Kameralne wesele w domu – 5 porad

Małe wesele może sprawić wielką radość. Wyzwania współczesności, nieszablonowe myślenie i pomysły coraz częściej powodują, że narzeczeni decydują się na mały ślub w gronie najbliższych. Kameralne wesele w domu, które miałem okazję fotografować jest doskonałym przykładem na przepiękne i udane przyjęcie ślubne w Lublinie!

Kameralne wesele w Lublinie – co to jest?

Wesele kameralne to przyjęcie z okazji ślubu urządzane w niewielkim gronie znajomych i rodziny. Takie wesele ma intymny charakter, nieco spokojniejszy niż tradycyjne wesele. Zwyczajowo przyjmuje się, że kameralne wesele to takie, które jest urządzane do 50 osób. Bardzo często takie przyjęcia organizowane są w prywatnym domu lub ogrodzie. Niektórzy narzeczeni decydują się na wesele w namiocie, który można rozstawić przy domu (sprawdzi się wiosną i latem).

Opowiem Wam o jednym z takich kameralnych wesel, które odbyło się w domu panny młodej w Lublinie, jesienną porą. Ula i Jan zaprosili mnie na swoje wesele, które miało odbyć się w jednej z piękniejszych lubelskich sal weselnych. Sytuacja związana z epidemią spowodowała, że młoda para musiała zmienić termin ślubu i charakter wesela.

Kameralne wesele w Lublinie – dla kogo?

Dlaczego młode pary decydują się na kameralne wesele? Z jednej strony istnieją okoliczności, które sprzyjają decyzji o szybkim ślubie (chęć wspólnego kredytu, presja rodziców, nieplanowana ciąża, zdarzenia losowe i nieprzewidziane jak pandemia czy zagrożenie bezpieczeństwa). Z drugiej strony coraz więcej młodych par rezygnuje z wystawnego wesela na rzecz małego przyjęcia w sposób świadomy. Niektóre pary cenią sobie prywatność i zapraszają jedynie najbliższą rodzinę i przyjaciół. Inni nowożeńcy chcą pieniądze zaoszczędzone na organizacji wesela przeznaczyć na inne cele. Kameralne wesela często towarzyszą ślubom cywilnym. Są też takie pary, które zabierają grupkę bliskich i ślubują sobie miłość w wybranym, magicznym zakątku świata. Taki ślub określa się nazwą elopment.

Kameralny ślub w Lublinie

Ula i Jan zdecydowali się wziąć ślub tak szybko jak to było możliwe. Narzeczeni ustalili, że priorytetem jest ślubowanie sobie miłości, a wesele jest dodatkiem. Kameralny ślub w odbył się w pięknym kościele w Lublinie. Świątynia pod wezwaniem świętego Alberta to jasny kościół z nowoczesnym wnętrzem. Zupełnie inaczej wyglądają ceremonie w barkowym kościele dominikanów w Lublinie czy we wnętrzu kolorowego i nowoczesnego kościoła Boboli. Kameralny ślub kościelny w Lublinie można wziąć nawet w mniejszej kaplicy. Ula i Jan wybrali rodzinną parafię panny młodej.

5 porad na kameralne wesele w Lublinie

Organizacja małego przyjęcia weselnego w domu to duże wyzwanie. Podstawą jest dobry plan, konsekwencja i determinacja. Na samym początku należy wybrać mieszkanie na przyjęcie. Może być to dom rodzinny panny młodej, pana młodego lub kogoś z rodziny. To co niezbędne do wymarzonego wesela często jest bliżej niżby się wydawało na pierwszy rzut oka. Oto 5 porad, które pomogą urządzić wymarzone wesele kameralne w domu:

  1. Miejsce – dom na kameralne wesele. Praktycznie w każdym mieszkaniu można zorganizować weselną imprezę. Kuchnia to zaplecze gastronomiczne. Salon lub jadalnia to miejsce na ucztę. Tańce mogą odbywać się w jednym z pokojów, na tarasie lub w ogrodzie. Świetnym pomysłem może być parkiet rozstawiony nieopodal domu. Najczęściej wystarczy zadbać o porządek, czasem konieczne będzie tymczasowe przemeblowanie. Pomocna może okazać się usługa wypożyczenia krzeseł, stołów i sztućców. Takich wypożyczalni jest coraz więcej, nawet w mniejszych miastach.
  2. Jedzenie i napoje na wesele w domu. Na przyjęciu nie może zabraknąć pysznego jedzenia i trunków. Możecie wybrać jedną z ulubionych kuchni z całego świata lub pozostać przy tradycyjnych daniach. Kameralne wesele w domu to idealna okazja by poznać nowe smaki. Podawanie jedzenia i utrzymanie porządku na stołach pochłania czas i pracę. Domownik, który zajmuje się podawaniem jedzenia nie ma czasu na rozmowy i weselenie się z młodą parą. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zatrudnienie cateringu z obsługą.
  3. Muzyka. Poszukiwania najlepszej lubelskiej kapeli weselnej mogą okazać się zupełnie niepotrzebne. Na zabawę dla kilkudziesięciu osób w Lublinie DJ jest najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej wystarczy sprzęt audio, który jest na wyposażeniu wielu mieszkań. Spontaniczna muzyka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Świetnym pomysłem jest wcześniejsze ułożenie satysfakcjonującej playlisty.
  4. Dekoracje na wesele w domu. To temat rzeka. W wielu przypadkach wystarczą dodatki i piękne rośliny. Kompozycje z kwiatów cieszą oko, są naturalne, a możliwości dekoracji praktycznie nieograniczone. Warto skorzystać z usług florystki. Komponowanie roślin na własną rękę to rozwiązanie dla doświadczonych osób
  5. Dodatki. Godne polecenia są piękne zaproszenia i papeteria ślubna. Personalizowane etykiety nie tylko pomogą zająć gościom właściwe miejsce, ale są wyrazem troski i szacunku ze strony pary młodej. Ciekawym pomysłem może być nawiązanie do tradycyjnego wesela i zorganizowanie toastu, weselnego tortu i pierwszego tańca.

Przyjęcie weselne w domu – Lublin

Kameralne wesele w Lublinie, które fotografowałem było zjawiskowe już od samego początku. Podczas przygotowań w domu pana młodego, oprócz świadka, garnituru i staranie wyczyszczonych butów, wciąż biegały dwa futrzaki. Pies na weselu zawsze powoduje uśmiech. Suknia ślubna panny młodej błyszczała jeszcze na wieszaku, ale dopiero założona przez Ulę, prezentowała się w pełnej okazałości. Suknia ślubna przypominała mi elficką suknię z Władcy Pierścieni. Skojarzenie w punkt. Para młoda okazała się zapalonymi miłośnikami gier komputerowych, fabularnych i fantastyki. Podczas ślubu i w domu panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Nie zabrakło tradycyjnego podziękowania rodzicom i wręczenia prezentów. Ten ślub i kameralne wesele zapamiętam na długo!

Kameralna sesja plenerowa w dniu kameralnego wesela

Mini sesja plenerowa w dniu ślubu to moja dobra praktyka. Fotografowanie młodej pary w ważnym dniu to szereg zalet. Nowożeńcy mają kompletny strój, make-up, ale przede wszystkim szczere nastroje i żywe emocje. Z Ulą i Jankiem wystarczyło wyjść do ogrodu przydomowego na kilkanaście minut podczas przyjęcia. Jesienne słońce jest baśniowe i idealnie wpisało się w klimat sesji. Sami zobaczcie! Drugą odsłoną sesji były zdjęcia przy komputerze. Jak wspomniałem wcześniej, młoda para to fantaści, którzy wolne chwile spędzają na eksploracji wirtualnych światów.

Kameralne wesele w domu – inspiracje

Takie kameralne wesela mają niepowtarzalny urok. Koniecznie zobaczcie inny reportaż ślubny z przyjęcia weselnego w domu w Warszawie. Klimat świąt, rodzinnego ciepła połączony ciepłą miłością nowożeńców w zupełności wystarczą by stworzyć niezapomniane i piękne wspomnienia!

Planujecie wymarzony ślub? Koniecznie zobaczcie inne artykuły i poradniki, dzięki którym stworzycie niezapomniany ślub i wesele:

Sesja narzeczeńska

Wesele w stodole

Ślub w plenerze

Zimne ognie na weselu

Podobają się Wam takie zdjęcia? Dajcie znać w komentarzach! Działam jako fotograf ślubny w Lublinie, Warszawie i Rzeszowie. Jeżeli chcecie bym sfotografował Wasz wymarzony ślub, wystarczy napisać. Zobaczcie inne reportaże w portfolio i zapoznajcie się z ofertą. Zapytajcie o wolny termin jeszcze dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *