Nauki przedmałżeńskie Lublin

Nauki przedmałżeńskie nie ominą nikogo, kto zamierza zawrzeć sakramentalny związek małżeński w kościele. Ogólnym założeniem takich spotkań jest jak najlepsze przygotowanie narzeczonych do pełnienia jednej z najważniejszych ról, czyli męża i żony. Czy taki kurs jest potrzebny? Czego można się dowiedzieć na takich naukach? Jakie tematy są tam poruszane? Postaram się odpowiedzieć, jak wyglądają nauki przedmałżeńskie w Lublinie.

Jako fotograf ślubny spotykam się z wieloma parami i rozmawiam na wszelkie tematy. Wśród nich przewija się motyw przygotowań do ślubu. Poza tym kiedyś sam stawałem przed wyborem najlepszego kursu przedmałżeńskiego w Lublinie. Na końcu wpisu zdradzę Wam, który wybrałem.

Dla kogo są nauki przedmałżeńskie?

Ślub w kościele jest nie tylko duchowym doświadczeniem, ale wiąże się z pewnymi formalnościami. Jedną z nich jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Niezależnie którą świątynię wybierzecie na ślub kościelny w Lublinie i okolicy, musicie przejść kurs. Jest to obowiązkowe! Od Was zależy jak do tego podejdziecie. Nauki przedmałżeńskie można potraktować jako przykry obowiązek lub… sprawdzić się i potraktować ten wyjątkowy czas jako trening i test dla samych siebie!

Nauki przedmałżeńskie Lublin – tematyka, czas trwania, koszty

Przygotowania do sakramentu małżeństwa mają różną formę i nazwę. Mogą to być nauki przedmałżeńskie, kursy przedmałżeńskie, weekendowe kursy przedmałżeńskie. W Lublinie można znaleźć także kursy jednodniowe oraz kursy online. Wszystkie mają ten sam cel, ale różnią się formą, czasem trwania, programem i… opłatami. Największym uznaniem cieszą się klasyczne nauki przedmałżeńskie, natomiast forma weekendowa lub online podyktowana jest zwykle szczególnymi okolicznościami, np. nieobecnością w Polsce jednego z narzeczonych lub dystansem, który Was dzieli. Zanim pan młody włoży garnitur, a panna młoda wybierze najlepszą spośród wielu sukni ślubnych w Lublinie, jest jeszcze trochę obowiązków do ogarnięcia.

Tematy nauk przedmałżeńskich

Wokół nauk przedmałżeńskich krąży wiele mitów i opowieści. Dzieje się tak dlatego, że tematyka nauk dotyczy wielu aspektów, w tym życia intymnego, przekonań, poglądów i wiary. W wielu miejscach można przeczytać o obawach, niewygodnych pytaniach czy dziwnych praktykach. Jak jest naprawdę? Są to przyjemne i ciekawe spotkania w większych lub mniejszych grupach. Prowadzący poruszają następujące tematy:

 • wspólne marzenia, plany i priorytety,
 • pielęgnowanie miłości małżeńskiej,
 • sztuka dialogu i wzajemnego zrozumienia,
 • prawa i obowiązki wynikające z małżeństwa,
 • rozwiązywanie konfliktów i problemów małżeńskich,
 • planowanie rodziny,
 • wychowanie dzieci i rozumienie ich potrzeb,
 • zapoznanie się z liturgią sakramentu małżeństwa i zwyczajami związanymi ze ślubem.

Forma spotkań może być bardzo różna – od wykładów, przez ćwiczenia w parach. Zajęcia mają charakter prelekcji, warsztatów, rozmów indywidualnych, spotkań z psychologami, odwiedzin w poradni rodzinnej. Bardzo często można poznać historię innych doświadczonych par, zapoznać się z przykładami rozwiązywania problemów, które Was spotkają. Wartościowe są ćwiczenia i rozmowy w parach. Taki dialog potrafi być bardzo wartościowy, budujący i umacniający relację.

Największe kontrowersje dotyczą spotkań w poradni rodzinnej. To właśnie tam przedstawiane i tłumaczone są treści dotyczące metod naturalnego planowania rodziny. Są to sprawy ważne, trudne i intymne.

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie w Lublinie?

Najczęściej kurs przedmałżeński to cykl 9 lub 10 spotkań prowadzonych przez kompetentne osoby (psychologowie, duszpasterze, specjaliści). 2 (lub 3) z takich spotkań odbywają się w poradni rodzinnej. Po zakończonym kursie narzeczeni otrzymują zaświadczenie o przebytym kursie. Co ważne! Takie świadectwo jest wystawiane na konkretną parę, nie na pojedynczą osobę. Nauki przedmałżeńskie odbywa się parami. Zaleca się udział w klasycznym kursie długoterminowym prowadzonym w jednej z bliskich Wam parafii lub duszpasterstwie. W wyjątkowych przypadkach możliwy jest udział w formie weekendowej.

Oto krótka charakterystyka poszczególnych form:

 • Nauki przedmałżeńskie albo inaczej kurs przedmałżeński Lublin to zwykle około 10 spotkań, w tym 2 (lub 3) odbywają się w poradni rodzinnej. Kursy z reguły odbywają się w kolejne weekendy lub konkretne dni w tygodniu. Dłuższy czas kursu i odpowiedni dystans między spotkaniami to lepsze poznanie siebie i szansa na głębsze refleksje dotyczące małżeństwa.
 • Weekendowe kursy przedmałżeńskie trwają znacznie krócej i odbywają się w soboty i niedziele. Weekendowy kurs przedmałżeński Lublin to skondensowana forma dla par, które z powodu obowiązków zawodowych lub dystansu nie mogą sobie pozwolić na uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich w tygodniu. W ramach kursu uczestnicy mają dzień skupienia oraz spotkania z doradcami życia rodzinnego.
 • Kursy jednodniowe to rzadkość, oczywiście zdarzają się sytuacje odbycia ekspresowego kursu, ale taka możliwość dotyczy nielicznych przypadków losowych i musi być zaakceptowana przez konkretnego księdza.
 • Nauki przedmałżeńskie online w Lublinie. Jest to kurs w formie zdalnej. W obecnym czasie to rozwiązanie jest pożądane ze względu na pandemię. Kurs on-line może być pomocny w przypadku par, które pracują za granicą lub w sytuacji, gdy jeden z małżonków (lub oboje) są osobami niepełnosprawnymi.

Nauki przedmałżeńskie trwają zwykle ok. 3 miesiące, ale warto zorientować się wcześniej, gdzie w najbliższej okolicy takie kursy się odbywają. Bardzo często na te najlepsze ustawiają się kolejki. Rezerwacja terminu jest ważna! W najgorszym przypadku może się okazać, że nie ma już miejsc i albo będzie trzeba szukać gdzie indziej, albo oczekiwać na kolejną edycję, co może kolidować z terminem ślubu!

Nauki przedmałżeńskie – cena

Przygotowując się do ślubu i wesela warto mieć określony budżet. W Waszym kosztorysie przeznaczcie miejsce na nauki przedmałżeńskie. Najczęściej cena takiego kursu to 300 złotych. Czasem zdarzy się, że opłata jest dobrowolna i zależy tylko od Was. W niektórych przypadkach koszt jest dzielony, np. spotkania w poradni małżeńskiej to 100 zł, a treści na kursie to 200 zł.

Nauki przedmałżeńskie Lublin – gdzie najlepiej odbyć kurs?

Specjalnie dla Was przygotowałem zestawienie najciekawszych propozycji na nauki przedmałżeńskie. Znajdziecie tu różne formy w zależności od potrzeb i możliwości.

 • Nauki przedmałżeńskie Lublin – Dominikanie. Ojcowie Dominikanie z Klasztoru przy ulicy Złotej 9 prowadzą tzw. Wieczory dla zakochanych, czyli cykl dziewięciu spotkań przygotowujących narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Koszt kursu to 300 zł. od pary. Spotkania odbywają się raz w tygodniu (poniedziałek lub środa) o 19. Każde spotkanie trwa średnio 2 – 2.5 godziny. Do zgłoszenia potrzebne są tylko imiona, nazwiska i numery telefonów. Nie potrzeba żadnych zaświadczeń np. z parafii. Nauki odbywają się niezależnie od miejsca zamieszkania, terminu planowanego ślubu. Warto śledzić terminy zapisów – to jedna z najlepszych kursów w całej diecezji i województwie! Poza tym ślub w kościele Dominikanów wygląda imponująco.
 • Akademicki Kurs Przedmałżeński – KUL. Kurs dla narzeczonych prowadzony metodą hybrydową przy duszpasterstwie akademickim KUL to cykl 10 spotkań (w tym 2 wykłady online i 2 spotkania w poradni małżeńskiej online). Prowadzący to doświadczeni psychologowie i specjaliści z zakresu nauk o rodzinie. Na zakończenie kursu planowany jest dzień skupienia. Spotkania odbywają się raz w tygodniu.
 • Nauki przedmałżeńskie Lublin – Poczekajka. Kurs prowadzony przez Ojców Kapucynów to 10 spotkań (konferencji), które odbywają się w soboty wieczorem. Oprócz konferencji są 3 spotkania w poradni życia rodzinnego. Zapisu na nauki można dokonać na pierwszym spotkaniu. Więcej info tutaj.
 • Nauki przedmałżeńskie w Kościele na Staszica Lublin. To weekendowa forma nauk dla par, które nie mogą uczestniczyć w klasycznych spotkaniach. Konferencje prowadzone są podczas dwóch weekendów, następujących po sobie. Cena tego kursu to 200 złotych. Poza tym narzeczeni zobowiązani są do wzięcia udziału w jednym dniu skupienia i trzech indywidualnych spotkaniach z doradcą życia rodzinnego (koszt 100 złotych za 3 indywidualne spotkania). Więcej informacji znajdziesz tu.
 • Kurs przedmałżeński – Fundacja Profilaktyki i Odnowy Rodziny w Świdniku. To dwa weekendy, podczas których realizowanych jest 10 zajęć tematycznych. Autorski program zawiera m. in elementy teologii, pedagogiki, psychologii, rozpoznawania płodności, seksuologii. Koszt kursu to 200 złotych. Poza weekendowymi spotkaniami wymagane są 3 spotkania dotyczące Naturalnego Rozpoznawania Płodności w poradni życia rodzinnego (250 złotych za 3 spotkania) i jeden dzień skupienia dla narzeczonych. Więcej informacji tutaj.
 • Kościół rektoralny pw. św. Piotra Apostoła. To kolejna propozycja przedmałżeńskich nauk weekendowych dla narzeczonych, którzy są w sytuacji nadzwyczajnej. 10 konferencji odbywa się podczas dwóch weekendów. W niedzielę na zakończenie kursu przewidziana jest wspólna Msza. Koszt kursu to 200 zł. Wymagane jest także uczestnictwo w 3 spotkaniach w poradni życia rodzinnego (100 złotych) oraz w dniu skupienia dla narzeczonych. Więcej info tutaj i tu.

Nauki przedmałżeńskie w Lublinie – opinie

Narzeczeni często wybierają nauki przedmałżeńskie prowadzone w parafii przyszłej żony, męża lub najbliższej ze względu zamieszkania. Jednak pary, które mają już za sobą te zajęcia, wymieniają się informacjami na temat ich poziomu i atrakcyjności. Tematyka spotkań dotyczy spraw ważnych i delikatnych. Wiele zależy od tego kto i jak o nich mówi. Na wielu grupach i forach możecie spotkać się z różnymi recenzjami i opiniami.

Szukając najlepszych nauk przedmałżeńskich w Lublinie, trafiłem na Ojców Dominikanów. Każde z takich spotkań jest starannie przygotowane. Wykład zaczyna zakonnik, kontynuuje jedna z doświadczonych par małżeńskich. Taka podwójna perspektywa to duży atut. Poza częścią wykładową, są ćwiczenia indywidualne i konfrontacja w parach. Po każdym spotkaniu narzeczeni dostają materiały, które mogą okazać się przydatne nawet po kilku latach małżeństwa. Ten kurs to połączenie wiedzy, humoru i praktyki. Na konkretnych przykładach są omawiane różne trudności i problemy małżeńskie oraz pomysły na życie w związku. Uzupełnieniem są dwa spotkania w poradni życia rodzinnego.

Fotograf na sesję narzeczeńską i ślub w Lublinie

Jako że przygotujecie się do sakramentu małżeństwa to niebawem będziecie potrzebować profesjonalnego fotografa ślubnego z Lublina, który należycie udokumentuje Wasz ślub kościelny i inne ważne etapy dnia Waszego ślubu. A może macie ochotę na uwiecznienie tego niezwykłego okresu Waszego życia jakim jest narzeczeństwo? Zapraszam na sesję narzeczeńską w Lublinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *