Ile kosztuje fotograf na wesele?

Na pytanie ile kosztuje fotograf na wesele nie ma prostej odpowiedzi (dlatego napisałem ten artykuł). Cena fotografa ślubnego może wahać się od 1500 do 10 000 złotych. Czy to dużo czy mało? Od czego zależy cena? Jakich błędów unikać? Jak się nie naciąć? Już spieszę z odpowiedzią!

Dość niedawno sam stawałem przed dylematem jakiego fotografa ślubnego wybrać na własny ślub. Myślałem, że jako fotograf ślubny będę miał łatwiej. Bynajmniej. Jak podszedłem do sprawy? Postaram się odpowiedzieć z potrójnej perspektywy: jako fotograf ślubny, jako pan młody i jako świadek.

Ile kosztuje fotograf na wesele? Sprawdź!

Przed pisaniem tekstu zrobiłem porządne rozeznanie. Na początku 2020 roku pisałem do różnych fotografów z prośbą o ofertę by dowiedzieć się, ile kosztuje fotograf na wesele. Poszukując fotografa na własny ślub szukałem tych z górnej półki. Wysoka jakość to wysoka cena. Najczęściej otrzymywałem oferty od 5000 zł (jedna para fotografów za pracę duetu bierze nawet 11 000 zł). Drugie źródło danych to przegląd grup ślubnych i fotograficznych w latach 2019-2021. Istnieją blogi, artykuły, prognozy i biznesowe portale zajmujące się zagadnieniem ile kosztuje fotograf na wesele. Przejrzałem większość z nich. Jeżeli chodzi o dokładne statystyki, nikt takich nie prowadzi.

Na początku obalam pewien mit. Nie należy się sugerować portalami ślubnymi gdzie znajdziecie poradę, że znajdziecie dobrego fotografa za kilkaset złotych. To kłamstwo! Cena 2500 zł to też nie jest właściwa cena za wysoką jakość. Taki fotograf albo coś ukrywa albo jest amatorem. Zapraszam do realnego świata.

Najczęściej podział stawek dotyczy trzech grup: niskie ceny do 2500 zł, średnie ceny od 2500 zł do 4000 zł oraz wysokie od 4000 zł. Według moich obserwacji, bardziej sensowny podział jest na cztery grupy.

ile kosztuje fotograf na wesele

Cena fotografa ślubnego do 2500 zł

W tej grupie najczęściej znajdują się osoby początkujące, dorabiające do etatu, prowadzące działalność półlegalnie lub po prostu niepewne siebie. Na takich fotografów warto uważać i dokładnie sprawdzać. Podejrzana jest już nie tylko sama niska cena, ale może nią być zbyt duża liczba oddanych zdjęć lub dodatki w formie albumów, książek czy pudełek z odbitkami. Komplet zdjęć w formie cyfrowej to już jest dużo w tej cenie.

Zalety: W tym przedziale cenowym można znaleźć perełki. Są fotografowie, którzy robią świetne zdjęcia, a nisko cenią swoją pracę. Świadomy wybór takiej osoby jest wątpliwy moralnie, ale nie zakazany. Jeżeli parze młodej nie zależy na jakości zdjęć, to doskonały wybór. Są takie pary, które nie mają potrzeby wynajęcia fotografa w dniu ślubu, ale presja rodziny jest zbyt duża. W takim przypadku pójście po linii najmniejszego oporu jest OK. I zapomniałem… niska cena to zaleta.

Wady: Z drugiej strony można się rozczarować, że wybrany fotograf ślubny nie podołał oczekiwaniom. Tanie zdjęcia mogą odbiegać od poziomu portfolio lub być brzydkie. Tanie zdjęcia często oddawane są nieterminowo albo… w ogóle nie oddawane! Trzeba być ostrożnym.

Cena fotografa ślubnego od 2500 do 4000 zł

W tym przedziale pracuje największa grupa fotografów. Wśród nich można znaleźć bardziej świadomych artystów, ludzi rozwijających się, autorów pięknych zdjęć, ale także fotografów wtórnych, których zdjęcia są bez wyrazu. 3000 zł to stawka na skraju opłacalności (ale hej, każdy kiedyś zaczynał). W tej cenie para młoda może otrzymać nie tylko zdjęcia w formie cyfrowej, ale nawet mały album lub pudełko ze zdjęciami i jest to całkiem uczciwy układ. Warto przeglądać portfolio, może wśród wielu jest Twój ulubiony fotograf ślubny.

Zalety: Średnia półka cenowa to obietnica lepszych zdjęć. Standardowo możecie liczyć na piękne zdjęcia z dnia Waszego ślubu. Portrety, momenty, detale. Sam reportaż powinien być na wysokim poziomie. Dodatki powinny być minimalne, np. komplet odbitek. Fotograf powinien oddać zdjęcia w terminie i uczciwie. Możecie trafić na wschodzącą gwiazdę w atrakcyjnej cenie.

Wady: Najczęściej są to po prostu poprawne zdjęcia. Jeżeli jesteście sentymentalni, to za każdym razem przy oglądaniu zdjęć odpalą Wam się wspomnienia, które dopełnią opowieść z dnia ślubu. Nie zdziwcie się, że postronne osoby oglądając Wasze zdjęcia będą po prostu ziewały. W tym przedziale cenowym większość fotografów ma podobne portoflio, podobne ‘modne’ kolory.

Cena fotografa ślubnego od 4000 do 6000 zł

Świadoma stawka dla świadomej pary młodej. Za tyle pieniędzy pracują fotografowie ślubni, którzy świadomie tworzą zdjęcia i prowadzą biznes. Większość z takich fotografów ma doświadczenie i umiejętności, które pozwalają w pełni zaufać, temu co robią. Taki fotograf ślubny ma wyklarowany styl zdjęć, który zasadniczo odróżnia go od pozostałych, a także sprawnie pracuje i oddaje zdjęcia w terminie. Doświadczony fotograf potrafi zrobić piękne zdjęcia ślubne w plenerze i podczas reportażu, w domu, w kościele i w ciemnej sali. W tym przedziale cenowym raczej trudno o rozczarowanie.

Zalety: Świetna jakość. W większości przypadków znajdziecie tu dobrych fotografów, którzy z Waszych zdjęć wyczarują historię dnia ślubu zapadającą w pamięć. W tej cenie powinniście dostać reportaż w formie cyfrowej jak i komplet zdjęć lub nawet album.

Wady: Cena pozornie może wydawać się za wysoka.

Cena fotografa ślubnego powyżej 6000 zł

W tym przedziale cenowym można odnaleźć swoistych wirtuozów fotografii. Taki fotograf ślubny tworzy nie tylko wysmakowane kadry, ale często prawdziwe dzieła sztuki. Wąska grupa fotografów dla wąskiej grupy odbiorców. Doskonały wybór dla par, które wiedzą czego chcą. W tej grupie znajdziecie wyjadaczy i weteranów fotografii, reporterów, fanatyków, ludzi o własnym i niepowtarzalnym stylu, poetów i tych, którzy zdecydowali się swojej pasji poświęcić całe życie lub… po prostu mają dobry marketing i duże poczucie własnej wartości.

Zalety: Świetna jakość usług. Poza wyjątkami – gwarancja najlepszych zdjęć ślubnych.

Wady: Czasem cena jest naprawdę wysoka. W niektórych przypadkach można ulec marketingowi i reklamie.

Oferta ślubna – jak sprawdzić czy fotograf nie przesadza?

Przed podpisaniem umowy z fotografem, warto sprawdzić kilka aspektów, by dokonać świadomego wyboru. Na co zwrócić uwagę i czego się spodziewać?

Ilość oddawanych zdjęć. Pakiety

Zasadniczo fotografowie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy mają pakiety i tych, którzy nie mają pakietów. Cena pakietu ślubnego zależy od długości zlecenia i ilości oddawanych zdjęć. Który pakiet wybrać? Najczęściej oferta jest tak skonstruowana, że zawiera trzy pakiety, a najkorzystniejszy jest ten środkowy z realną ceną. Pakiet podstawowy zawsze pozostawia pewien niedosyt, a premium to często kwestia drona, albumów i innych dodatków. Są też tacy fotografowie, którzy ceny swoich pakietów uzależniają od odległości miejsca zamieszkania (nic dziwnego, paliwo i hotel to niemały koszt).

Jako fotograf ślubny mam jedną ofertę dla każdego, a cena jest korygowana z sezonu na sezon. Realną ilością udanych zdjęć z całego dnia ślubu jest przedział 350-450 zdjęć. Oczywiście fotograf na jednym zleceniu potrafi zrobić około 6000 ujęć, jednak sztuką jest wybór tych najlepszych i ułożenie ich w ciekawą historię. Podczas fotografowania ślubu wchodzę w to całym sobą. Nie potrafię pracować za niższą stawkę mniej intensywnie. Nie umiem pracować za wyższą stawkę bardziej intensywnie. Dlatego uważam pakiety za bezsensowne.

Stawka godzinowa? Są momenty, że dzieje się dużo, szybko i intensywnie. Wtedy pracuję w pocie czoła. Są momenty spokojne, kiedy na luzie szukam ciekawych scen. Tego nie można wycenić godzinowo.

Ile kosztuje fotograf na wesele – dodatkowe opłaty

Warto sprawdzić czy w cenie fotografa wliczony jest nocleg, dojazd i czy fotograf ma jakieś inne opłaty. Niektórzy z fotografów działają lokalnie, np. w jednym województwie i nie doliczają opłat za dojazd. Wielu fotografów oprócz swoich podstawowych lokalizacji, wyjeżdża. Długi wyjazd wiąże się z koniecznością przenocowania – stąd czasem potrzebny jest nocleg. Duża ilość kilometrów często przewyższa zakładany budżet – stąd dodatkowa opłata za paliwo. Ważne by te opłaty i ich wysokość omówić przed podpisaniem umowy.

Forma oddawanych zdjęć i dodatki

Fotografowie, którzy dbają o jakość świadczonych usług najczęściej oddają parze młodej nie tylko galerię internetową i pendrive, ale także album lub odbitki. To normalna praktyka dla fotografów w przedziale od 4000 zł. Nie należy dziwić się, że za album ślubny trzeba czasem dopłacić. To nie tylko cena wydruku i eleganckiej oprawy. Opracowanie projektu albumu ślubnego to odpowiedzialne zadanie i kolejne godziny pracy. Tą kwestię warto ustalić z fotografem ślubnym przed podpisaniem umowy.

Styl zdjęć ślubnych

Ważną kwestią jest stylistyka zdjęć w obrębie której porusza się fotograf ślubny. Niektórzy fotografowie wykonują zdjęcia, na których wszystkie plany są ostre, a niektórzy lubią bajkowe rozmycie. Niektórzy preferują zdjęcia ciemne, a niektórzy jasne. Ktoś szuka modnych kolorów, a ktoś poszukuje naturalnych…

Zasadniczo wyróżnić można styl reportażowy, który charakteryzuje się naturalnością fotografowanych sytuacji. Taki fotograf, gdy zobaczy rozrzucone skarpetki, nie sprząta ich, ale potrafi ciekawie je wkomponować w kadr. Zdjęcia ślubne od takiego fotografa będą na pograniczu dokumentu, para młoda jest fotografowana w naturalnych, niepozowanych sytuacjach. Detale, miejsca, krajobrazy są uzupełnieniem reportażu.

Niektórzy lubią zdjęcia pozowane i chcą słyszeć od fotografa wskazówki jak się ustawić i dobrze przygotować by ślub na zdjęciach wyszedł zjawiskowo. Taki fotograf sprzątnie skarpety, przestawi przedmioty i doradzi, który profil jest lepszy. To już jest kreowanie sytuacji, odpowiedni dla stylu glamour lub beauty.

Poszczególne elementy układanki można łączyć. Ja uwielbiam styl reportażowy, ale detale ślubne w postaci bukietów, garderoby czy obrączek fotografuję w sposób kreacyjny, tworząc estetyczną kompozycję. Należy pamiętać, że fotograf to sprzymierzeniec.

W praktyce para młoda powinna wybrać fotografa, którego filozofia pracy jest zbliżona do oczekiwań. Na próżno wymagać od dokumentalisty z surowym stylem, by fotografował piękny tort jak na tablicy Pinterest. Kreacyjny fotograf beauty nie zawsze będzie potrafił wykonać reportażowy wieloplan. Warto mieć sprecyzowane oczekiwania. Jak w muzyce – na próżno żądać by zespół rockowy grał disco.

Przegląd portfolio

Jednym z najlepszych i najważniejszych sposobów na wybór fotografa jest rzeczowy przegląd portfolio. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności warto sprawdzić stronę internetową fotografa, Facebook oraz Instagram. Jeżeli wszystko ze sobą współgra – jest dobrze. Jeżeli któreś z tych kanałów kuleje, nie należy się jeszcze przejmować. Niektórzy nie prowadzą regularnie swoich socialmediów, a są wyśmienitymi twórcami.

Przegląd portfolio fotografa na wesele warto zacząć od kwestii końcowej, którą jest plener ślubny. Piękne zdjęcia w okolicznościach natury lub stylowego miejsca przykuwają wzrok i pobudzają wyobraźnię i… są najłatwiejszymi zdjęciami do wykonania, szybko przynoszą popularność i dają dużo lajków. Na plener ślubny wybiera się ładną pogodę i ładne miejsce, a fotografowie pokazują atrakcyjne panny młode i atrakcyjnych panów młodych. Piękne zdjęcia plenerowe to potwierdzenie umiejętności fotografa, ale nie gwarancja dobrego reportażu.

Druga pułapka to stylizowana sesja zdjęciowa. W wolnym czasie niektórzy fotografowie współpracują z innymi usługodawcami z branży ślubnej (fryzjer, kosmetyczka, cukiernia, salon sukien ślubnych, prosecco van) w celu stworzenia portfolio, które chwyta za serca! Szczupła modelka z nieziemskim makijażem i fryzurą w hipsterskiej weselnej stodole potrafi zrobić niezapomniane wrażenie. Na tym polega reklama. Nie mam nic przeciwko takiej praktyce o ile jest to uczciwie zasygnalizowane.

Jak oceniać zdjęcia ślubne?

Niezależnie od gustu czy stylu fotografa, zdjęcia po prostu powinny się podobać parze młodej. Oglądajcie nie tylko pojedyncze zdjęcia, ale całe materiały i serie. Już same przygotowania mogą wiele wyjaśnić. Czym innym jest fotografowanie w ładnych, jasnych pomieszczeniach hotelu lub w nowoczesnych mieszkaniach, a czym innym w miejscach o niewielkiej ilości światła. Zobaczcie, jak fotograf radzi sobie w trudnych warunkach. Drugą i podobną kwestią jest fotografowanie podczas wesela. Inaczej robi się zdjęcia podczas dnia, inaczej gdy jest ciemno.

Należy szukać zdjęć wykonanych dla podobnych warunków, które panują w Waszej zarezerwowanej sali. Jeżeli ktoś organizuje przyjęcie w stylu slow pod namiotem, nie powinien się sugerować tylko reportażem z sal balowych. Jeżeli ktoś szuka fotografa na zdjęcia w ciemnym klubie, jako punkt odniesienia, nie powinien brać zdjęć ze ślubu plenerowego.

Ile kosztuje fotograf na wesele i ślub? Czy doświadczenie wyznacza cenę?

Często spotykam się z pytaniem o doświadczenie fotografa ślubnego. Z tą kwestią bywa różnie. Niektórzy w ciągu sezonu realizują kilkadziesiąt zleceń, inni kilkanaście. Jest grupa fotografów „tradycyjnych”, którzy poza reportażem ślubnym wykonują zdjęcia legitymacyjne i sesje w studio i się nie rozwijają. Jest też dużo młodych osób, które są energiczne i z roku na rok nabywają kolejne kompetencje. Staż fotografa niekoniecznie przekłada się na jakość zdjęć, a to ile wykonał zleceń, nie gwarantuje udanych zdjęć.

Jak nie przepłacać? Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze sprawdźcie czy wybrany fotograf istnieje rzeczywiście. Są fejkowe konta, zdarzają się kradzieże zdjęć. Zobaczcie działalność fotografa w Internecie. Sprawdźcie NIP. Spotkajcie się na żywo i porozmawiajcie. Podczas spotkania może się wiele wyjaśnić. Uczciwy fotograf wyśle Wam katalog, pokaże portfolio, podpisze umowę i wystawi rachunek.

Uważajcie na ukryte koszty. Zapytajcie się o dodatkowe opłaty (nocleg, paliwo) i cennik produktów. Takie rzeczy warto ustalać przed podpisaniem umowy.

Markowe zdjęcia – markowa cena

Czy warto zainwestować w dobrego fotografa? Tak! Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kontakt z fotografem, styl zdjęć i wspólny język. Warto inwestować w fotografa, który inwestuje w swoją pasję i pracę. A jeżeli do tego ze nadajecie na tych samych falach, tym lepiej!

Dlaczego fotograf na ślub kosztuje tak dużo?

Wynagrodzenie fotografa za jedno zlecenie może z pozoru wydawać się niepoważne. Pamiętajcie, że praca fotografa ślubnego to nie tylko dzień ślubu, ale godziny pracy nad wyborem, obróbką i edycją zdjęć.

Za mojego fotografa ślubnego we wrześniu 2020 płaciłem 6000 zł i uczciwie przyznam, że za jego zdjęcia zapłaciłbym jeszcze kilka tysięcy więcej, gdyby sobie życzył. Moja oferta nie jest nadto wysoka, a i tak wśród rodziny czy znajomych słyszę, że fotograf ślubny powinien zarabiać mniej (bo to tylko dzień pracy). Są głosy, że w cenie kilku tysięcy złotych trzeba robić zdjęcia, kręcić film, latać dronem i spełniać wszelakie instrukcje wujków i babci (z całym szacunkiem do wujków i babć – często potrafią poruszyć do łez). Niektórzy ze znajomych płacili za fotografa około 1000 zł twierdząc, że to pasjonat i nie potrzebuje pieniędzy za tworzenie sztuki (mały ZUS w 2020 to ponad 620 zł). Z czasem, oglądając takie zdjęcia, widać czemu kosztowały tak mało.

Skąd wynika cena fotografa ślubnego?

  1. Sprzęt. Po pierwsze aparat. Ma być niezawodny i co najmniej w liczbie dwóch sztuk. Technika cały czas idzie do przodu, sprzęt się zużywa. W ciągu niecałych trzech lat kupiłem już czwarty aparat. Obiektywy to kolejny wydatek, im lepsze, tym droższe. Im ciekawsze, tym trudniejsze w obsłudze – ale warto! Poza tym: backup (dyski, karty i serwery), lampy błyskowe, statywy, modyfikatory. Komputer do grafiki ze specjalistycznym monitorem, dużo miejsca na dyskach i zapasowe kopie na kolejnych dyskach. Jest tego trochę.
  2. Serwis sprzętu, dodatkowe akumulatory, czyszczenie matrycy.
  3. Podatki w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Comiesięczny ZUS i podatek dochodowy. To niemałe pieniądze. Księgowość to nie tylko koszt pieniędzy, ale i czasu.
  4. Opłaty związane z realizacją zleceń – paliwo, nocleg, odpowiednie ubranie (dbam o godny strój).
  5. Reklama, pozycjonowanie i social media. Kosztuje to często nie tylko mnóstwo czasu i energii, ale i pieniędzy.
  6. Materiały potrzebne do realizacji zleceń, czyli, odbitki fotograficzne, pudełka, albumy i pendrive. Do tego pakowanie i wysyłka. Miejsce w chmurze na galerię dla klienta to też koszt.
  7. Obligatoryjnie szkolenia i udział w branżowych spotkaniach, by fotografia była coraz lepsza i lepsza.

To oczywiście uproszczona lista, ale pokazuje skalę i istotę zjawiska.

Infografika cena fotografa ślubnego

Cena fotografa ślubnego – jakość i pasja

Warto szukać fotografa, który jest optymistą i pasjonatem. Jeżeli spotkacie wariata, który swoje życie poświęca fotografii, można takiemu zaufać. Nie ma potrzeby pytać na jakim sprzęcie fotografuje i czy ma zapasowy aparat. Bo ma! Często nie tylko dwa ale więcej. Podobnie jeżeli chodzi o obiektywy. Coraz częściej spotyka się artystów, którzy oprócz zaawansowanych technicznie sprzętów, potrafią pracować na manualnych obiektywach i świetnie się nimi posługują. Pasjonat fotografii uczęszcza na szkolenia do mistrzów fotografii (co wiąże się z wydatkiem rzędu 1000-2500 zł za jedno spotkanie). Fotograf nie musi, lecz chce. Fotograf powinien interesować się sztuką, kulturą, często w swych księgozbiorach ma albumy uznanych twórców.

Współczesny fotograf ślubny oprócz robienia zdjęć, zajmuje się prowadzeniem firmy, marketingiem, budowaniem marki osobistej, relacjami z klientem, prowadzeniem social mediów, logistyką, grafiką i wieloma innymi rzeczami. Każdy z tych aspektów wiąże się z wydatkami. Fotograf z sezonu na sezon rozwija się, oferuje więcej i oczekuje więcej. Jest dość spora grupa artystów, którzy zaryzykowali i na fotografię postawili wszystko. Godziny fotografowania, treningu na obiektywach, sesjach, reportażach. Fotografia to pasja dla której ja sam poświęciłem wiele czasu, zdrowia i pieniędzy. Wiem, że moja praca jest warta swojej ceny. Jeżeli para młoda uczciwie podchodzi do sprawy, to wie, że za jakość się płaci.

Usługa może kosztować mało lub dużo. Wspomnienia są bezcenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *