

Bardzo często pary młode decydują się na ślub w kościele nietypowym ze względów osobistych, praktycznych lub estetycznych. Niezależnie czy zawieracie ślub w swojej parafii czy poza nią, fakt zawarcia małżeństwa musi być udokumentowany w Waszej parafii. W takim przypadku należy uzyskać licencję lub delegację:

  • Licencja ślubna to specjalny dokument, według którego we właściwej parafii (najczęściej rodzinnej) zostanie spisany protokół przedślubny i wszelkie formalności, ale ceremonia odbędzie się w innym wybranym kościele. W praktyce wygląda to tak, że proboszcz zajmuje się sprawami kancelaryjnymi i odnotowuje Wasz ślub w parafialnych kartotekach, zgadzając się na ślub poza parafią
  • Zezwolenie to dokument według którego całość formalności związanych ze ślubem zostaje przepisana na nową, wybraną parafię. W praktyce na nową parafię spada nie tylko obowiązek ceremonii ślubnej, ale także kontakt z Urzędem Stanu Cywilnego i sporządzenie protokołu przedślubnego. „Stary” proboszcz poza wydaniem zezwolenia, nie ma już żadnych obowiązków związanych z Waszym ślubem.

W przypadku, gdy chcecie by podczas ceremonii ślub pobłogosławił Wam ksiądz spoza parafii, np. znajomy duszpasterz czy ksiądz z rodziny, konieczne jest uzyskanie delegacji. Taką prośbę o delegację najczęściej wystarczy zgłosić proboszczowi. Księża załatwiają tę sprawę między sobą. Pamiętajcie tylko żeby takie ważne okoliczności ustalać jak najwcześniej.

Czy to już wszystkie formalności? Zasadniczo tak. Znacie powiedzenie „każdy z innej parafii?”. W zależności od parafii, w której bierzecie ślub, wymagane dokumenty i moment ich składania mogą się nieznacznie różnić, np. jeden ksiądz zechce zaświadczenie o naukach przedmałżeńskich przed spisaniem protokołu, a drugi bezpośrednio przed spisaniem aktu małżeństwa. Co więcej – wiele zależy od Was. Jeżeli jesteście rozpoznawalni, bo np. uczestniczyliście czynnie w życiu parafii lub duszpasterstwa, możecie liczyć na fory (nie musicie). Moja rada? Możecie sobie spisać listę wymaganych dokumentów i krok po kroku odhaczać je z listy i gromadzić w przygotowanej teczce. Amen!

Czy można wybrać kościół na ślub?

Według przepisów kościelnych miejscem zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego jest własna parafia narzeczonej lub narzeczonego. Co więcej, o przynależności do parafii decyduje adres faktycznego zamieszkania, a nie zameldowania. Praktyka wygląda zupełnie inaczej. Najczęściej ślub odbywa się w parafii panny młodej, niezależnie czy mieszka w rodzinnym domu, czy studiuje lub organizuje sobie życie w innym mieście. Czasem ślub analogicznie odbywa się w rodzinnej parafii pana młodego. Proboszcz nie zawsze jest w stanie zweryfikować autentyczny stan rzeczy.

Jeżeli chcecie zawrzeć ślub kościelny w parafii innej niż własna, wymagana jest pisemna zgoda proboszcza własnej parafii. Jest to tak zwana licencja. Taką zgodę możecie dostać już po ukończeniu nauk przedmałżeńskich, wygłoszeniu zapowiedzi oraz spisaniu protokołu przedślubnego. Warto też poinformować swojego proboszcza o zamiarze zawarcia ślubu kościelnego w innej parafii jeszcze przed zakończeniem przygotowań do małżeństwa.

Co więcej, niektóre z pięknych, zabytkowych i nietypowych kościołów na ślub nie są kościołami parafialnymi. W takim przypadku należy zorientować się pod jaką parafię podlega dany kościół i tam załatwiać formalności. Podstawowy podział kościołów to:

  • Katedra. Kościół katedralny to główna świątynia biskupa diecezjalnego lub arcybiskupa (archikatedra), w którym głosi on naukę i przewodniczy liturgii. Taki kościół wyróżnia obecność tronu biskupiego (zwanego katedrą), miejsca, z którego biskup zwraca się do wiernych. Kościoły katedralne bardzo często są najpiękniejszymi świątyniami o zabytkowym charakterze.
  • Kościół parafialny. To główna świątynia parafii, której przewodzi proboszcz. Proboszcz jako zarządca gminy kościelnej, przewodniczy liturgii; jest powoływany i odwoływany przez biskupa ordynariusza, w imieniu którego kieruje parafią.
  • Kościół filialny. To kościół-córka, świątynia, która znajduje się i należy do parafii, ale nie jest jej kościołem głównym. W praktyce są to kościoły położone w małych miejscowościach, w których odprawiana jest jedna msza, przez księdza, który przyjeżdża z większej miejscowości. Mnóstwo kaplic i stylowych kościółków to świątynie filialne.
  • Kościół rektoralny. To taka świątynia, nad którą opiekę sprawuje rektor kościoła. Rektor kościoła jest ustanawiany i odwoływany przez biskupa ordynariusza. W kościele rektoralnym nie wolno sprawować funkcji liturgicznych bez zgody rektora. Co ciekawe, rektor w swoim kościele nie może wykonywać funkcji proboszcza (udzielanie chrztu, asysta przy zawieraniu ślubu kościelnego) bez porozumienia i zgody proboszcza parafii, na terenie której znajduje się kościół. Dlatego bardzo często w kościołach rektoralnych brak jest chrzcielnicy. Biskup ordynariusz może rektorowi kościoła powierzyć także inne obowiązki duszpasterskie lub funkcje. Przykładem jest kościół akademicki KUL.
  • Inne kościoły. Do takich należą kościoły zakonne i kapitulne. Innym aspektem są tytuły honorowe kościołów: bazylika większa i mniejsza.

Wybór pięknego kościoła na ślub zależy od wielu czynników. Z jednej strony jest prawo kanoniczne i administracja kościoła, z drugiej dobra lub zła wola księdza (proboszcza, biskupa lub rektora). Wiele zależy od determinacji i serdeczności pary młodej. Może macie znajomego księdza lub jesteście zaangażowani w duszpasterstwo? Warto poprosić o pomoc.

Najpiękniejsze kościoły na ślub w Lublinie – top 10 kościołów na ślub w Lublinie

Widziałem wiele kościołów, od zabytkowych po nowoczesne, zarówno jako fotograf ślubny w Lublinie, jak i historyk sztuki. Co więcej miałem okazję projektować przykościelne ogrody. Przygotowałem subiektywny ranking najpiękniejszych kościołów w Lublinie. Wybrałem 10 świątyń, w których ślub będzie wyglądał pięknie na zdjęciach i nie tylko!

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Znakiem rozpoznawczym geometrycznej bryły z cegły jest pokaźny krzyż, który rozświetlony nocą wygląda jak portal do innego świata. To co najpiękniejsze jest skryte we wnętrzu świątyni, które urządzone jest w stylu współczesnym. Dekoracja kościoła to owoc pracy artystów, teologów i ikonografów. Czerwona cegła kontrastuje tu z błękitem, bogactwo ornamentyki z prostotą formy. Z jednej strony motywy biblijne i liturgiczne są bogate, żywe, barwne i spektakularne, z drugiej istnieją w harmonii i nie sprawiają wrażenia przepychu. Ślub w kościele Andrzeja w Boboli może wyglądać przepięknie. Przekonajcie się sami!

Adres: Kościół pw. św. Andrzeja Boboli; Ignacego Jana Paderewskiego 20, 20-860 Lublin (Czechów Północny)

ślub w kościele Andrzeja Boboli w Lublinie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie

Jeden z największych i najładniejszych kościołów w Lublinie i okolicy. Imponujący barok w najlepszym wydaniu. Za stylową fasadą kryje się piękne wnętrze, które oszołamia bogatymi dekoracjami fresków i rzeźb oraz skalą. Barok przenika każdy metr kościoła. W środku panuje atmosfera splendoru i tradycji. Idealne miejsce na wymarzony ślub.

Adres: Archikatedra Lubelska; Królewska 10, 20-109 Lublin (Stare Miasto)

Bazylika św. Stanisława Biskupa Męczennika (kościół oo. Dominikanów)

Świątynia zwana także bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub kościołem oo. Dominikanów jest jednym z najstarszych kościołów Lublina. Charakterystyczna fasada ukryta wśród budynków Starego Miasta zaprasza do środka. Miejsce, w którym mieszka tradycja i historia. Zabytkowe wnętrza są bogate i różnorodne. Połączenie jasnych ścian z bogatym wyposażeniem sprawia niesamowite wrażenie. Złote prezbiterium to spektakularne miejsce na zaślubiny. Ojcowie Dominikanie są odpowiedzialnymi i serdecznymi gospodarzami miejsca. Świetny wybór zarówno dla tradycjonalistów, jak i nowoczesnych par. Ślub w kościele Dominikanów w Lublinie wygląda niesamowicie!

Adres: Kościół Dominikanów Lublin; Złota 9, 20-112 Lublin (Stare Miasto)

Kościół akademicki KUL JP II (Kościół pw. Świętego Krzyża)

Uroczy, mały kościół znajdujący się przy gmachu głównym KUL JP II (dawny klasztor dominikanów). Jest to kościół utrzymany w nowoczesnej stylistyce, mimo iż znajduje się w historycznym miejscu. We wnętrzu łączy się harmonijnie prostota i ascetyzm prezbiterium z kolorowymi freskami kościoła o bogatej formie i treści. Kościół akademicki to idealne miejsce na kameralny ślub.

Możecie zobaczyć jak wyglądał stylizowany na rustykalny ślub w Lublinie Marty i Rafała. Barwne freski w połączeniu z drewnianymi detalami pasują do każdego stylu.

Adres: Kościół akademicki KUL JPII; Idziego Radziszewskiego 7, 20-031 Lublin (Lublin Śródmieście)

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (kościół oo. Karmelitów Bosych)

Kościół znajduje się pod opieką ojców Karmelitów. Stylowe, bogato dekorowane wnętrze łączy dostojeństwo i elegancję. Grube mury zapewniają chłodne, orzeźwiające powietrze nawet podczas upalnych dni. W środku panuje atmosfera tajemnicy i skupienia. Urokliwe miejsce ze stylowym wnętrzem. Mały zabytkowy kościół idealny na kameralny i przepiękny ślub.

Adres: Kościół Karmelitów Bosych; Świętoduska 14, 20-400 Lublin (Stare Miasto)

Kościół św. Alberta Chmielowskiego (kościół oo. Bernardynów)

Zarówno bryła, jak i kościół utrzymane we współczesnej stylistyce o zachowawczym charakterze. Ascetyczna specyfika miejsca odzwierciedla naturę ojców bernardynów, gospodarzy kościoła. Prosta i czytelna fasada kryje piękne, przestronne i jasne wnętrze. Kolorowe malowidła zdobiące kolumny to wyjątkowa dekoracja. Piękny i jasny kościół na wymarzony ślub. Zobaczcie jak niezwykle może wyglądać kameralny ślub i wesele w domu w Lublinie.

Adres: Kościół Bernardynów; Willowa 15, 20-819 Lublin (Sławin)

Kościół Wniebowzięcia NMP (drewniany kościół z Matczyna w Skansenie)

Najstarszy zachowany drewniany kościół parafialny w Lublinie. Niezwykły, klimatyczny kościółek z drewna modrzewiowego, kryty gontem, posiada wnętrze przeniknięte atmosferą tajemnicy i swojskości. Kościółek oddziałuje nie tylko na zmysł wzroku, ale także zapachu. Świątynia znajduje się na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej – skansenu w Lublinie (wspaniałe miejsce na rustykalne zdjęcia ślubne). Stylowe miejsce o wyjątkowym charakterze. Kościół idealny na kameralny ślub rustykalny, swobodny, folkowy i naturalny.

Adres: Kościół w skansenie; al. Warszawska 96, 20-400 Lublin

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej

Zwany także kościołem powizytkowskim lub pobrygidkowskim. Jeden z najstarszych kościołów Lublina o bogatej historii. Dzielny świadek minionych epok. Mimo iż z oryginalnego gotyckiego lub renesansowego wyposażenia niewiele się zachowało, wnętrze jest czytelne, czyste i świetnie koresponduje z atmosferą ślubu. Charakter miejsca sprzyja atmosferze skupienia i przeżywania emocji. Piękny kościół na tradycyjny ślub.

Adres: Kościół rektoralny Wniebowzięcia NMP; Gabriela Narutowicza 6, 20-400 Lublin (Śródmieście)

Kościół pw. św. Józefa

Jeden z nowoczesnych kościołów Lublina. Najbardziej rozpoznawalny kościół LSM. Bryła kościoła zdominowana przez trójkątne formy kryje w sobie wnętrze łączące styl współczesny z tradycyjnym. Wnętrze jest przestronne, dość jasne. Dekorację stanowią kolorowe witraże. Drewniane sklepienie, droga krzyżowa i ołtarzowy krzyż nadają wnętrzu rustykalnego charakteru. Interesującyy kościół na tradycyjny ślub.

Adres: Kościół św. Józefa; ul. Filaretów 7, 20-609 Lublin (Rury)

Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła

Piękny, duży kościół o przestronnym wnętrzu. Dekoracja i wyposażenie utrzymane w stylu barokowym i późnobarokowym. Wysokie jasne sklepienie nawiązujące do renesansu lubelskiego i delikatne ornamenty w dobrym smaku tworzą harmonijną całość. Obecność kaplic bocznych buduje atmosferę dostojeństwa i radości. Nawa główna jest wyjątkowo długa! Warto o wygodne buty i długi dywan przed przystąpieniem do ołtarza. Kościół jest pięknym wnętrzem na sentymentalny ślub.

Adres: Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła; Bernardyńska 5, 20-109 Lublin (Śródmieście)

Kościoły w Lublinie na ślub

W Lublinie jest jeszcze więcej ciekawych kościołów. Wśród nich znajdziecie zarówno zabytkowe jak i całkiem nowoczesne, małe i duże, jasne i ciemne. Większość kościołów jest gotowych na piękny ślub. Najświetniejszą częścią tej uroczystości jesteście Wy, którzy ślubujecie sobie miłość. Zobaczcie jeden z moich ulubionych reportaży – ślub w kościele Świętej Rodziny w Lublinie. To dobry przykład na to, że piękny ślub to piękna para młoda i jej relacja.

Ślub kościelny w plenerze w Lublinie i okolicy

Marzycie o ślubie kościelnym w plenerze w lubelskim, Lublinie i okolicy? Marzenia warto realizować. Po pierwsze warto wiedzieć, że taki plenerowy ślub kościelny wiąże się z pewnymi formalnościami. Kościół katolicki zaleca by ceremonia ślubna odbywała się we wnętrzu świątyni. Jeżeli jesteście w stanie umotywować swoją prośbę przed biskupem, złóżcie odpowiedni wniosek do kurii. Taki proces może trwać długo, więc im wcześniej go złożycie, tym lepiej. Po drugie, miejsce na kościelny ślub plenerowy musi być godne i odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim należy przyszykować ołtarz polowy nawiązujący do majestatu i powagi sakramentu. Zwróćcie uwagę, że na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje kilka diecezji: lubelska (archidiecezja), zamojsko-lubaczowska i siedlecka. W każdej z nich urzęduje inny biskup. Więcej o zorganizowaniu ślubu w plenerze możecie przeczytać tu: ślub w plenerze.

Bardzo często pary, które postanawiają wziąć ślub na świeżym powietrzu, decydują się także na wesele plenerowe. Marzycie o plenerowym weselu w lubelskim? A może szukacie wyjątkowego miejsca na ślub i wesele plenerowe. Koniecznie zobaczcie mój poradnik o najlepszych i nietypowych salach weselnych w Lublinie i województwie lubelskim. Na wymarzonym weselu nie może zabraknąć dobrej muzyki. Należy zastanowić się dobrze jaki zespół na wesele w Lubelskiem wybrać. Zainspirujcie się!


Wyjątkowe i najpiękniejsze kościoły na ślub w województwie lubelskim

Spektakularne i bogato zdobione czy ascetyczne i pełne ciszy? Jakie wnętrza najbardziej Wam się podobają. Województwo lubelskie pełne jest wyjątkowych i nietypowych kościołów. W miastach, miasteczkach i wioskach możecie odkryć prawdziwe perły architektury drewnianej i murowanej. Możecie odkryć kościoły w lesie, kościółki nad wodą, katedry, bazyliki i sanktuaria. Pośród nich są barokowe kościoły, które wyglądają jak weselny tort oraz urokliwe budyneczki wpisujące się w krajobraz. Specjalne dla Was wybrałem 10 kościołów w województwie lubelskim na wymarzony ślub!

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym

Mały kościół z wielkim wnętrzem. Niezwykle urokliwa budowla położona na wzgórzu nie tylko zdobi kazimierski krajobraz, ale kryje piękne wnętrze. Od chłodnej posadzki po dekoracyjne sklepienie w stylu renesansu lubelskiego kościół zachwyca detalami, sztukateriami, obrazami czy kurdybanami zdobionymi w kwietne ornamenty. Kościół farny w Kazimierzu Dolnym to przepiękna świątynia na wyjątkowy ślub.

Kościół Wniebowzięcia NMP, św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu

Niezwykła budowla kościoła robi wrażenie. Kościół w Gołębiu to zderzenie różnych stylów, różnych epok, różnych gustów. Bryła i wnętrze kościoła to kompromis pomiędzy stylem włoskim, niderlandzkim i rodzimą manierą z Kazimierza Dolnego. Pokaźna fasada kościoła wyróżnia się ciepłą kolorystyką. W środku? Dużo przestrzeni, dużo światła, dużo bieli. Pośród wielu rzeźb, malowideł i dekoracji występują tu absolutnie wyjątkowe rozwiązania. Miejsce na ślub zarówno tradycyjny, jak i w stylu glamour czy swobodnym.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Puławach

Pierwotnie była to kaplica Pałacu Czartoryskich w Puławach. Inspiracją budowli był rzymski Panteon. Wybitny architekt, Piotr Aigner (odpowiedzialny za formę Zamku w Łańcucie i jego krajobrazu) stworzył tu klasycystyczny kościół o niepowtarzalnym charakterze. Bo ile jest kościołów na planie koła? Kościół w Puławach to kameralne wnętrze idealne na mały, romantyczny ślub.

Bazylika św. Anny w Kodniu

Późnorenesansowy kościół wyróżnia nie tylko okazała wysoka wieża fasady głównej, ale biel, dostrzegalna z dala. Wyjątkowo uroczy kościół położny prawie na samym wschodzie kraju nad rzeką Bug. Dekoracje kościoła są bogate i różnorodne. Połączenie bieli i złota sprawdzi się podczas wyjątkowych ceremonii ślubnych w każdym stylu. Zdjęcia ze ślubu w Kodniu będą stanowiły fantastyczną pamiątkę. Miejsce dla miłośników piękna, harmonii, splendoru oraz sacrum.

Kościół św. Ludwika we Włodawie

Przepiękny i przebogaty barok w najlepszej odsłonie. Jeden z kościołów projektu Pawła Fontany. Dwuwieżowa fasada nie tylko wpisuje się w nadbużański i małomiasteczkowy krajobraz, ale zaprasza do wnętrza. W środku panuje nieustanna walka półmroku i atmosfery tajemnicy z bogactwem i chwałą świętych. Biblijne historie zdobią freski sklepienia. Pośród pilastrów i łuków odbywa się festiwal obrazów, złoceń i rzeźb świętych ujętych w ekstazie. Ślub w kościele we Włodawie zachwyca na zdjęciach i poza nimi. Idealny kościół na ślub zarówno tradycyjny, jak i stylowy.

Kościół Rozesłania św. Apostołów w Chełmie

Bliźniaczy kościół świątyni włodawskiej. Nic dziwnego – to także projekt Pawła Fontany. W środku panuje taki sam klimat jak w kościele włodawskim. Różnice w dekoracji to kwestia niuansów. Wyjątkowo bogate, zdobne wnętrze, z freskami, z rzeźbami, z zielenią i różami, ze złoceniami. Wszystko to skąpane w słońcu i mroku grających koncert światła. Kościół w Chełmie jest śliczny.

Bazylika św. Anny w Lubartowie

Barokowy kościół w Lubartowie to kolejny projekt Pawła Fontany. Fasada świątyni podobna do włodawskiej i chełmskiej kryje bardzo podobne wnętrze. Istny koncert barokowych rzeźb, obrazów i dekoracji. Piękne miejsce na wyjątkowy ślub.

Bazylika św. Antoniego z Padwy w Radecznicy

Wielka i piękna świątynia położona w miejscu kameralnym, na uboczu, pośród mozaiki pól i drzew. Kościół w Radecznicy znajduje się na szczycie wzgórza, do którego prowadzi tunel ze schodami. Potem są kolejne schody, ale bez tunelu. Na samej górze bryła kościoła w odcieniu pudrowego różu i bieli. Smakowicie wygląda nie tylko fasada, ale i wnętrze. Urokliwy kościół na wymarzony ślub.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu

Najpiękniejszy kościół w Zamościu i okolicy. Zabytkowy, duży, przestronny, jasny. Wnętrze to harmonia światła i cienia, koloru i bieli, przepychu i umiarkowania. Jej architektem był Bernardo Morando, ten sam, który zaprojektował zamojski rynek (jedna z teorii głosi, że moduł zamojskiej katedry służył jako miara projektowa całego miasta). Zamojska katedra, zwana kolegiatą to miejsce pełne uroku i dostojeństwa. Ślub w Zamościu może wyglądać przepięknie na zdjęciach ślubnych i nie tylko.

Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu (kościółek na wodzie)

Kościół w Zwierzyńcu, zwany kościółkiem na wodzie położony jest na niewielkiej wyspie w środku miasteczka. Ten barokowy kościół to znak rozpoznawczy i jedna z atrakcji Zwierzyńca. Stosunkowo małe wnętrze jest bogato zdobione freskami. Wewnątrz panuje atmosfera intymności i sacrum. Romantyczny charakter kościoła potęguje okoliczny krajobraz stawu i drzew. Niewielki kościół sprawdzi się idealnie na kameralny ślub.

Dekoracja kościoła na ślub w Lublinie i lubelskim

Dzień ślubu jest wyjątkowy i niezwykły, co widać w kościele nawet gołym okiem. Na dekorację ślubu kościelnego składa się:

  • miejsce dla nowożeńców. Najczęściej są to dwa udekorowane krzesła i klęcznik. Czasami może być to loża dla dwóch osób lub podobna forma. Wyjątkowo może się zdarzyć brak klęcznika.
  • miejsce dla świadków. Są to dwa krzesła umieszczane za parą młodą – bezpośrednio lub po bokach. W małych kościołach może się zdarzyć, że świadkowie zajmują miejsce w ławkach.
  • dywan. W wielu świątyniach na czas ślubu od wejścia kościoła do ołtarza rozwijany jest dekoracyjny dywan, po którym kroczy para młoda.
  • dekoracja ławek. Czasami dekoruje się kościelne ławki w nawie głównej, wzdłuż miejsca, po którym kroczy para młoda. Mogą to być skromne dodatki, dekoracje z kwiatów lub wstążki. Często są to ustawiane lampiony lub świeczniki
  • roślinna dekoracja ołtarza. Kwiatami ozdabia się ołtarz główny, czasami także boczne.

Przystrojenie kościoła to czasochłonny proces. Nie musicie zajmować się nim samodzielnie. Najlepiej zatrudnić, florystkę lub dekoratora. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaangażowanie integratora usług ślubnych, czyli wedding plannerów. Warto przemyśleć całą sprawę nie tylko odnośnie organizacji dekoracji, ale i stylistyki. Wedding plannerzy to gwarancja dobrego smaku i jednorodny styl – od zaproszeń ślubnych po dekorację auta na ślub. Wybór głównego motywu lub stylistyki pomoże nie tylko w podejmowaniu kolejnych decyzji odnoście wesela, ale sprawi, że Wasz wielki dzień będzie wyglądał fantastycznie i zapadnie w pamięć.

Dekoracją kościoła na ślub najczęściej zajmuje się florystka lub dekorator. W niektórych kościołach panują osobliwe zwyczaje i np. dekoracją zajmują się siostry zakonne, zakrystianin lub florystka kościelna. Często możliwa jest współpraca pomiędzy Waszymi usługodawcami a gospodarzami miejsca. Zupełnie innym przypadkiem jest kościół, w którym tego samego dnia odbywają się dwa lub więcej ślubów. Wtedy należy skonsultować się z innymi parami i wybrać jedną ścieżkę. Może być to trudne. Z drugiej strony takie rozwiązanie jest tańsze, bo możecie podzielić się kosztami. Warto rozeznać się w sytuacji jeszcze przed ślubem.

Ile kosztuje ślub w kościele w Lublinie?

Czy do ślubu kościelnego potrzebne jest bierzmowanie?

Ile trwa ślub w kościele?

Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym?

Fotograf na ślub kościelny w Lublinie

Fotograf na ślub w kościele powinien posiadać specjalne pozwolenie na fotografowanie i filmowanie w kościele (czasami ksiądz sprawdza przed mszą taki dokument). Jeżeli spodobały Wam się moje zdjęcia i szukacie fotografa na własny ślub, to świetnie się składa. Zobaczcie moje pozostałe zdjęcia w portfolio oraz na blogu. Wystarczy, że podacie mi miejsce i datę ślubu, a odpiszę niebawem. Wypełnijcie formularz kontaktowy jeszcze dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *