widok na kościół Boboli w Lublinie podczas Chrztu

Zdjęcia z Chrztu dziecka w kościele Boboli w Lublinie

Chrzest jest ważnym i wyjątkowym wydarzeniem w życiu dziecka i całej rodziny. Zdjęcia z Chrztu mogą stanowić ponadczasową pamiątkę z tego wydarzenia. Wykonuję reportaż z Chrztu. To próba fotografowania pewnej tajemnicy. Sakrament to widzialny znak niewidzialnej łaski. Jako fotograf na Chrzest, dokładam wszelkich starań by te znaki sfotografować możliwie pięknie i inteligentnie. Drugim aspektem w fotografii Chrztu jest rodzina i Wasze relacje, emocje i wspólne chwile.

Profesjonalne zdjęcia z Chrztu w Lublinie

Jako fotograf rodzinny w Lublinie działam profesjonalnie. Mam pozwolenie na fotografowanie uroczystości kościelnych wydane przez archidiecezję lubelską. Co więcej, przez kilkanaście lat służyłem do Mszy jako lektor. Znam liturgię kościoła katolickiego i Pismo Święte. To pomaga mi tworzyć w sposób świadomy profesjonalne zdjęcia z Chrztu w Lublinie. Wiem kiedy i na które momenty warto zwrócić uwagę.

Przed każdym reportażem Chrztu zdaję sobie sprawę z podwójnego wymiaru tego wydarzenia. Po pierwsze jest to ważny etap w życiu duchowym dziecka i rodziny. Jak można przeczytać w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania” – KKK 1213

Po drugie, Chrzest dziecka to okazja do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Przy okazji sakramentu, już po mszy, obywają się rozmowy, wspólne ucztowanie i rodzinne zdjęcia. Jako fotograf staram się pokazać piękno i wyjątkowość tego dnia. Zobaczcie sami!

Zdjęcia Chrztu w kościele Boboli w Lublinie

Miałem zaszczyt fotografować Chrzest święty małego Jakuba, jego rodzinę i przyjaciół w przepięknym kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Architektura kościoła i jego wystrój są niezwykłe, jak cała rodzina Jakuba. Program ikonograficzny jest przemyślany do najmniejszego szczegółu. W takich wnętrzach zdjęcia Chrztu w Lublinie wyglądają naprawdę ciekawie.

Chrzest święty zdjęcia – Lublin

Podczas reportażu Chrztu w Lublinie fotografowałem rodzinę na chwilę przed uroczystością, sakrament Chrztu w kościele oraz kameralne przyjęcie pod Lublinem. Pracując jako fotograf na Chrzest, dbam o różnorodne zdjęcia, z których układam historię wizualną. Łączę reportażowy charakter (obserwacja emocji, uczuć, gestów) z sentymentem (portret dziecka, zdjęcia grupowe). W ten sposób powstają najpiękniejsze zdjęcia Chrztu w Lublinie.

Zdjęcia z Chrztu w Lublinie

Przed obiektywem widzę ludzi i emocje, wydarzenia, ciekawe miejsca. Fotografia Chrztu to kolejna okazja na stworzenie wspaniałego reportażu. Tego dnia w kościele Boboli w Lublinie było chrzczonych sześcioro dzieci. Profesjonalnych fotografów też było sześciu (nie wspomnę o członkach rodzin z aparatami w telefonach). Podczas sakramentu Chrztu działo się dużo i szybko. W takich warunkach musiałem podejmować ważne decyzje szybko i skutecznie.

Zdjęcia Chrztu w kościele

Wspomniałem, że podczas reportażu Chrztu, wystrój kościoła może mieć znaczenie. Miałem ogromne szczęście! Na jednaj ze ścian przy ołtarzu znajdowała się instalacja artystyczna ukazująca śpiącego Jakuba i drabinę z aniołami. Udało mi się zrobić zdjęcie nawiązując do biblijnej historii o drabinie jakubowej. Śpiący na rękach taty chłopczyk, o imieniu – nomen omen – Jakub, został wkomponowany w zdjęcie jako jego bohater.

Byłem zupełnie oczarowany atmosferą jaka panowała w rodzinie małego Kuby, jak i klimatem panującym w kościele. Po niecałej godzinie udało mi się sfotografować wiele, a nadal czułem niedosyt.

Chrzest dziecka w kościele Boboli w Lublinie – wymagania

Jeżeli chcecie ochrzcić Wasze dziecko w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie, powinniście spełnić następujące warunki przy zgłoszeniu dziecka do chrztu:

 • Najpóźniej dwa tygodnie przed planowanym sakramentem rodzice (a przynajmniej jedno z nich), lub ci, którzy prawnie ich zastępują, zgłaszają dziecko do Chrztu.
 • Zaleca się by nadawane dziecku imię (lub imiona) były katolickie

Do prawidłowego spisania aktu chrztu, przygotujcie komplet dokumentów:

 • odpis metryki urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
 • Należy wybrać dwoje chrzestnych, którzy spełniają wymagania Kościoła do pełnienia funkcji rodziców chrzestnych:
  • nie jest rodzicem przyjmującego chrzest.
  • wybrani przez rodziców dziecka lub tego, kto ich zastępuje (gdy go nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu) i ma kwalifikacje oraz intencję do pełnienia tego ważnego zadania.
  • jest wystarczająco dojrzały do pełnienia tej roli, czyli ukończył 15 lat, chyba że biskup diecezjalny, proboszcz lub szafarz ze słusznej przyczyny ustali inaczej i dopuści wyjątek.
  • Przyjął wszystkie trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: Chrzest, Bierzmowanie i Eucharystię oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i z zadaniem jakie ma pełnić.
  • należy do Kościoła katolickiego i prawo nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego (warunki zawarte w prawie kanonicznym. Chrzestnym może być wierny Kościoła Prawosławnego. Chrześcijanie z pozostałych wspólnot, mogą być dopuszczeni do udziału w liturgii wyłącznie jako świadkowie chrztu).
  • Rodzice chrzestni winni przedstawić odpowiednie zaświadczenie z parafii miejsca zamieszkania.
  • Rodziców i chrzestnych obowiązuje katecheza przygotowawcza oraz spowiedź. Najczęściej w parafii Boboli takie konferencje głoszone są w czwartki o 17:30.

Odpowiednie podpisy w parafialnych księgach metrykalnych rodzicie i chrzestni składają w dniu chrztu w kancelarii 15 minut przed Mszą św. Warto być nawet nieco wcześniej, ponieważ czasami chrzczonych jest nawet kilkoro dzieci. W parafii Boboli w Lublinie sakrament Chrztu jest udzielany w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godzinie 12:30

Zdjęcia chrzcin w Lublinie

Po ceremonii Chrztu, wspólnie z rodziną dziecka stworzyliśmy mini sesję ze zdjęciami grupowymi. Taka krótka sesja Chrztu to sentymentalne zdjęcia dla całej rodziny. Kilkanaście minut później fotografowałem rodzinkę podczas przyjęcia. Na potrzeby fotografii rozdzielam zdjęcia Chrztu od zdjęć chrzcin. Chrzest to sakrament, pewna tajemnica i to co się wokół niej dzieje. Chrzciny to tradycyjne spotkanie w gronie rodziny. Kiedyś chrzciny organizowano w domach i mieszkaniach rodzinnych. Dziś bardzo często takie przyjęcie chrzcin urządzane są w lokalach i pięknych miejscach. Takie fotografie mogą stanowić ważną i piękną pamiątkę na lata.

Fotograf na Chrzest Lublin – cena

Jeżeli podobają Wam się zdjęcia z Chrztu dziecka w kościele Boboli w Lublinie, które tu opublikowałem, a także inne fotografie Chrztu czy moje reportaże prezentowane na blogu lub w portfolio napiszcie! Chętnie sfotografuję ważny dzień w Waszej rodzinie. Wystarczy uzupełnić formularz kontaktowy lub napisać maila, a prześlę Wam kompletną ofertę zdjęć z Chrztu. Zapytajcie się o dostępny termin i cenę jeszcze dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *