O co zapytać fotografa ślubnego – 50 pytań

Umiejętność zadawnią pytań to sztuka. FAQ to frequently asked questions – często zadawane pytania. Specjalnie dla Was przygotowałem listę takich pytań. Zastanawiacie się o co zapytać fotografa ślubnego? Od ręki znajdziecie gotowe listy pytań do fotografa na blogach ślubnych. Też je czytałem i często łapałem się za głowę. Postanowiłem zrobić to lepiej. To nie tylko długi tekst, ale często moja osobista odpowiedź i kawał życiowych historii. Wasze potrzeby, najczęstsze pytania i moje rzeczowe odpowiedzi.

O co powinniście zapytać fotografa na ślub? Czego się możecie po mnie spodziewać? Przed Wami obszerne i konkretne Q&A. 50 pytań i 50 odpowiedzi. Możecie przeczytać wszystko lub wybierać z listy pojedyncze pytania. Zaczynamy!

Spis treści
 1. Jaki jest styl Twoich fotografii?
 2. Co to jest reportaż ślubny?
 3. Jakie zdjęcia uważasz za najważniejsze?
 4. Jakie są kolory Twoich zdjęć? Czy robisz zdjęcia czarno-białe?
 5. Co zawiera oferta reportażu ślubnego?
 6. Czy możemy Ci wręczyć listę zdjęć do wykonania?
 7. Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?
 8. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?
 9. Ile potrzeba czasu na zdjęcia grupowe?
 10. Czy w dniu ślubu możliwa jest sesja plenerowa?
 11. Co zawiera plenerowa sesja ślubna?
 12. Gdzie możemy wykonać zdjęcia plenerowe?
 13. Czy sesję ślubną musimy zadeklarować od razu przy rezerwacji reportażu?
 14. Czy podczas sesji plenerowej może być obecny kamerzysta, inny fotograf lub rodzina?
 15. Czy istnieje możliwość zamówienia tylko sesji bez reportażu?
 16. Jak długo trwa sesja plenerowa?
 17. Co to sesja narzeczeńska? Co zawiera?
 18. Dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską?
 19. Czy wykonujesz tylko zdjęcia ślubne?
 20. Jak przygotować się do sesji?
 21. Co w przypadku, gdy nie umiemy pozować?
 22. Zwracać się do Ciebie na Ty czy na Pan?
 23. Skąd jesteś i gdzie fotografujesz?
 24. Ile kosztuje Twoja usługa?
 25. Czy możemy zarezerwować u Ciebie termin?
 26. Na ile wcześniej trzeba dokonać rezerwacji?
 27. Jak wygląda Twoja umowa?
 28. Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin on-line?
 29. Jak długo jesteś z Nami w dniu ślubu?
 30. Jak wyglądają rozliczenia i płatności?
 31. Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia ślubne?
 32. Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?
 33. W jakiej formie oddajesz zdjęcia ślubne?
 34. Czy możemy zamówić u Ciebie albumy?
 35. Czy możemy negocjować ceny?
 36. Potrzebujemy fotografa tylko na ślub i kilka godzin wesela. Będzie taniej?
 37. Co w razie Twojej niedyspozycji w dniu Naszego ślubu? Masz zastępstwo?
 38. Czy oferujesz opcję reportażu ślubnego z drugim fotografem?
 39. Czy dojeżdżasz wszędzie? Czy dojazd jest dodatkowo płatny?
 40. Czy potrzebujesz noclegu?
 41. Czy możemy publikować nasze zdjęcia?
 42. Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie w kościele?
 43. Czy fotografujesz śluby cywilne i w plenerze?
 44. Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia? Czy jest możliwość otrzymania plików RAW?
 45. Jakim sprzętem fotografujesz?
 46. Co jeśli aparat ulegnie awarii?
 47. Czy używasz lampy błyskowej podczas reportażu ślubnego?
 48. Jak się ubierzesz na nasz ślub?
 49. Czy podczas wesela napiję się z Wami drinka?
 50. Czy wykonam krótki teledysk w dniu ślubu?
o co zapytać fotografa - infografika

Jaki jest styl Twoich fotografii?

Fotografia ślubna to naturalny autorski reportaż ślubny. Są to niepozowane zdjęcia sytuacji, ludzi rzeczy i miejsc, które spotykam w dniu Waszego ślubu. Dbam o niewymuszone i ciekawe kadry. Nie ingeruję w przebieg uroczystości, ale uważnie i ze skupieniem obserwuję. Szukam naturalnych wydarzeń, szczerych relacji i autentycznych osób. Nienaganna kompozycja, wieloplanowość to forma dla pięknych zdjęć ślubnych.

W portrecie, sesjach plenerowych, rodzinnych i kobiecych szukam tego co naturalne i piękne. Chcę skupić się nie tylko na tym co powierzchowne, ale – z większym lub mniejszym powodzeniem – szukam głębi. Bardzo lubię fotografować w plenerze. Sesje rodzinne lubię fotografować w Waszych domach. Zasadniczo używam naturalnego światła. W studio bywam zdecydowanie rzadziej.

Co to jest reportaż ślubny?

Reportaż ślubny to rodzaj wizualnej opowieści, na którą składa się seria zdjęć ludzi, przedmiotów, miejsc, sytuacji i ich konfiguracje. Szukam momentów, emocji, powiązań i planów. Reportaż ślubny to podstawa mojej działalności fotograficznej. W ograniczonym czasie, w konkretnym miejscu staram się o możliwie najciekawszą i najpiękniejszą stworzoną historię w obrazach.

Jakie zdjęcia uważasz za najważniejsze?

Najważniejsze zdjęcia dzielę na oczekiwane i niespodziewane. Oczekiwane to fotografie z najważniejszych momentów w ciągu dnia ślubnego. Przywitanie pary. Przysięga. Najważniejsze zdjęcia to te, których się nie spodziewam. Sytuacje, miejsca, ludzie, którzy w naturalnym zachowaniu tworzą obrazy. Za najważniejsze uważam zdjęcia, które budzą emocje. Najciekawsze zdjęcia to te o nienagannej, wręcz nieprawdopodobnej kompozycji o geometrii. Tak już mam.

Jakie są kolory Twoich zdjęć? Czy robisz zdjęcia czarno-białe?

Staram się o kolorystykę ciepłą i naturalną. Miałem czas, że ulegałem modnym kolorom. Po kilku sezonach i latach doświadczeń odkryłem, że naturalne kolory to ponadczasowa klasyka. Wyznacznikiem poprawnych barw jest odcień skóry, sukni ślubnej i garnituru. Mam swój styl (który wciąż ewoluuje) Przed podpisaniem umowy widzicie efekty kolorystyczne moich zdjęć.

Staram się o ponadczasowe barwy, porzucając tymczasowe mody na zdjęcia zielone, pomarańczowe lub ciemne, co nie oznacza, że takie zdjęcie się nie pojawi (np. światło w drewnianym kościele będzie pomarańczowe, a przepuszczone przez zieleń drzew – zielone).

Fotografując prywatnie, trenuję na manualnych obiektywach i robię czarno-białe zdjęcia. Takie zdjęcia pomagają dostrzec formę i niektóre z wizualnych relacji bardziej niż kolor. Oddając gotowy reportaż część zdjęć jest czarnobiałych.

Co zawiera oferta reportażu ślubnego?

W dużym skrócie – reportaż ślubny trwa prawie cały dzień, około 12 godzin. Fotografuję: przygotowania, ceremonię, przyjęcie weselne do oczepin oraz krótką sesję plenerową w dniu ślubu. W cenie otrzymujecie:

 • 450+ zdjęć
 • Prywatną galerię www na mojej stronie
 • Stylowe drewniane pudełko, a w nim:
  • Pendrive ze zdjęciami
  • 100 odbitek na wysokojakościowym papierze
  • Sesję narzeczeńską

Czy możemy Ci wręczyć listę zdjęć do wykonania?

Stawiam na naturalność i autentyzm. Mimo przygotowanego harmonogramu, często dzieje się niespodziewane. Jako fotograf ślubny, wczuwam się w rytm dnia i jego atmosferę. Moje zdjęcia ślubne opierają się na emocjach, tych nie można zaplanować. Zdajcie się na mój styl i doświadczenie. Nie robię zdjęć według schematów. Co do Waszych pomysłów – przed ślubem rozmawiam z Wami i jeżeli wspólnie się zgodzimy, realizuję je.

Czy na zdjęciach ślubnych znajdą się wszyscy goście?

Tego nie mogę Wam obiecać. Wykonując swoją pracę zwracam uwagę na istotne wydarzenia dnia, ludzi, relacje, emocje, jestem tam, gdzie „się dzieje”. Nie jestem w stanie zagwarantować, że sfotografuję wszystkich gości. Jako alternatywne rozwiązanie polecam zdjęcia grupowe.

Czy wykonujesz zdjęcia grupowe i pozowane z gośćmi?

Jako fotograf ślubny jestem dla Was. Wykonuję takie zdjęcia, ale odpowiedzialność za ich przeprowadzenie pozostawiam Wam. Dobrą praktyką jest wspólne ustalenie  jeszcze przed ślubem kiedy takie zdjęcia będą wykonane. Spotykając się ze mną przed, dostajecie listę, według której możecie zaplanować zdjęcia grupowe. Jeżeli chodzi o miejsce zdjęć, mogą to być schody przed kościołem lub atrakcyjna lokacja przed miejscem przyjęcia weselnego.

Jeżeli chodzi o zdjęcia pozowane, z rodziną, znajomymi lub popularne zimne ognie, jestem do Waszej dyspozycji i podobnie jak w przypadku zdjęcia grupowego, polecam wcześniejsze ustalenie harmonogramu – miejsca i czasu na takie zdjęcia.

Ile potrzeba czasu na zdjęcia grupowe?

Wiele zależy od liczby gości, ilości grup i zdyscyplinowania. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie harmonogramu zdjęć i pomoc drużbów/świadków w pilnowaniu porządku.

W przypadku zimnych ogni, radzę nie czekać do oczepin, ale sfotografować je, kiedy tylko się ściemni i zebrać paczkę najbliższych osób. Z praktyki wiem, że: zebranie gości, wręczenie im zimnych ogni oraz równoczesne zapalenie może okazać się trudną sprawą.

Czy w dniu ślubu możliwa jest sesja plenerowa?

Nie tylko możliwa, ale zalecana! Sesja plenerowa w dniu ślubu to idealny pomysł. Do zalet tego rozwiązania należą: chwila odpoczynku dla Was od weselnego zgiełku, prawdziwe i jeszcze gorące emocje, gotowa stylizacja i autentyczność. Obawy? Nie bójcie się! Takie zdjęcia nie trwają długo. Czasami wystarczy 20 minut. Miejsce? Często wystarczy wstać od stołu. Miejsca przyjęcia weselnego są piękną scenerią!

Co zawiera plenerowa sesja ślubna?

Plenerowa sesja w dniu innym niż ślub obejmuje od 2 do 4 godzin fotografowania w wybranym wspólnie miejscu. W ramach usługi dostajecie:

 • 70+ zdjęć poddanych autorskiej obróbce
 • Prywatną galerię internetową
 • Pendrive
 • Praktyczny poradnik przed sesją

Gdzie możemy wykonać zdjęcia plenerowe?

Miejsce sesji plenerowej ustalamy wspólnie, dla Was. Może to być Wasze ulubione miejsce ze względu na sentyment, lokacja związana z zaręczynami lub Waszym pierwszym spotkaniem. A może po prostu chcecie zdjęcia w pięknym miejscu? Na mnie możecie liczyć, jeżeli chodzi o plener w naturze. Uwielbiam lasy i rzadko odmawiam spaceru. Odnajduję się też w klimatach architektury dawnej stylowej i nowoczesnej. Kwestia otwarta.

Czy sesję ślubną musimy zadeklarować od razu przy rezerwacji reportażu?

Nie musicie tego robić. Możecie podjąć decyzję nawet po ślubie (znacie swój poślubny budżet i możliwości logistyczne – termin i miejsce).

Czy podczas sesji plenerowej może być obecny kamerzysta, inny fotograf lub rodzina?

Do swoich par mam indywidualne podejście. Umawiając się z Wami na sesję, liczę na Waszą relację, naturalność i emocje, które są pomiędzy Wami. Nie praktykuję udziału na sesji innych osób niż fotograf, para (ew. asystent). Jednoczesne filmowanie i sesja fotograficzna nie jest dobrym pomysłem ze względu na odmienną specyfikę (reżyserowanie ograniczam do minimum).

Czy istnieje możliwość zamówienia tylko sesji bez reportażu?

Tak. Jeżeli chodzi o tematy ślubne – realizuję plenerowe sesje, a jeszcze wcześniej proponuję sesje narzeczeńskie i dla zakochanych. Więcej szczegółów znajdziecie w mojej ofercie.

Jak długo trwa sesja plenerowa?

Sesja plenerowa ślubna, rodzinna czy narzeczeńska trwa około 2-4 godzin, ale jestem przygotowany na więcej. Staram się z Wami odwiedzić ciekawe miejsca i zrobić ciekawe zdjęcia.

Co to sesja narzeczeńska? Co zawiera?

Sesja narzeczeńska to wyjątkowy czas dla Was – zakochanych i dla mnie fotografa ślubnego. Podczas sesji poznajemy się, pomagam przełamać pierwsze obawy i stres przed obiektywem. Razem wybieramy miejsce i przez kilka godzin wspólnie spacerujemy w poszukiwaniu pięknych kadrów, ilustrujących Waszą relację. W ramach sesji dostajecie:

 • 70+ zdjęć poddanych autorskiej obróbce
 • Prywatną galerię internetową
 • Pendrive
 • Praktyczny poradnik przed sesją

Dlaczego warto wykonać sesję narzeczeńską?

Bo to Wasz wspólnie spędzony czas. Podczas sesji narzeczeńskiej oswajacie się z obiektywem. Lepiej poznajecie mnie – fotografa. Powstałe zdjęcia mogą służyć za prezent dla rodziców, dodatek do zaproszeń, slajdy na pokazie podczas wesela. No i przede wszystkim te zdjęcia to sentymentalna pamiątka i duży wkład w rodzinny wspólny album.

Czy wykonujesz tylko zdjęcia ślubne?

Nie tylko! Jestem autorem historii stworzonych i niestworzonych. Najpierw historie stworzone. Oprócz reportażu ślubnego, fotografuję Chrzty, urodziny i przyjęcia rodzinne. Rodziny fotografuję też bez okazji. Jest to tak zwana sesja lifestyle. Najczęściej wybieramy wspólnie Wasz dom – rodzinne ognisko. Fotografuję kobiety z brzuszkiem, które spodziewają się dziecka (tzw. sesje ciążowe). Robię plenerowe zdjęcia nie tylko zakochanym parom i mamom, ale dość często zapraszam przed obiektyw kobiety i dziewczyny.

Historie niestworzone to moje kreacyjne sesje do których przygotowuję całą stylizację, strój i miejsce. Wykonuję portrety kobiece w plenerze i czasem w studio. Robię też sensualne zdjęcia kobiece pełne wdzięku i intymnej atmosfery.

Prywatnie fotografuję chętnie moją żonę, rodzinę i naturę.

Jak przygotować się do sesji?

Najważniejsze, żebyście byli razem i zgodni – ciałem i duchem – jeżeli chodzi o charakter zdjęć, wybrane miejsca, czas i fotografa. Przed sesją warto zadbać o stronę wizualną i logistykę Waszych pomysłów. Do każdej sesji podchodzę indywidualnie i zazwyczaj przed zdjęciami przesyłam autorski poradnik z praktycznymi wskazówkami i przydaną checklistą.

Co w przypadku, gdy nie umiemy pozować?

To dobrze. Nie wymagam umiejętności pozowania. Podczas zdjęć skupiam się na tym co pomiędzy Wami, na Waszej naturalności i relacji. Przed obiektywem chcę zobaczyć Was i to co Wasze. Cenię prywatne rytuały i zwyczaje. Po przełamaniu pierwszej nieśmiałości, dacie radę! Podczas zdjęć możecie liczyć na moją pomoc – dokładam wszelkich starań byście czuli się dobrze, a na każdym zdjęciu wyglądali korzystnie. Jak wspomniałem wcześniej – przed sesją wysyłam Wam poradnik.

Zwracać się do Ciebie na Ty czy na Pan?

Tylko na Ty! Pan brzmi zbyt dumnie w moim przypadku i powoduje dystans – a tego przecież nie potrzebujemy. Jeżeli mimo to upierasz się przy Panu, zniosę to.

Skąd jesteś i gdzie fotografujesz?

Jestem fotografem ślubnym z Lublina i na razie tu mieszkam. Miejsca, w których najczęściej fotografuję to Lublin i Lubelszczyzna, Warszawa i mazowieckie, Rzeszów i Podkarpackie. Fotografuję w całej Polsce i dojeżdżam tam, gdzie jest okazja do zrobienia pięknych zdjęć dla Was!

Ile kosztuje Twoja usługa?

Istotnie pytanie! Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom przygotowałem dla Was specjalny katalog ofertowy. Napiszcie mi wiadomość, opowiedzcie mi krótko o Was i o Waszym ślubie (termin, miejsce, styl, szczegóły), w odpowiedzi otrzymacie katalog ofertowy z cennikiem.

Przeczytaj również
Ile kosztuje fotograf ślubny?

Czy możemy zarezerwować u Ciebie termin?

Oczywiście, po rozmowie zapisuję Wam wstępnie termin w kalendarzu (ołówkiem). Gwarancją rezerwacji jest podpisana umowa i wpłata zadatku. Wtedy zapisuję długopisem. W ten sposób termin będzie Wasz!

Na ile wcześniej trzeba dokonać rezerwacji?

Praktykuję rezerwację z rocznym wyprzedzeniem lub w trakcie trwania sezonu (pytajcie o wolny termin). Nie prowadzę zapisów na dwa i więcej lat do przodu. Tylko spokój nas uratuje

Jak wygląda Twoja umowa?

Jej wzór udostępniam do wglądu podczas spotkania. Dokładam wszelkich starań by moja umowa była prosta, czytelna, bez haczyków. Treść umowy zawiera opis usługi, prawa, obowiązki i profity każdej ze stron – pary młodej i fotografa.

Czy możemy podpisać umowę i zarezerwować termin on-line?

Bez problemu. Cenię osobiste spotkania, ale rozumiem, że czasem nie ma takiej możliwości. Nie korzystam ze Skype, ale możemy porozmawiać przez Messengera lub WhatsAppa. W formalnościach korzystam zarówno z poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

Jak długo jesteś z Nami w dniu ślubu?

Zasadniczo jest to około 12-14 godzin, w tym czasie mogę zrobić kompletny reportaż pełen emocji.

Jak wyglądają rozliczenia i płatności?

Jeżeli chodzi o reportaż, przy podpisaniu umowy proszę o wpłatę zadatku (jest to już część płatności na poczet usługi). Reszta pieniędzy za usługę jest płatna przed ślubem. Szczegóły są ustalane indywidualnie. Preferuję płatność przelewem, po każdej usłudze wystawiam fakturę.

Jak długo będziemy czekać na gotowe zdjęcia ślubne?

Średnio jest to około 4-5 tygodni. Dlaczego tak długo? Napisałem o tym cały artykuł. Przeczytajcie!

Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?

W umowie jest zapis o 450, w praktyce może być nieco więcej zdjęć. Rdzeniem i podstawą jest Wasza historia. Średnio jest to około 300-350 fotografii. Reszta zdjęć to sentymentalne fotografie dopełniające całości.

W jakiej formie oddajesz zdjęcia ślubne?

Podobnie jak w przypadku naszych rozmów i spotkań, zdjęcia staram się przekazywać osobiście. Dostajecie ode mnie drewniane stylowe pudełko z zestawem odbitek i pendrivem. Przysługuje Wam również galeria online, zabezpieczona hasłem, na mojej stronie.

Czy możemy zamówić u Ciebie albumy?

Tak. Do dyspozycji są różne ciekawe rozwiązania. W kwestii albumów i fotoksiążek, korzystam z różnych rozwiązań, dopasowanych do Waszych potrzeb i oczekiwań. Osobiście preferuję kolory ziemi i materiały bliskie naturze, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne zdjęcia zasługują na piękną oprawę.

Czy możemy negocjować ceny?

Zasadniczo unikam takich negocjacji. Dokładam wszelkich starań by oferta była czytelna, prosta, bez ukrytych kosztów. Każdą z moich par traktuję równo i z należytym szacunkiem. Na dany sezon każdy otrzymuje ten sam katalog, z tym samym cennikiem.

Mając na uwadze różne warunki i niuanse – jestem otwarty na Wasze propozycje. Ostatni pandemiczny rok nauczył nas wiele. Jeżeli pierwotnie organizowaliście przyjęcie z grubym weselem powyżej 160 osób, a wyszło kameralne przyjęcie w gronie rodziny, jestem w stanie to zrozumieć i lekko zejść z ceny. Lekko. Mój własny ślub był w czasie pandemii i się udało. Głowa do góry!

Potrzebujemy fotografa tylko na ślub i kilka godzin wesela. Będzie taniej?

Rezygnacja z przygotowań ślubnych lub zdjęć na weselu nie wpływa na cenę. Ja i tak przeznaczam cały dzień na pracę. Rezygnacja z części ślubnego dnia nie wpływa na cenę, nawet jeżeli ktoś zrezygnowałby ze zdjęć samego ślubu. Pracuję na maksimum moich możliwości i nie potrafię tego skalować. No i ceny też nie.

Co w razie Twojej niedyspozycji w dniu Naszego ślubu? Masz zastępstwo?

Do tej pory nic złego się nie wydarzyło. Jeżeli jednak się wydarzy, odezwę się do Was. W pierwszej kolejności zaproponuję usługi mojej fotografującej żony – Jagody. Jeżeli tego będzie mało, zaproponuję Wam zastępstwo fotografa, którego poziom prac zbliżony jest do moich. Przedstawię kilka propozycji zastępstwa, decyzja należy do Was. Edycję zdjęć i obróbkę przeprowadzam osobiście.

Czy oferujesz opcję reportażu ślubnego z drugim fotografem?

Tak. Jagoda towarzyszy mi nie tylko w życiu osobistym, także w zawodowym. Często ze sobą współpracujemy.

Czy dojeżdżasz wszędzie? Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

Dojeżdżam wszędzie tam, gdzie jest okazja do zrobienia reportażu ślubnego i pięknych zdjęć. W cenie reportażu ślubnego jest dojazd, jeśli ślub lub wesele odbywa się w odległości 50 km od Lublina, Warszawy lub Rzeszowa. W przypadku dalszych destynacji potrzebuję dopłaty za dojazd – jest to aktualna obowiązująca stawka urzędowa za km lub 65 zł za wyjeżdżone 100 km. Dojazd w wielu przypadkach jest kwestią indywidualną. Podobne zasady obowiązują podczas sesji plenerowych. Jeżeli macie wątpliwości – zapraszam do kontaktu.

Czy potrzebujesz noclegu?

Jest to sprawa ustalana indywidualnie. Zasadniczo nie potrzebuję. Kieruję się jednak zasadami bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach potrzebuję jednego noclegu, najlepiej przed ślubem. Dotyczy to miejsc odległych od Lublina, Warszawy i Rzeszowa. W wielu miejscowościach mam możliwość przenocowania. Kwestia noclegu jest każdorazowo do dogadania.

Czy możemy publikować nasze zdjęcia?

Dobrą praktyką, którą polecam jest udostępnianie zdjęć. Mam zapis w umowie, który pozwala mi publikować zdjęcia. Bez takiej zgody nie istniałoby portfolio, które przecież pomogło Wam wybrać fotografa ślubnego. Nie umieszczam znaku wodnego, ale będzie mi miło, gdy oznaczycie mnie na Facebooku lub Instagramie. Nie zalecam stosowania filtrów i modyfikacji w gotowych zdjęciach – moje kolory to także część mojej pracy.

Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie w kościele?

Ukończyłem kurs liturgiczny dla fotografów ślubnych. Mam upoważnienie do fotografowania i filmowania w czasie celebracji liturgicznych w Archidiecezji Lubelskiej, które jest respektowane we wszystkich kościołach Polski. (Pozwolenie pokazuję niechętnie, bo jest tam zdjęcie z czasów licealnych).

Czy fotografujesz śluby cywilne i w plenerze?

Tak. Reportaż ślubny obejmuje fotografowanie na ślubie w Urzędach Stanu Cywilnego i podczas ceremonii i przyjęć plenerowych.

Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia? Czy jest możliwość otrzymania plików RAW?

Nieczęsto odmawiam, ale w tym przypadku tak. Nie oddaję surowych plików (RAW), ani wszystkich zdjęć – podobnie jak rzeźbiarz nie oddaje odłupanego kamienia, malarz szkiców, kominiarz sadzy, a iluzjonista nie zdradza sztuczek. Fotograf ślubny nie oddaje surowych plików. W tej kwestii możecie otrzymać ode mnie tylko surową prawdę.

Jakim sprzętem fotografujesz?

Profesjonalnym. To znaczy takim, który mi nie przeszkadza. Aparat to przedłużenie ręki, obiektyw to przedłużenie oka. A przedłużacz elektryczny to… po prostu kolejne gniazdka do ładowarek. Nie było jeszcze dwóch sezonów bym miał ten sam zestaw sprzętu. Żongluję aparatami i obiektywami. Dbam o wysoką jakość. Prywatnie nie ma dla mnie znaczenia firma, liczy się właśnie jakość. (Jeżeli miałbym reprezentować jakąś markę, to pewnie tą która mi więcej zapłaci).

Co jeśli aparat ulegnie awarii?

To mały osobisty dramat i jest mi przykro. Potem musze go oddać do serwisu… Ale wiem, że tak naprawdę nie o to Wam chodzi. Na zleceniu mam dwa lub trzy aparaty, a na nich często po dwie karty. System mojej pracy jest tak mocny jak jego najsłabsza część.

Czy używasz lampy błyskowej podczas reportażu ślubnego?

Podczas fotografowania przygotowań i ceremonii ślubnej stawiam na naturalne światło zastane – nie używam lampy. Nie błyskam w kościele. Czasem zdarzy mi się w ciemnym lochu domu. Podczas przyjęcia używam systemu lamp reporterskich (małych), kilku statywów. Cenię sobie swobodę w kreowaniu plastycznego światła. Takie rozwiązanie pozwala mi fotografować nawet w ciemnych miejscach i tworzyć dynamiczne, żywe kadry! Podsumowując: naturalny reportaż i doniosłe chwile to naturalne światło, lampy błyskowe to przyjęcie i zmrok.

Jak się ubierzesz na nasz ślub?

Staram się o elegancki strój by wyglądać jak jeden z Waszych weselnych gości. Koszula biała lub wzorzysta, mucha, dopasowane buty. Podczas przyjęcia weselnego czasem się przebieram luźniej, ale chcę być jak fotograf z klasą, niezależnie od warunków.

Czy podczas wesela napiję się z Wami drinka?

Chętnie bym wzniósł za Was toast, jednak w pracy unikam procentowych napojów. Mimo, że jestem Waszym gościem – odmówię. Podczas fotografowania potrzebuję trzeźwego umysłu. Jeżeli chodzi o procenty, to jest to 100% moich możliwości psychofizycznych. Takie mam zasady.

Czy wykonam krótki teledysk w dniu ślubu?

Zajmuję się wyłącznie fotografowaniem, a moje aparaty – mimo, że potrafią – nie nagrywają filmów. Filmowe przyciski aparatu programuję na przydatne opcje do fotografowania. Filmowanie ślubne to inna bajka.

Już wiecie o co zapytać fotografa ślubnego?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu dłuuugiego Q&A rozwiałem wiele waszych wątpliwości. Może przy okazji trochę mnie poznaliście i czujecie mój reportażowy klimat. Jeżeli macie pytania, na które nie znaleźliście tu odpowiedzi, napiszcie do mnie. Pytania możecie zadawać zawsze, gdy tylko pojawi się wątpliwość lub pomysł. Odpowiedzi udzielam zarówno w wiadomościach mailowych, podczas spotkań przy kawie, jak i telefonicznie.

Podpisując ze mną umowę, nie powinniście mieć żadnych wątpliwości i obaw – jestem z Wami i dla Was. Być może to ja będę Waszym fotografem? Tego nie wiem. Wiem na pewno, że po przeczytaniu całego tekstu, będziecie wiedzieli o co zapytać fotografa ślubnego, gdy zaprosicie go na przesłuchanie rozmowę!

Leave a Reply