Jesteście już zaręczeni? Jeżeli podjęliście decyzję o sformalizowaniu związku, przed Wami przygotowania do ceremonii ślubu. Zasadniczo do wyboru macie trzy ścieżki: ślub cywilny, ślub wyznaniowy (kościelny) oraz ślub konkordatowy. Jest jeszcze ślub humanistyczny. Ceremonie humanistyczne często są piękne, ale nie wywołują żadnych skutków prawnych. Co więcej, przy udziale Waszego USC możecie zrealizować niezapomniany plenerowy ślub cywilny. Rzeszów, Lublin czy Warszawa – każdy z tych urzędów stanu cywilnego funkcjonuje na tych samych zasadach i opiera się na identycznych przepisach. Różnice tkwią w szczegółach i wizualnym aspekcie miejsca. Ślub cywilny ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale wywołuje szereg skutków prawnych i stanowi oficjalną formę zawarcia małżeństwa w Polsce.
5 kroków do udanego ślubu cywilnego w Rzeszowie
Jeżeli zamierzacie zawrzeć związek małżeński w USC Rzeszów, koniecznie przeczytajcie wskazówki krok po kroku. Opowiem Wam jak w pięciu etapach bezstresowo i rzeczowo przygotować się do ślubu cywilnego w Rzeszowie:
- Sprawdźcie, czy możecie wziąć ślub cywilny
- Przygotujcie niezbędne dokumenty
- Zarezerwujcie termin ceremonii
- Ustalcie miejsce ślubu – USC w Rzeszowie czy plener?
- Ustalcie nazwisko



Ślub cywilny Rzeszów – jak się przygotować?
Na początku sprawdźcie kto może wziąć ślub cywilny. W Rzeszowie, jak i w całej Polsce, małżeństwo może być zawarte przez dwie osoby – kobietę i mężczyznę, którzy ukończyli 18 lat. W wyjątkowych okolicznościach ślub cywilny może zawrzeć kobieta, która ukończyła 16 lat i zdobyła zgodę sądu. Przystępując do ślubu cywilnego, nie możecie być ze sobą spokrewnieni lub spowinowaceni w linii prostej. Wykluczone są też rodzeństwa i osoby pozostające w stosunku przysposobienia (adoptowana i adoptująca). Musicie być stanu wolnego, nie możecie pozostawać żadnym innym związku małżeńskim. Do ślubu mogą przystąpić panna i kawaler, rozwiedzeni, wdowa lub wdowiec. Te wymagania obowiązują w każdym urzędzie stanu cywilnego, także przed ślubem w USC w Rzeszowie.
USC Rzeszów – jakie dokumenty należy przygotować, aby ślub cywilny mógł się odbyć?
Podczas pierwszej wizyty w USC Rzeszów powinniście ustalić potrzebne formalności przed zawarciem ślubu. Niezależnie, gdzie chcecie wziąć ślub – USC w Warszawie, USC w Lublinie czy wybierzecie Urząd Stanu Cywilnego Rzeszów – wymagane dokumenty są zawsze takie same. Pewne niuanse obowiązują narzeczonych, którzy biorą drugi lub kolejny ślub. Przed pierwszą wizytą w USC Rzeszów, przygotujcie sobie:
- dowody tożsamości do okazania (dowód osobisty lub paszport – chodzi o dokument ze zdjęciem do identyfikacji narzeczonych),
- dowód opłaty skarbowej (84 złote),
- zezwolenie na zawarcie małżeństwa (jeśli jest potrzebne),
- zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika wraz z pełnomocnictwem (w przypadku korzystania z pełnomocnictwa).
Jeżeli jeden z narzeczonych jest cudzoziemcem, należy dostarczyć dokument, potwierdzający, że może zawrzeć związek małżeński. USC Rzeszów może również poprosić o dodatkowe dokumenty takie jak odpis aktu urodzenia czy odpis aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu. Dokumenty należy składać osobiście pod adresem:
Urząd Stanu Cywilnego Rzeszów,
pl. Ofiar Getta 7
35-002 Rzeszów
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 (w środy od 7:30 do 17:00).
W razie wątpliwości czy niejasności, możecie liczyć na pomoc urzędników. Wszelkie dodatkowe informacje znajdziecie tutaj:
Moja wskazówka? Przed pierwszą wizytą w USC Rzeszów, ustalcie termin na spotkanie. Taka rozmowa telefoniczna to nie tylko gwarancja rezerwacji czasu tylko dla Was, ale okazja do zadania wszelkich pytań i rozwiania wątpliwości. Przyjmowanie zapewnień przedślubnych do ślubu cywilnego i konkordatowego jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji terminu wizyty w USC pod numerami telefonów:
- 17 875 46 07
- 17 875 46 21
- 17 875 41 84
Cena – ile kosztuje ślub cywilny w Rzeszowie?
Koszt ślubu cywilnego na terenie Polski jest zawsze taki sam. Kilka miesięcy przed ślubem musicie wnieść opłatę w wysokości 84 złotych za sporządzenie aktu małżeństwa. Sama ceremonia ślubu cywilnego w Rzeszowie jest bezpłatna. A co z innymi ślubami w USC Rzeszów? Ślub konkordatowy kosztuje tyle samo co ślub cywilny – również należy sporządzić akt małżeństwa i wnieść opłatę 84 złote. Cena ślubu cywilnego w plenerze jest znacznie wyższa. W USC Rzeszów, jak w całej Polsce, zapłacicie dodatkowo za ślub plenerowy 1000 złotych (opłata nie jest pobierana za ślub w szpitalu, więzieniu i w przypadku zagrożenia życia). Warto wiedzieć, że ślub cywilny możecie zawrzeć w dowolnym urzędzie poza miejscem zamieszkania. Wiele par wybiera Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie, ponieważ sala ślubów i jej otoczenie są atrakcyjnym miejscem. USC w Rzeszowie należy do najpiękniejszych w całej Polsce.
Rezerwacja ślubu cywilnego w Rzeszowie – ile się czeka?
Już podczas Waszej pierwszej wizyty w USC Rzeszów, naczelnik lub zastępca urzędu zaproponuje Wam możliwe terminy ślubu cywilnego. Znakomita większość urzędów pozwala wyznaczyć datę ślubu nie wcześniej niż 90 dni przed ceremonią. Po prostu najlepiej pojawić się w USC przynajmniej 3 miesiące przed datą planowanego ślubu (im wcześniej, tym lepiej). Co więcej, ślub cywilny w USC Rzeszów możecie zawrzeć nie wcześniej niż miesiąc po złożeniu niezbędnych dokumentów. Czasami, z ważnych uargumentowanych powodów, kierownik USC Rzeszów może skrócić ten okres.
Jeżeli zależy Wam na szybkim zawarciu małżeństwa, wybierzcie jeden z mniej obleganych terminów w miesiącach jesiennych lub zimowych.
Pamiętajcie, że z racji zawarcia ślubu w USC Rzeszów, pracującej młodej parze przysługuje urlop okolicznościowy!

Wybierzcie miejsce ślubu cywilnego w Rzeszowie – w urzędzie czy w plenerze?
Jeszcze przed pierwszą wizytą w USC Rzeszów przed ślubem, warto się zastanowić, gdzie chcecie zawrzeć związek małżeński. Sala ślubów w rzeszowskim ratuszu to atrakcyjne miejsce. Pamiętajcie, że ślub cywilny nie musi być zawierany w urzędzie i możecie zdecydować się na ślub plenerowy. Jeżeli wybierzecie ceremonię w plenerze, pamiętajcie o kilku rzeczach:
- miejsce ślubu musi zachować uroczystą formę,
- lokalizacja ceremonii musi być bezpieczna dla wszystkich uczestników,
- by wziąć ślub poza urzędem, musicie złożyć dodatkowy wniosek, którego wzór przedstawi Wam urzędnik na spotkaniu,
- opłata za cywilny ślub w plenerze wynosi dodatkowo 1000 złotych
Ustalcie nazwiska
Jeszcze na pierwszej wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie, ustalicie wstępnie jakie nazwiska będziecie nosić po ślubie, a także jakie nazwisko otrzymają Wasze dzieci. Tę decyzję możecie zmienić do dnia ślubu. Do wyboru macie trzy opcje Waszych nazwisk:
- zachowanie nazwisk w obecnej formie
- przejęcie nazwiska współmałżonka (męża lub żony) – najczęstszy wybór
- dodanie nazwiska małżonka do swojego obecnego nazwiska (mąż może dodać nazwisko żony, a żona męża, i to jednocześnie – rzadko, ale się zdarza)
Jeżeli zdecydujecie się na różne nazwiska, zadeklarujcie jakie nazwisko przyjmą dzieci:
- nazwisko jednego z rodziców,
- nazwisko łączone z nazwisk obu rodziców.
Jak wygląda ślub cywilny w USC Rzeszów?
Ślub cywilny w USC Rzeszów może być niezapomnianym doświadczeniem dla Wasi Waszych gości. Jak wygląda przebieg ślubu cywilnego? 15 minut przed ślubem, narzeczeni i świadkowie powinni okazać dowody tożsamości. Po weryfikacji, urzędnik USC udziela informacji o prawach i obowiązkach małżonków. Zwyczajowo urzędnik wygłasza krótką przemowę o znaczeniu małżeństwa. Następnie para młoda składa przysięgę w obecności kierownika USC Rzeszów, podpisuje akt małżeństwa (razem ze świadkami) i składa oświadczenie o przyszłym nazwisku swoim i dzieci. Następnie para młoda zakłada sobie obrączki. Po ceremonii nowożeńcy otrzymują jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.
Ile trwa ślub cywilny w Rzeszowie?
Ceremonia średnio trwa 20 minut. W zależności od okoliczności i urzędnika USC Rzeszów, ślub cywilny może trwać od 5 do nawet 60 minut.
Urząd stanu cywilnego w Rzeszowie a ślub konkordatowy
Zastanawia Was czy potrzebujecie odwiedzin USC przed ślubem wyznaniowym? Podpowiem Wam, że tak! Jeżeli zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy (potocznie zwany kościelnym) lub konkordatowy i jednocześnie chcecie by małżeństwo przez Was zawarte było respektowane przez prawo polskie, musicie udać się uprzednio do Urzędu Stanu Cywilnego by zdobyć zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Formalności i procedura są analogiczne jak w przypadku ślubu cywilnego w USC Rzeszów.
Przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie, przyszykujcie dowody osobiste, dowód opłaty skarbowej (84 zł na konto właściwego USC). Jeżeli mieszkacie w Rzeszowie, a ślub wyznaniowy jest poza miastem, nic nie stoi na przeszkodzie by formalności związane z USC załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie. Urzędnicy zajmą się formalnościami. Istotne byście przed przystąpieniem do ślubu, podczas wizyty w USC Rzeszów byli obecni razem oraz złożyli zapewnienie o, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Takie pismo przygotuje Wam urzędnik podczas wizyty i wręczy do podpisu. Dodatkowo złożycie oświadczenie o waszym przyszłym nazwisku oraz nazwisku waszych przyszłych dzieci. Urzędnicy USC w Rzeszowie zasadniczo są życzliwi i pomagają po kolei w wypełnieniu formalności.




Gdzie jest Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie?
To ważne! Zwróćcie uwagę, że Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie jest w innym miejscu niż sala ślubów. Jak to wygląda w praktyce? Wszelkie ustalenia, wizyty i miejsce składania dokumentów przed ślubem mają miejsce w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie przy placu Ofiar Getta 7 (35-002 Rzeszów). Natomiast ceremonia ślubu cywilnego w Rzeszowie ma miejsce w Sali Ślubów w Ratuszu miejskim – ul. Rynek 1.
Jeżeli Wasi goście przybywają na Wasz ślub cywilny w Rzeszowie z daleka, warto ich poinformować o tym, że ceremonia będzie w Ratuszu na rzeszowskim Rynku.
Urząd Stanu Cywilnego w Rzeszowie – piękne miejsce na ślub
Ratusz Miejski w Rzeszowie jest urokliwym miejscem. Budynek ratusza ma nie tylko bogatą historię i formę architektoniczną, ale atrakcyjne wnętrze. Izby ratusza łączą uroczysty i kameralny charakter. By dostać się do Sali Ślubów na piętrze, musicie przejść przez stylową klatkę schodową. Sala Ślubów w Rzeszowie jest nieco ciemna, niewielka, ale urządzona ze smakiem i stylem. Świetne miejsce by ślubować sobie miłość! Jako fotograf ślubny widziałem różne miejsca ceremonii. Przyznam, że ślub w USC Rzeszów to dobry pomysł na piękny ślub.
Szukacie alternatywy? Możecie zdecydować się na ślub w plenerze. W województwie podkarpackim jest wiele urokliwych i nieznanych miejsc na piękną ceremonię plenerową.
Fotograf na ślub cywilny w Rzeszowie
Powyższy poradnik o ślubie cywilnym w Rzeszowie okazał się dla Was przydatny? Zdecydowaliście się na wymarzony ślub cywilny? Nie pozostaje nic innego jak wynajęcie profesjonalnego fotografa ślubnego z Rzeszowa w celu upamiętnia waszej ceremonii. Sprawdźcie wolny termin i umówcie zdjęcia ślubne!
Wonderful advice!
Thank you! I take care of valuable content 🙂